Výročí Pražského povstání. Česko nesmí být lokajem, svobodu je třeba hájit, řekl Vystrčil

Boj Pražanů za svobodu v květnu 1945 by měl být mementem, že pokud si Češi chtějí zachovat svobodu, nesmí čekat a musí ji hájit. Před Českým rozhlasem to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který společně s místopředsedou horní komory Jiřím Růžičkou (za TOP 09 a STAN) uctil památku obětí Pražského povstání a bojů o Československý rozhlas položením věnce. Podobná slova volil i v projevu, který odvysílal Český rozhlas Radiožurnál.

Přidejte svůj názor 322 komentářů

Miloš Vystrčil, předseda Senátu
doporučujeme

Tradiční pietní akce se letos před rozhlasem kvůli opatřením proti epidemii koronaviru nekonala. Politici ale na místo poslali věnce a kytice, zástupci některých institucí přichází osobně.

Vystrčil poznamenal, že si dnes Česko připomíná 75 let od okamžiku, kdy vyvrcholila touha po svobodě. "Pražané se bez ohledu na oběti a rizika pustili do boje za svobodu. Ten boj byl dopředu ztracený, protože německé jednotky byly velmi dobře organizované," řekl. "Oni přesto nečekali a bojovali. A toto by pro nás mělo být memento, že pokud chceme uhájit svoji svobodu a nechceme, aby se jí někdo zmocnil, tak nesmíme čekat, ale musíme ji hájit," řekl.

Připomínat podobné historické události je podle něj naprosto zásadní. Pokud tak nebudeme činit, zvyšuje se nebezpečí, že se objeví někdo, kdo se pokusí ostatní zbavit svobody a že lidé začnou poslouchat někoho či věřit někomu, kdo se ostatní bude snažit umlčet a říkat jim, že nejlepší a nejbezpečnější pro ně je poslouchat, spoléhat se, prosit, být vděčný a děkovat. "A to není pravda, my nesmíme být lokajem, my musíme být samostatnou a svobodnou zemí," zdůraznil.

Pražské povstání podle Vystrčila začalo bojem o budovu Československého rozhlasu a o svobodu slova. "Tak na to nezapomínejme a prosím, nenechme se umlčet," dodal v projevu.

Jedny z nejvýznamnějších bojů během Pražského povstání vypukly o budovu tehdejšího Československého rozhlasu, padlo při nich na 170 lidí. Vystrčil to označil za boj o svobodu slova. "Pokud něčím začíná a končí svoboda, tak to je tím, že máte nebo nemáte svobodu slova. Proto my bychom na to neměli zapomínat a nikdy bychom si neměli svobodu slova nechat vzít a nikdy bychom se neměli nechat nikým umlčet," řekl.

Před Český rozhlas si dnes přišli připomenout tehdejší události a oběti také například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nebo zástupci ministerstva obrany a armády.

Vystrčil si také společně se senátorem Jiřím Drahošem u vazební věznice v Praze na Pankráci připomněli všechny, kteří položili životy v boji proti nacismu. Na oběti povstání se dnes bude vzpomínat i u pomníku na mostě Barikádníků nebo u Staroměstské radnice. Ve svatovítské katedrále se večer uskuteční bohoslužba k 75. výročí konce druhé světové války.

Pražským povstáním vyvrcholil odboj proti německým okupantům, který vypukl spontánně 1. května 1945 v Přerově. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovali i rychlejší zásah Rudé armády. V Pražském povstání padlo podle údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.

Loading...
Vstupte do diskuze (322)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš chce vědět, za jakých podmínek EU poskytne peníze

02.06.2020 19:00 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na dálku jednal s předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko…

Šíření a používání nacistických symbolů by mohlo být trestné

02.06.2020 18:37 Komerční šíření propagandistických předmětů národního socialismu i dalších podobných hnutí i…

Babiš označil za nesmysl, že mu má zákon o majitelích pomáhat

02.06.2020 16:33 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes označil za nesmysl tvrzení, že mu zákon o evidenci skutečných…

ANO chce zbrzdit zákon o povinných českých potravinách

02.06.2020 16:30 Hnutí ANO ve středu navrhne Sněmovně, aby se zákon, který by stanovil povinný podíl až 85 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy