Vyšší tresty za týrání zvířat? Proti je i většina senátorů, Feri marně odoroval

Senátní ústavně-právní výbor odmítl zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat. Nepodpořil dnes ani možnost, aby soudy mohly samostatně ukládat zákaz chovu zvířat tak, jak se na tom kompromisně dohodla Sněmovna. O osudu úprav trestního zákoníku rozhodne Senát jako celek koncem ledna.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Feri, Dominik (TOP 09)
doporučujeme

Novela měla podle původního návrhu osmi desítek poslanců zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat nebo provozování takzvaných množíren, tedy za chov zvířete v nevhodných podmínkách. Sněmovna to ale odmítla a schválila pouze to, že soudy budou moci ukládat zákaz chovu zvířat až na deset let jako samostatný trest.

Zpřísnění sazeb podle původního návrhu se ve výboru pokusil prosadit senátor STAN Zdeněk Hraba. Zůstal ale osamocen. Nepomohla mu ani podpora poslance TOP 09 Dominika Feriho, podle něhož po zpřísnění trestů volají soudci, žalobci a ochránci zvířat mimo jiné formou petice, kterou podepsalo na 33.000 lidí.

Proti zpřísnění se nejostřeji postavil předseda výboru a bývalý státní zástupce Miroslav Antl (za ČSSD). Podle něj jsou dosavadní trestní sazby i další sankce včetně pokut dostatečné, je ale třeba je důsledněji uplatňovat. Zpřísněné sankce by navíc podle Antla byly srovnatelné či přísnější než postihy proti zdraví a životu lidí, včetně třeba týrání svěřené osoby. Zamítnutí novely ani Antl neprosadil.

Místopředsedkyně výboru Anna Hubáčková (KDU-ČSL) marně prosazovala schválení novely beze změn. Senátorům vadilo to, že přijatá verze byla Sněmovnou přijata mimo jiné bez písemného zdůvodnění úprav a bez stanoviska vlády.

Zákaz chovu zvířat až po dobu deseti let pro jednotlivce a až na 20 let pro firmy míří na provozovatele množíren, tedy chovů, jejichž hlavním cílem je zisk z prodeje štěňat. Dodržování zákazu měli podle původní předlohy kontrolovat pracovníci probační a mediační služby. Poslanci ale kontrolou pověřili veterinární správu.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté chtějí, aby Česko přestalo uznávat Kosovo jako stát

29.01.2020 18:53 Komunisté navrhnou ve Sněmovně oduznání Kosova jako státu. Příslušný návrh připravil poslanecký…

Senát chce rozšířit okruh odškodnění za potíže vzniklé při očkování

29.01.2020 18:51 Senát chce rozšířit okruh odškodňování lidí za zvlášť závažné potíže, které jim způsobilo povinné…

Zeman chce od Babiše vědět, jak dlouho bude Havlíček na dopravě

29.01.2020 18:11 Prezident Miloš Zeman se ještě bude ptát premiéra Andreje Babiše (ANO), jak dlouho bude ministr…

Česko odmítlo návrh EK na omezení olova v krajině

29.01.2020 17:55 Česko odmítlo další návrh Evropské komise na omezení použití olověných střel na území Evropské unie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama