Vystrčil po schůzce se Zemanem: Cesta na Tchaj-wan se stává reálnější

Pokud bude Čína diktovat České republice a Senátu, co mají dělat, cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan se stává reálnější. Vystrčil to řekl novinářům po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

"Moje cesta na Tchaj-wan se stává stále reálnější a reálnější. Není možné nadále snášet to, že budeme přistupovat na to, že budeme něčím lokajem," prohlásil předseda Senátu. Pokud nátlak Číny bude trvat, povede podle Vystrčila jen ke zhoršení vzájemných vztahů. "Raději bych přivítal nějakou rozumnou možnost domluvy, ale tady se zdá, že to není možné," řekl předseda Senátu novinářům.

Jako příklad pokračujícího nátlaku Vystrčil uvedl to, že čínské velvyslanectví v Praze vyjádřilo nelibost nad jeho poděkováním za dar tchajwanských zdravotnických roušek. Vystrčil také uvedl, že rada čínské ambasády telefonicky varoval před tím, aby blahopřál nové tchajwanské prezidentce ke zvolení do funkce. Prý by to nebylo dobré a poškodilo by to čínsko-české vztahy, řekl předseda Senátu. Blahopřání sice prezidentce z protokolárních důvodů nezaslal, veřejně dnes ale vyjádřil potěšení nad tím, že Tchaj-wan má demokraticky zvolenou prezidentku. "A jsem rád, že je demokratickou zemí," dodal.

Pan prezident ve své pracovně na Pražském hradě přivítal předsedu Senátu Miloše Vystrčila, který požádal o setkání. pic.twitter.com/E4QDxeG0rA

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 19, 2020

Cesta na Tchaj-wan by se podle Vystrčila mohla uskutečnit, až to situace kolem šíření koronaviru umožní. Bude potřeba také zjistit, zda trvá zájem podnikatelů misi uskutečnit.

Zeman podle Vystrčila považuje misi na Tchaj-wan za "krok, který není dobrý pro Českou republiku". Obává se ekonomických důsledků. Problém je podle předsedy Senátu na straně Číny, "která prostě není schopna a ochotna jakýmkoli způsobem uznat, že se nechovala k České republice správně".

Vystrčil uvedl, že Čína ve stanovisku své ambasády k cestě na Tchaj-wan vyhrožovala českým podnikatelům i jeho předchůdci Jaroslavu Kuberovi (ODS) a že se vměšovala do vnitřních záležitostí ČR. "Nemůže čekat nic jiného, než že my se ohradíme. Komu toto není jasné a chce z někoho mít lokaje, tak to nemůže dobře dopadnout. To my přece nemůžeme připustit," řekl Vystrčil. Podle něj to nelze připustit ani za cenu nějakých ztrát a problémů. "Hodnoty, které tím bráníme, jsou vyšší," dodal.

Čínské velvyslanectví v lednu varovalo Kuberu před cestou na Tchaj-wan. Kubera dopis dostal během lednového setkání se Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti. O okolnostech vzniku dopisu a jeho předání dnes Vystrčil se Zemanem rovněž jednal, ale také bez dosažení shody.

Související

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Miloš Zeman Velvyslanectví Číny Tchaj-Wan Senát ČR Čína Jaroslav Kubera

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků

Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy