Vystrčil poděkoval Čechům, dostává stovky zpráv s podporou kvůli Tchaj-wanu

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil poděkoval českým občanům za podporu ohledně cesty na Tchaj-wan. Dostávám od nich stovky zpráv, řekl dnes českým novinářům. Zároveň poznamenal, že se mýlil a že český národ je mnohem zdravější a má v sobě mnohem silněji zakódován smysl pro demokracii, než si myslel. Vystrčil navštívil Tchaj-wan jako jeden z nejvýše postavených státníků. Čína, která si dělá na Tchaj-wan nárok, proti jeho cestě opakovaně protestovala.

Miloš Vystrčil
doporučujeme

Vystrčil řekl, že dostává stovky emailů, SMS zpráv nebo vzkazů přes sociální sítě. Naprostá většina je podle něj povzbuzující a vyjadřuje podporu. "Já bych za to chtěl všem lidem poděkovat. Nejenom politikům, ale jak se říká normálním lidem, kteří sedli k počítači nebo k telefonu, našli si moje telefonní číslo nebo napsali email," řekl.

Dodal, že tato podpora mu hodně pomáhá a povzbuzuje ho. "Je evidentní, a jsem rád, že jsem se v tom mýlil, že (český) národ je mnohem zdravější a má mnohem silněji v sobě zakódován smysl pro demokracii, než jsem si myslel," poznamenal. Lidé to podle něj nyní projevují, což mu pomáhá. "Myslím si, že ta cesta je v tomto smyslu do jisté míry úspěšná," dodal.

Přiznal, že mu je příjemné, když mu například Tchajwanci na ulicích mávají. "Ale když je vám šedesát, tak víte, že po příjemných věcech většinou přichází ty nepříjemné," podotkl. Dodal, že se snaží příjemné věci neprožívat tak, aby z toho byl v euforii. A když přijdou věci nepříjemné, nebere je zas příliš vážně. "Snažím se udržovat na nějaké průměrné hodnotě, úplně se to někdy nedaří, ale není to tak, že bych z toho kdovíjak skákal do vzduchu," dodal s tím, že "politika je houpačka".

Čínští představitelé opakovaně Vystrčila za jeho cestu kritizovali. Například ministr zahraničí Wang I řekl, že ho Peking za porušení principu jedné Číny donutí zaplatit vysokou cenu. Česka se naopak ve sporu o cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan zastaly německá a francouzská diplomacie, výhrůžky Číny odmítla i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

V Česku se proti výrokům z Číny postavil ministr zahraničí Tomáš Petříček či část opozice, kritizoval je i premiér Andrej Babiš. Nevyjádřil se naopak prezident Miloš Zeman, který, stejně jako další ústavní představitelé, cestu Vystrčila na Tchaj-wan odmítal.

Vystrčil dnes odmítl, že by měl požádat o setkání s prezidentem, aby mu důvody své cesty vysvětlil. "Ví moc dobře, jak ta situace vypadá, nebo věřím, že to ví," poznamenal. Dodal, že nebere nijak úkorně, že se ho Zeman nezastal. "Žijeme ve svobodné zemi, v demokracii, v České republice, a pokud pan prezident má na věci takový názor, že není potřeba se k některým věcem vyjadřovat, nedělá to. Je to jeho rozhodnutí," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 21:04 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

20.09.2020 20:30 Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama