Zajistit rovné volební právo je ústavní příkaz, tvrdí Rychetský

Zajistit rovné volební právo je nezpochybnitelný ústavní příkaz, řekl dnes novinářům předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský. Soud zrušil několik klíčových prvků v systému voleb do Sněmovny, včetně rozdělování mandátu v jednom skrutiniu za použití d´Hondtovy metody. Systém znevýhodňoval menší strany. Hlasy voličů různých stran a v různých krajích také ve výsledku neměly stejnou váhu.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

"Kombinace d´Hondtova volebního dělitele s nestejně velkými 14 kraji výrazně zasahuje do rovnosti volebních hlasů," uvedl Rychetský. I po dnešku ale hranice volebních krajů kopírují hranice vyšších územně-samosprávných celků, které nejsou stejně lidnaté. K dosažení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů postačí jiné změny v přepočítávání výsledku na mandáty. Budou úkolem politiků, měli by vše stihnout ještě před letošními volbami.

I různě velké kraje, pokud budou zasazeny do systému s jinou volební formulí a jiným způsobem výpočtu, mohou vést k bezproblémovému zjištění volebního výsledku, uvedl soudce zpravodaj Jan Filip.

Podle Filipa je dost času na to, aby politici zrušené části volebního zákona nahradili. "Je to 'hvězdná hodina zákonodárce', nepochybně splní svou ústavní povinnost," míní Filip. Také uvedl, že kdyby prezidentovo časné vyhlášení sněmovních voleb na letošní říjen "překáželo" dnešnímu nálezu, muselo by být zrušeno. Taková situace ale podle Filipa nenastala.

Pětiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny je podle ÚS v pořádku. Volby musí vést k ustavení funkční Sněmovny, zdůraznil Filip. ÚS ale zrušil dodatečné klauzule pro koalice více stran a hnutí. Koalice dvou stran či hnutí dosud potřebovaly deset procent, koalice tří subjektů 15 procent, koalice čtyř a a více stran dokonce 20 procent, jinak jejich hlasy propadaly. I v této oblasti mohou politici podle Filipa přijmout jinou úpravu.

ÚS už před dnešním vyhlášením čelil kritice prezidenta Miloše Zemana, že s rozhodnutím přichází až ve volebním roce, přestože návrh skupiny senátorů na provedení škrtů dostal už v roce 2017. Podle Filipa to mělo objektivní důvody. Nejdříve návrh kolidoval s řízením o jiné ústavní stížnosti, poté soudci čekali, zda s volební novelou nepřijdou sami poslanci. Nyní už bylo podle soudce zpravodaje Jana Filipa jasné, že Sněmovna novelu neprojedná, a soud tedy musí zasáhnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Hejtmani: Opatření jsou odpovídající, plní se nemocnice, musíme virus…

27.02.2021 13:17 Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama