Zaorálek vyloučil výjimky z opatření, dokud bude platit 5. stupeň PES

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyloučil výjimky z protiepidemických opatření v době, kdy Česko zůstává v nejvyšším, pátém stupni systému rizika šíření koronaviru. Nejen v kultuře, ale ani jinde, řekl novinářům po svém jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Lubomír Zaorálek
doporučujeme

Tématem schůzky byla pomoc kultuře, kterou epidemie výrazně zasáhla. Vláda bude o epidemii jednat ve čtvrtek ráno, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už avizoval, že nenavrhne zmírnění opatření a nepodpoří ani otevření skiareálů.

"Nejen v kultuře, ale ani jinde se v pátém stupni nebudeme bavit o žádných výjimkách. Ani zítra ani v pondělí na vládě," uvedl Zaorálek. Ani po aktualizaci systému protiepidemických opatření PES se v pátém stupni nebude nic otevírat. "V pátém stupni se nebavíme (na vládě) o nějakých změnách, ten je tvrdě restriktivní, tam to prostě musíme vydržet," doplnil. Debaty o změnách opatření v dalších stupních odmítl Zaorálek komentovat. Nebylo by podle něj dobré, kdyby z každého ministerstva zaznívalo separátně, o jakých změnách se pro daný resort uvažuje.

V současné době většina opatření odpovídá pátému stupni rizika v protiepidemickém systému PES. Rizikové skóre hodnotící epidemii odpovídá pátému stupni vyššímu než 76 bodů už od 30. prosince. Opatření zpřísnila vláda od 27. prosince, platit mají minimálně do 10. ledna. Kabinet je ale zřejmě ve čtvrtek prodlouží.

Do neděle 27. prosince platila ve čtvrtém stupni opatření výjimka výjimka pro pět výstav, které mohli zájemci vidět, mezi nimi byly výstava Rembrandtových děl v Národní galerii Praha (NGP), výstava Sluneční králové v Národním muzeu a mezinárodní filatelistická výstava taktéž v Národním muzeu. Ostatní galerie a muzea musela uzavřít už před vánočními svátky.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška lze v příštích dnech očekávat až 19.000 nakažených denně. Změnu k lepšímu čeká Dušek nejdříve po 10. lednu, kdy se podle něho projeví opatření přijatá po Vánocích. V úterý přibylo v Česku 17.278 nakažených novým koronavirem, dosud nejvíc od začátku epidemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš označil nového předsedu CDU Lascheta za zkušeného politika

16.01.2021 21:26 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) si podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše…

Minář: Náš závazek trvá, o účasti na jiné kandidátce neuvažuji

16.01.2021 18:18 Hnutí Lidé PRO bývalého předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře nadále trvá na závazku…

Palachův příběh je stále silný a bolavý. Jeho čin ale pomohl k pádu…

16.01.2021 15:29 Jeho jméno je velmi spjaté s Městskou částí Praha 2. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy…

Sněmovnu čeká jednání o kurzarbeitu, podle plánu má být od března

16.01.2021 14:31 Sněmovna by mohla v příštím týdnu jednat o připravovaném kurzarbeitu. Novela o zaměstnanosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama