Rakušan s Brity dohodl prohloubení spolupráce v boji proti terorismu

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při dnešní návštěvě Londýna podepsal se svou britskou kolegyní Suellou Bravermanovou společné prohlášení o prohloubení policejní spolupráce v boji proti terorismu, trestné činnosti a nedovolenému přistěhovalectví. 

Deklarace předpokládá také intenzivnější výměnu informací mezi oběma státy při potírání trestné činnosti nebo spolupráci v boji proti hybridním hrozbám, sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

"Při předcházení trestné činnosti hraje sdílení informací klíčovou roli. Tento dokument je důkazem, že i po brexitu chceme udržet a prohlubovat spolupráci obou zemí," uvedl po podpisu Rakušan.

Deklarace je podle ministra postavená na několika klíčových bodech, včetně boje proti hybridním hrozbám a terorismu. Česko a Británie by měly více spolupracovat například při pátrání po podezřelých a pohřešovaných osobách nebo potírání obchodu s lidmi. Britská strana zase klade důraz například na boj s finanční kriminalitou nebo nelegální migrací a s ní spojenou organizovanou trestnou činností.

Nelegální migrace je v současné době klíčovým tématem pro britskou konzervativní vládu. Bravermanová předložila kontroverzní zákon, který by ministerstvu umožnil vyhošťovat lidi bez nároku na azyl, pokud se do Británie dostanou nelegální cestou. Návrh je reakcí na rostoucí počet lidí, kteří se do ostrovní země dostávají nelegálně přes Lamanšský průliv. Předlohu podrobila kritice nejen britská opozice, ale také Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a řada lidskoprávních organizací.

Rakušan se v Londýně setkal i s ministrem pro bezpečnost Tomem Tugendhatem, se kterým hovořil například o hybridních hrozbách, dezinformacích či spolupráci v boji proti terorismu. Navštívil Národní kriminální úřad (NCA), kde se setkal s jeho generálním ředitelem Graemem Biggarem, dodala mluvčí českého ministerstva vnitra.

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Rok Petra Pavla, znovuzvolený Babiš a Debaty bez cenzury

Máme za sebou rok od chvíle, kdy se prezidentem stal Petr Pavel. Přes některá drobná škobrtnutí se dá s jistotou říct jedno – Petr Pavel naplnil očekávání pozitivní změny v nejvyšším úřadě, vrátil na Hrad důstojnost, slušnost a hodnotovou politiku. A to je přesně to, co po desetiletém kralování Miloše Zemana tahle země potřebovala jako sůl.  

Více souvisejících

Vít Rakušan (STAN) Velká Británie Terorismus

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy