Kvalita výuky on-line se zlepšila, bez problémů ale není

Kvalita distanční výuky se podle dvou třetin středoškoláků od loňského jara zlepšila, stále jsou s ní ale spojené i potíže. Jako problém vnímají studenti například nedostatek sociálního kontaktu, přetěžování učivem, nevyhovující on-line hodiny a hrozící přehlcení testy po návratu do škol. Kolem 53 procent by proto uvítalo obnovení prezenční výuky. Vyplývá to z průzkumu České středoškolské unie (ČSU), o kterém ČTK informoval místopředseda unie Ondřej Nováček.

Česká středoškolská unie zastupuje přibližně 27.000 studentů ze 150 škol. Průzkumu se loni v listopadu zúčastnilo 9199 respondentů. Jejich výběr nebyl reprezentativní a záležel mimo jiné na tom, zda škola žákům předala dotazníky. Podle statistik ministerstva školství je v ČR zhruba 424.000 žáků středních škol. Nejvíc se ho zúčastnili středoškoláci z Prahy, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, kteří tvořili 44 procent všech dotázaných. Gymnazistů bylo 46 procent, žáků středních odborných škol 42 procent a učilišť 12 procent.

"Lze usuzovat, že distanční výuka je nejlépe organizovaná v hlavním městě, neboť zde dle dat mají žáci k distanční výuce nejpozitivnější přístup a oproti jaru také vnímají největší zlepšení," uvedli autoři průzkumu. Nejlepší zkušenosti s výukou na dálku podle nich mají žáci nižšího stupně víceletých gymnázií. Průzkum nicméně ukázal, že školy podle studentů často nedodržují doporučení ministerstva školství, když například hned po návratu do lavic dávají žákům velké množství testů.

Přednost prezenční výuce před distanční podle zjištění dává 53,2 procenta všech dotázaných, zatímco k vyučování na dálku se přiklání asi čtvrtina. Hodiny on-line má zhruba 97 procent středoškoláků, přičemž kolem 40 procent se domnívá, že jich je moc a naopak 15 procent by jich chtěla víc. Kolem 94 procent žáků uvedlo, že při výuce on-line píší také testy. Třetina respondentů se shodla, že jim způsob zkoušení a známkování na dálku nevyhovuje. Pro 44 procent studentů je ale v pořádku.

Za největší negativa výuky na dálku považují studenti podle průzkumu nedostatek sociálního kontaktu, technické potíže při výuce a zvýšené požadavky učitelů. Za pozitivní označují hlavně možnost organizace vlastního času a větší volnost.

ČSU chce v následujících týdnech na sociálních sítích a na svém webu zveřejňovat tipy a doporučení, jak by se problémy při výuce na dálku mohly řešit. Podle studentů by se některým problémům dalo předejít například tím, že by ministerstvo školství místo doporučení vydalo závazná nařízení. Pomoct by mohl také větší důraz na individuální přístup k žákům a spolupráce mezi pedagogy a studenty. Zástupci unie by o tom chtěli jednat s řediteli škol i ministerstvem. Výsledky a závěry průzkumu obdrželi podle ČSU také poslanci a senátoři ve výborech pro vzdělávání.

Související

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

Více souvisejících

Školství počítače

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 5 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 11 hodinami

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna

Česko si v minulém týdnu užilo tropické teploty, nyní se očekávají vydatné dešťové srážky. Z dlouhodobého hlediska má nadcházející období přinést průměrné letní počasí. Naznačuje to měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy