Navýšení platů učitelů o devět procent by mohlo stačit, říká odborář Dobšík

Zástupci školských odborů zřejmě budou souhlasit s devítiprocentním navýšením platů učitelů v příštím roce, jak ho avizoval ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka by to mělo stačit na vládou slíbený nárůst učitelských výdělků v průměru na zhruba 47.000 Kč hrubého měsíčně.

Školství, ilustrační foto

Nepedagogům ve školství by podle něj měly platy vzrůst o deset procent místo avizovaných sedmi. Záležet ale bude na informacích o platech za první pololetí tohoto roku, které by měly být k dispozici v září, řekl Dobšík ČTK. Jednat by o tom měla školská tripartita v pátek.

Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38.951 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR byla 34.077 korun. Nepedagogové ve školách brali v průměru 21.589 korun. Vláda se ve svém programu zavázala, že průměrné platy ve školství zvýší do příštího roku na 150 procent jejich výše z roku 2017. Učitelé by tak měli dostávat kolem 47.000 Kč měsíčně. Plaga řekl, že se na přidání dohodl již loni s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Pro příští rok bude požadovat proti letošku 11 miliard korun navíc pro pedagogy a 1,5 miliardy navíc pro nepedagogy.

Odbory bude podle Dobšíka zajímat hlavně to, jak vláda hodlá rozdělit peníze mezi pevný základ platu a jeho pohyblivou složku, kterou tvoří odměny. Motivační složka se podle Dobšíka v současnosti pohybuje kolem 5000 až 6000 korun měsíčně, což je podle něj dostatečné. "Měla by se posilovat hlavně tarifní složka, je to otázka především nástupních platů," řekl Dobšík. Navýšení tarifů by podle něj do škol přilákalo víc absolventů a nových učitelů.

Požadavky odborů se vyjasní podle toho, jaká budou na začátku září data o platech za první pololetí tohoto roku, řekl Dobšík. Z předběžných propočtů podle něj zatím vychází, že s růstem rozpočtu na výdělky pedagogů o devět procent budou souhlasit. V případě nepedagogů bude možná diskuze větší. Ministr počítá proti letošku se sedmi procenty navíc. Podle Dobšíka to ale zřejmě nestačí na dodržení vládního slibu, že by měli příští rok brát v průměru kolem 26.000 korun.

Na školské tripartitě v pátek budou odboráři podle Dobšíka žádat pro příští rok také zajištění dalších peněz na dovybavení škol pro výuku na dálku, a to hlavně pro střední školy. Základní školy dostanou letos mimořádně na nákup počítačů v souvislosti s distančním vzděláváním kvůli epidemii koronaviru 1,3 miliardy korun navíc. Do středních škol letos na tyto účely peníze navíc nepůjdou.

Letošní rozpočet ministerstva školství je zhruba 214 miliard korun. Kolem 148 miliard korun z toho míří do regionálního školství, tedy mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol.

Školská tripartita by podle Dobšíka měla jednat také o tom, jak by mohla fungovat výuka na dálku, pokud by se na ni kvůli koronaviru muselo opět přejít. Podle novely školského zákona by v takovém případě byla povinná. Podle Dobšíka ale není jasné, kolik hodin by v takovém případě měl učitel odučit.

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama