Největší problém je zajištění homogenity tříd, shodují se ředitelé základních škol

Při přípravě na pondělní návrat dalších dětí do lavic dělá základním školám největší potíže podmínka dodržení stejného složení tříd. Podobně jako ve středních školách, kam se od středy vrátily poslední ročníky a praktická výuka, to podle ředitelů zkomplikuje hlavně výuku volitelných předmětů a cizích jazyků. Obtížná podle nich bude i organizace ve školních jídelnách.

Uvítali, že alespoň v družinách se budou moci spojit třídy z jednotlivých ročníků. Vyplývá to z vyjádření ředitelů, které oslovila ČTK.

Kvůli epidemii covidu-19 školy v první polovině října přešly na výuku na dálku. Od minulé středy se do škol vrátily první a druhé třídy a všechny ročníky speciálních škol. Díky zmírnění opatření proti epidemii z pátého nejvyššího stupně rizika nákazy na čtvrtý je tuto středu následovaly poslední ročníky středních škol, kde se rovněž obnovila praktická výuka. V pondělí půjdou do škol zbývající třídy prvního stupně a deváťáci. Další třídy druhého stupně se budou ve škole střídat. Ve škole by se děti z různých tříd neměly potkávat, všude budou povinné roušky. Platí zákaz zpěvu a tělocviku.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého nejsou podmínky k návratu neřešitelné, ale mohou školám působit komplikace. "Největší potíže nám dělá povinnost homogenity, to znamená, že nemůžeme spojovat děti ani z jednoho ročníku do skupin," řekl. Třeba cizí jazyky, které spolu běžně mívají děti z různých tříd, se podle něj nyní budou učit ve škole jen žáci z jedné třídy, ostatní dostanou práci na doma a po týdnu se vystřídají. Případně budou děti při některých předmětech ve více místnostech, mezi kterými bude učitel přecházet.

Požadavek zajištění homogenity tříd označily za problém i ředitelka ZŠ Karla Čapka v Praze 10 Ivana Vaňková a ředitelka ZŠ Hanspaulka v Praze 6 Marie Pojerová. Kromě cizích jazyků, kde jsou děti běžně rozděleny podle pokročilosti, vyvstaly problémy také u volitelných předmětů. Vaňková řekla, že někteří žáci proto budou muset dočasně chodit na předměty, které si nezvolili.

Kvůli požadavku, aby se třídy moc nepotkávaly, bude podle ředitelů náročné i zajišťování chodu školních jídelen. Třídy budou mít na oběd vymezený čas, aby se jich tam moc nenahromadilo. "Obědy zasahují i do běžné výuky a jsou rozepsané od půl dvanácté do půl třetí odpoledne," uvedl ředitel ZŠ Strossmayerovo náměstí v Praze 7 František Rada. Postupné nástupy budou někde i ráno při příchodu dětí do šaten.

Za dobré rozhodnutí ředitelé označili to, že se budou moct spojovat aspoň třídy z jednotlivých ročníků v družinách. "Jinak by to nešlo personálně zajistit," řekla Vaňková. Podle Černého by menším školám pomohlo, kdyby mohly spojit třeba první a druhou třídu, což podle pokynů z ministerstva školství nepůjde.

"To, že všemu předchází chaos, to je evidentní už od jara," okomentoval požadovaná opatření ředitel ZŠ Resslova v Praze 2 Jaroslav Procházka. Škola se podle něj na návrat dětí připravila. "Všechno jsme se snažili naplnit, a to, co naplnit nejde, jsme nenaplnili," řekl.

Ve střídání prezenční a distanční výuky šestých až osmých tříd oslovení ředitelé problém nevidí. Pedagogové budou učit podle běžného rozvrhu s tím, že vyučování pro některé třídy bude on-line, popsali. "Náročné to bude, ale v kontextu toho, co se dělo na jaře i teď na podzim, tak teď jsme měli aspoň víc času na přípravu," dodal Rada.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků

Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy