Plaga: Školní skupiny by měly fungovat částečně i odpoledne. Budou roušky povinné?

Školní skupiny, v nichž by se od 25. května mohli učit žáci prvního stupně základních škol, nebudou fungovat jen dopoledne. Plynule se překlopí v něco jako školní družinu, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (ANO). I tak ale nebudou slučováni děti z různých skupin. Pokud rodiče umístí dítě do školní skupiny, neměli by mít podle Plagy nadále nárok na ošetřovné.

Školství

Kolektivy by se podle doporučení vlády měly rozdělit do skupin po 15 dětech. Složení skupiny by se nemělo měnit. "Pro první i druhý stupeň zůstává nosná vzdálená výuka," řekl Plaga. Školní skupiny mají rodinám ulehčit situaci. Měly by se v nich řešit úkoly, které dnes děti dostávají na dálku tak, aby se žák vrátil domů a nenesl si ze školy úkoly nové.

Podle Plagy by mohl být nastaven takový formát, že dopolední blok ve skupině by byl věnován učivu a následoval by blok družinový. Na fungování skupin by se měli podílet asistenti pedagogů a vychovatelé.

Rodiče před umístěním dítěte do školní skupiny budou muset podepsat čestné prohlášení, že dítě nesplňuje kritéria rizikovosti a také, že ve společné domácnosti nikdo takový nežije. Zároveň učitelé, kteří patří do rizikových skupin, by se měli nadále věnovat vzdálené výuce a neměli by být ve školních skupinách. Rizikovými skupinami jsou zejména senioři a lidé, kteří mají dlouhodobé nemoci, jako jsou cukrovka nebo srdeční potíže.

"Bude jim doporučeno, aby zůstávali doma," řekl koordinátor epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. Bude to o férovosti každého člověka, aby se například nesnažil zatajit svůj zdravotní stav. "Aby z důvodu, že je dlouho doma a je workoholik, například mladý diabetik s hypertenzí, nechtěl za každou cenu do školy," dodal Maďar.

O nošení roušek ve skupinách by rozhodoval učitel, ve společných prostorech školy by bylo povinné. Naopak pokud budou děti sedět v lavicích po jednom a s dostatečnými rozestupy, roušky by mít nemusely.

Maďar dále uvedl, že pokud například v nějaký den na nepovinnou školní aktivitu do skupiny přijde polovina dětí, nebude se spojovat s žádnou jinou skupinou, i kdyby v ní také v daný den více žáků chybělo.

Pokud rodiče umístí dítě do školní skupiny, neměli by mít podle Plagy nadále nárok na ošetřovné. Stát jej vyplácí rodičům dětí do 13 let věku. Vztahuje se na celou dobu uzavření škol, a to i zpětně. Úprava dočasně nahradila standardní dobu dobu výplaty nejvýše devět dní, když děti navíc nesmějí být starší deseti let. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zřejmě brzy navrhne zvýšení ošetřovného z 60 na 80 procent redukovaného vyměřovacího základu.

Pro obnovení chodu školních jídelen bude hlavní hygienické hledisko, pokud je nebude možné přizpůsobit parametrům požadovaným epidemiology, bude lepší najít náhradní řešení, doplnil ministr. Do konce dubna budou podle Plagy vytvořeny manuály, podle kterých by následně ředitelé měli potenciální otevření jídelen vyhodnotit.

U druhého stupně základních škol ministerstvo počítá se vzdálenou výukou až do konce školního roku. Pokud bude situace příznivá, mohli by se i žáci těchto tříd v průběhu června potkat u občasných vzdělávacích aktivit nebo dojít na konzultaci za jasně daných podmínek. Podle Plagy je ale zatím předčasné o tomto hovořit, vyhodnocovat možnosti se budou v květnu.

Dětské letní tábory by se mohly uskutečnit nejprve v druhé polovině prázdnin. "Pokud situace bude příznivá, tak bychom rádi nějaké vyrovnávací kurzy nebo letní kempy v našem systému viděli, ale až v průběhu srpna," uvedl Plaga.

Podle Maďara je třeba s rozhodnutím o otevření táborů počkat na výsledky první vlny otevírání veřejného života v Česku. "My bychom rádi tohle upřednostnili, na druhou stranu je tu riziko, že se tam sejdou děti z různých domácností z různých koutů země s různými riziky, " uvedl Maďar. Pokud by stát organizaci táborů povolil, znamenalo by to podle Maďara, že by táborníci museli dodat čestná prohlášení o tom, že nepatří k rizikovým skupinám ani s nikým takovým nesdílejí domácnost. S podobnými prohlášeními počítá ministerstvo pro žáky vracející se do škol po 25. květnu.

Maďar také zdůraznil, že experti nemohou dát jistotu, že se tábory skutečně v srpnu otevřou. Záviset to bude na vývoji počtu zasažených koronavirem nového typu.

Ministerstvo zdravotnictví pošle školství podmínky pro provoz škol od září

30.07.2021 09:49 Ministerstvo zdravotnictví představí návrh protiepidemických opatření pro provoz škol od září až…

Děti z Hrušek a Moravské Nové Vsi budou dočasně chodit do škol v okolních…

29.07.2021 16:37 Děti z tornádem postižených Hrušek a Moravské Nové Vsi budou dočasně chodit do škol v okolních…

Ministerstvo školství stále nemá finální návrh opatření pro provoz škol

26.07.2021 13:26 Ministerstvo školství zatím od ministerstva zdravotnictví neobdrželo materiál s protiepidemickými…

Na testování žáků školáků by mohlo jít v září 27 milionů korun

26.07.2021 12:30 Na testování žáků na covid-19 přesnější PCR metodou by mohlo jít v září zhruba 27 milionů korun.…

Ministerstvo školství chce znát opatření pro provoz škol od září do konce…

14.07.2021 17:19 Aktualizováno Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví…

Stát poptává 4,2 milionu antigenních testů pro zářijové testování školáků

10.07.2021 11:51 Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na pořízení 4,2 milionu antigenních testů na…

Pro maturanty dnes začíná mimořádný termín didaktických testů

07.07.2021 08:11 Pro maturanty, kteří se v květnu kvůli nemoci či karanténě nemohli zúčastnit didaktických testů…

Experti: Vláda zlepšila financování školství, ve všem ale neuspěla

05.07.2021 14:22 Pozitivními kroky vlády od voleb v roce 2017 byly hlavně reforma financování regionálního školství…

Rektoři se obávají, že od podzimu opět nebude na VŠ možná prezenční výuka

02.07.2021 16:04 Kvůli epidemii covidu-19 hrozí to, že na vysokých školách ani v nadcházejícím akademickém roce…

Ministerstvo: Školy by se měly snažit nahradit žákům výuku plavání

02.07.2021 15:06 Žákům, kteří letos kvůli epidemii covidu-19 přišli o výuku plavání, by se školy měly snažit v…

Související:

Právě se děje