Všude jen Francie, Německo, Turecko, ale na tohle se zapomnělo. V Rusku se také dějí věci

Praha - Ve stínu debat o vystoupení Británie z EU, teroristických útoků ve Francii a Německu a dalších událostí proběhla zajímavá diskuse na téma “Jak prosazovat lidskoprávní agendu v Rusku?” Upozornil na ni novinář Ondřej Soukup s tím, že značná část vystoupení se nesla v téměř apokalyptickém duchu.

Podle něj stav lidských práv v Rusku skutečně nedává sebemenší důvod k optimismu a Kreml soustavně buduje systém, který by ho ohradil proti jakýmkoli vlivům zvenčí. "Zákon o tzv. zahraničních agentech, který prakticky odřízl ruské nevládní organizace od zahraničního financování. Soudní procesy nad lidmi, kteří se provinili tím, že na sociálních sítích zveřejnili posměšné karikatury. Fyzické útoky na opoziční aktivisty ze strany neznámých pachatelů," uvedl na blogu na aktualne.cz s tím, že to vše a mnohé další klade lidskoprávním aktivistům zcela nové výzvy.

"Jednou z odpověd na tuto situaci je snaha bránit ruské aktivisty, kteří jsou v ohrožení. "Vůči aktivistům máme značně flexibilní vízovou politiku, jsme schopni zařídit tzv. sheltery pro ty, kteří jsou v bezprostředním ohrožení života nebo svobody. Stejně tak ministerstvo zahraničí jasně a tvrdě odsuzuje případy represí vůči lidskoprávním aktivistům, což pomáhá v řešení jejich případů," řekl Jan Látal z transformačního odboru MZV," cituje novinář.

S tím podle něj souhlasí i Rostislav Valvoda z Prague Civil Society Centre: "Musíme se umět postarat o ty lidi, kteří byli donuceni odejít a chtějí pokračovat ve svých aktivitách," naráží Valvoda na častý problém, kdy se aktivisté před trestním stíháním uchýlili do ciziny, aby zjistili, že kromě nějaké minimální finanční podpory je nic nečeká. Přirozeně, to musí být úkolem především pro nevládní organizace a ne pro stát, píše novinář.

Dodal, že se Jan Látal se s Rostislavem Valvodou shodli na tom, že je potřeba jak podporovat stávající organizace, tak hledat kontakty s dalšími. "Byla by škoda odepsat zavedené organizace, které již si získaly autoritu. Možná to nemusí tak vypadat, ale je to opravdu důležité, v budoucnu se k těmto lidem a skupinám bude možné vztahovat, podobně jako k některým skupinám disidentů za dob Sovětského svazu," cituje Valvodu. Jan Látal zase prý zdůraznil, že je potřeba oslovovat i další vrstvy obyvatel, ale musí jít o jejich iniciativu. "Musí jít o to, že oni budou chtít spolupracovat s námi, my jim nemůžeme vnucovat nějakou agendu," říká Látal.

V podmínkách, kdy pracovat v Rusku samotném je prý stále obtížnější, se zájem obrací na ruskojazyčnou diasporu v Evropě. "Loni z Ruska odjelo na 200 tisíc lidí. Pracuje s nimi někdo? My to zkoušíme, zveme je na debaty, ale není to jednoduché. Lekají se kritiky na adresu Kremlu, musíme se s nimi bavit bez nějakých -ismů," vysvětloval Jakub Múčka z Východoevropského klubu, který na půdě Filosofické fakulty UK pořádal sérii velmi zajímavých diskusí. Múčka také apeluje k prvorepublikové tradici pomoci ruským demokratům. "Jenže Ruská akce už je dnes jen historickou vzpomínkou. Málo se vůbec zajímáme o dění v této části Evropy. Česká ukrajinistika je slabá a rusistika na tom není o mnoho lépe. Přitom je spousta myšlenek z té doby, na které by Rusové mohli navazovat," cituje novinář Jakuba Múčku.

"K historickým zkušenostem apeloval i představitel ruské diaspory ve vládní Radě pro národnostní menšiny Alexej Kelin. Ten ve svém exposé načrtl stručné dějiny bílé emigrace, která se snažila ovlivňovat poměry v Sovětském Rusku, včetně balónové akce, kdy se na území SSSR posílaly pomocí balónů letáky. Nebo vysíláním agentů, z nichž většina skončila v Gulagu nebo na popravištích. "Měli bychom se z těchto dějin poučit a nepostupovat metodou slepých uliček. Dějiny bychom měli studovat a vyvarovat se opakování chyb," řekl Alexej Kelin. Myslím, že jsem nebyl jediný, kdo si v té chvíli pomyslel, že snad se ve vztazích s Ruskem nedostaneme do fáze, kdy za spojení se Západem bude dlouholetý žalář. Ale současně musím přiznat, že to vlastně úplně vyloučit nemohu," uzavřel redaktor.

Související

Ilustrační foto

Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

Více souvisejících

Rusko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Petr Pavel jmenoval za účasti premiéra dva nové členy vlády Prohlédněte si galerii

Vláda je opět kompletní. Pavel jmenoval dva nové ministry

Prezident Petr Pavel v úterý jmenoval dva nové členy vlády na Pražském hradě. Lukáš Vlček, dosavadní poslanec, převzal ministerstvo průmyslu a obchodu po Josefu Síkelovi, který byl nominován na pozici eurokomisaře. Novým ministrem pro místní rozvoj se stal Petr Kulhánek, který dříve působil jako hejtman Karlovarského kraje a nahrazuje Ivana Bartoše, předsedu Pirátů, který byl odvolán.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Na Ukrajině zřejmě bojují a umírají i severokorejští vojáci

Severokorejští vojáci pravděpodobně bojují a umírají na Ukrajině po boku ruských vojáků a očekává se, že by KLDR v budoucnu mohla vyslat další jednotky, aby podpořili Rusko v probíhajících bojích. Dnes to uvedl jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjun. Pchjongjang a Moskva prohlubují vojenskou spolupráci od začátku ruské invaze na Ukrajinu. 

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby

Rusko čelí akutnímu nedostatku pracovních sil ve zbrojním průmyslu, kde podniky hledají desítky tisíc nových zaměstnanců. Vhodných uchazečů je na pracovním trhu málo a hledání specialistů může trvat i měsíce, uvádí BBC. Výroba zbraní v Rusku prudce vzrostla v důsledku války na Ukrajině.

před 3 hodinami

Lukáš Vlček

Komunitní energetika. Posune ji nový ministr Vlček zase o kus dál?

Lukáš Vlček, nový ministr průmyslu a obchodu, se dostává ke klíčovým úkolům, jako je dokončení novely energetického zákona a implementace evropské legislativy pro komunitní energetiku. Unie komunitní energetiky vyzdvihuje jeho odborné zkušenosti a zaměřuje se na ochranu spotřebitelů a ekonomickou udržitelnost společenství v rámci tzv. lex OZE III. To naznačuje, že vládní kroky mohou mít významný dopad na rozvoj energetické spolupráce a ochranu uživatelů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Cissy Houstonová

Zemřela zpěvačka Cissy Houstonová, matka slavné Whitney

Ve věku 91 let zemřela Cissy Houstonová, matka Whitney Houstonové a uznávaná zpěvačka, která se proslavila nejen svou vlastní kariérou, ale i spoluprací s hudebními ikonami jako Elvis Presley. Držitelka dvou cen Grammy, která ovlivnila mnoho umělců, zemřela 12 let po tragické ztrátě své dcery Whitney.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kamala Harrisová

Harrisová se s Putinem nesetká bez zástupce Kyjeva, řekla v rozhovoru

Kamala Harrisová uvedla, že pokud by se stala prezidentkou USA, podpora Ukrajiny by pokračovala. V rozhovoru pro CBS zdůraznila, že by s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nejednala bez účasti Ukrajiny. Na otázku ohledně členství Ukrajiny v NATO však neodpověděla přímo, čímž naznačila opatrnost v diplomatickém přístupu k této citlivé otázce.  

včera

včera

včera

včera

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe zemřel před 175 lety. Zabily ho drogy a alkohol

Před 175 lety, sedmého říjnového dne roku 1849, zemřel teprve čtyřicetiletý americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe. Ten se zapsal do historie nejenom svými specifickými hororovými a mystickými díly, ale také skandálním způsobem života pod vlivem drog a alkoholu. Právě závislost na omamných látkách byla příčinou jeho předčasného skonu.

včera

včera

včera

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.

včera

Tragédie v pražském metru. Vyhasl život pětatřicetiletého muže

Na lince metra B v pondělí brzy odpoledne nejezdily vlaky. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl do kolejiště pětatřicetiletý muž, který při nehodě utrpěl smrtelná zranění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy