Praha - Období protektorátu bylo těžkou zkouškou českého národa. Jenže místo pospolitosti a soudržnosti nastupovaly docela jiné jevy. Takové, které nedělaly našim předkům žádnou velkou čest.
Je potřeba si uvědomit, že přes Čechy se kromě několika drobných střetů především se stranou Konráda Henleina nepřehnala válečná bouře jako tomu bylo v Polsku. Čechy díky Mnichovskému diktátu přešly pod okupaci Německa jako Protektorat Böhmen und Mähren počínaje 15. – 16. březnem 1939. Nicméně od samého počátku existence této nelegální anexe bylo jasné, že vztahy mezi Němci a původními obyvateli se po ustavení protektorátu diametrálně změní.
Jestliže od března probíhaly organizované akce odporu, první rány začaly dopadat na české obyvatelstvo od 21. června 1939 vydáním prvních diskriminačních předpisů, které se pochopitelně nejvíce týkaly židovského obyvatelstva. Napětí vyvrcholilo 28. října 1939, kdy gestapo brutálně potlačilo pražskou demonstraci u příležitosti vzniku Československa, pohřeb studenta Jana Opletala, jedné z obětí zásahu, vedl 17. listopadu 1939 k uzavření českých vysokých škol. Za asistence prezidenta Emila Háchy byly zrušeny všechny politické strany s výjimkou nově vzniklého Národního souručenství, které však vydrželo pouze do roku 1943.
Psali jsme: Hitler válku přežil, ukryl se v supertajném sídle, ukazují tajné dokumenty Skandál v USA: Německým ženám zahráli nacistickou hymnu, vypuklo mediální šílenství Hitlerova superzbraň: Nacistické Německo postavilo největší zbraň v dějináchŘíšský protektor Konstantin von Neurath sice provedl další represivní opatření, ale podle fašistického vedení byl „příliš shovívavý a nedokázal se vyrovnat s rostoucím odbojem na území protektorátu“. Proto byl de facto nahrazen Reinhardem Hendrichem (formálně ale von Neurath zůstal ve funkci až do roku 1943), za jehož krátkého působení se situace ještě více zhoršila.
Období klidu a míru?
Je zajímavé, že některé dokumenty líčí období v Protektorátu skoro až jako idylické. Zemi se vyhýbaly válečné operace, velká města nebyla bombardována, sice existoval přídělový systém a obyvatelstvo pociťovalo nedostatek všeho myslitelného, ale při hodnocení této historické etapy s odstupem se dokonce objevovaly příměry k českému rčení „smrádek, ale teploučko“. Část lidí propadla deziluzi a hodlala se nějak protlouci, proto nechápala snahy odbojářů a hodnotila často jejich činnost jako nebezpečnou, která Němce zbytečně popuzuje.
Určitou skupinu tvořili prospěcháři a lidé měnící názory podle vývoje situace. Nesmíme zapomínat, že dokud slavila německá vojska úspěchy na západní i východní frontě, mnohým se zdálo, že okupace Čech a Moravy bude trvat desítky let. Jak to bývá, existovali horliví přisluhovači, kteří s odvoláním na dané zákony informovali o jejich porušování – necítili se tedy být udavači, jen upozorňovali na přestupky. Že to v mnoha případech mělo tragické následky není třeba zvlášť zdůrazňovat. Bylo zakázáno poslouchat zahraniční, zejména anglický rozhlas a každý radiopřijímač musel mít ve své blízkosti varovnou tabulku s postihem porušení tohoto nařízení.
Psali jsme: Zavede Česko nové významné dny? Většina poslanců je pro Nacističtí zločinci stále prchají. Na svobodě jsou jich ve světě stále až tisíce Schváleno: Druhou světovou válku začalo Rusko, rozhodla UkrajinaPřesto se našlo dost těch, kteří neopomněli „naznačit“, kdo a kdy poslouchá Londýn či jiné stanice. Tvrdé tresty také vedly k vyřizování účtů, dávaly průchod pomstychtivosti, protože jen málokdy se udané případy nějak důkladně prošetřovaly. Pokud byla udání honorována, putovala na finanční úřady, kde se archivovala, díky tomu bylo po skončení války možné dohledat mnoho kolaborantů.
Situace se zhoršovala
Nejhorší období nastalo bezesporu po atentátu na zastupitele říšského protektora Reinharda Heydricha. Následovala neuvěřitelná vlna represí a udavačství bylo povýšeno na novou úroveň. Teď už nešlo jenom o to, kdo dobrovolně přijde něco oznámit, nýbrž o povinnost sdělit například smutně proslulé schvalování atentátu. Stačil třeba jen náznak a dotyčný, často s celou rodinou, byl odsouzen k smrti. Pomiňme nyní spekulace, že Heydrichova ambiciózní rozpínavost byla vnímána s obavami ve vysokých kruzích v Berlíně a smrt jim do jisté míry přišla vhod. Každopádně měli Němci důvod zahájit čistky na české obyvatelstvo a řádně ho využili. Kupříkladu na oznámení „Zastřelili Heydricha“ jedna žena v Holešovicích odpověděla „Zaplaťpánbůh“ a její sousedka ji okamžitě udala. Celá rodina zmíněné ženy skončila před puškami popravčí čety v Kobylisích.
Představu o chování národa může přinést i povídka Jana Drdy Vyšší princip, podle níž režisér Krejčík natočil v roce 1960 stejnojmenný film. Další udání byla dílem strachu, dílem vypočítavosti. Aby se vyhnuli lidé vlastním problémům, raději hlásili všechno s omluvou, že jim šlo také o život. Lze tu vzpomenout případ parašutisty Karla Čurdy, který udal své kolegy údajně z obavy o své příbuzné. Teoreticky vzato nemusel mít jeho čin takovou odezvu, protože jeho první udání v Benešově prošlo bez povšimnutí. Podobné to bylo s Viliamem Gerikem. Oba dostali 2 miliony říšských marek a spolupracovali s gestapem.
Psali jsme: Pražane se bouří, vadí jim parkování a bezpečnost v ulicích. Brojí i proti nelegálním hernám Čech dostal v Anglii 14 let, opakovaně a brutálně znásilnil ženu Máme se v ČR dobře? Češi prozradili, jak jsme na tomDalší skupinu tvořili lidé, kteří z donášení měli prospěch, ať finanční, majetkový nebo mocenský. Někteří měli podíl ze zkonfiskovaného majetku, stoupali ve funkční hierarchii, byli rovněž využíváni jako provokatéři. Udávání nahrávala i horšící se hospodářská situace, rostoucí odpor i změna situace na frontě. Zajímavé ale bylo, že ačkoliv se na gestapo zvláště v době heydrichiády velké množství udání, německé úřady braly nositele těchto informací jako „odpad“. Pokud tedy někdo měl představu, že se takovým chováním okupantům vlichotí, většinou se mýlil. Existuje i vyjádření Kurta Daluega, který nastoupil po Heydrichovi a dlel ve funkci v době největších represálií, že snad
Nebylo na výběr
Existovala pochopitelně i značná část udání vynucených a prakticky nepodložených. Zejména při brutálním mučení zajatců byli tito ochotni odsouhlasit všechno, co jim bylo předloženo. Nešlo zdaleka o tolik připravených akcí, jeden z dozorců ve smutně proslulém Petschkově paláci po válce uvedl, že „stačilo pár facek a Češi zpívali jak v opeře“. Je to značně zjednodušené tvrzení, našlo se pár opravdu tvrdých jedinců, kteří nevyzradili nic důležitého, maximálně potvrdili okolnosti už známé.
Kolaborace a udavačství se stalo citlivou otázkou po skončení války a v mnoha případech bylo řešeno stejně překotně jako v období okupace. Vyskytly se i názory, že v některých případech šlo o to zamaskovat kolaborantskou činnost. Takzvaných převlékačů kabátů bylo dost bez ohledu na politickou příslušnost či názory, mnoho se hájilo tím, že pouze chránili svou rodinu a dělali to, co bylo tehdy nařízeno. Neospravedlnili se ani morálně, ani právně, ale zdaleka ne všichni byli potrestáni. Bohužel v poválečném chaosu se přesto dá mluvit o značném množství těch, kteří různými způsoby odpovědnosti za zmařené lidské životy unikli.
Související

CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace

Téměř polovina Čechů si myslí, že svoboda slova se v Česku zhoršila
češi , II. světová válka , nacisté
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
před 1 hodinou

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
před 2 hodinami

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
před 3 hodinami

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
před 4 hodinami

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
před 5 hodinami

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
před 6 hodinami

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
před 6 hodinami

Poláci volí nového prezidenta, který nahradí Dudu. Očekává se druhé kolo
před 7 hodinami

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
před 8 hodinami

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
před 9 hodinami

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
před 10 hodinami

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
před 10 hodinami

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
před 11 hodinami

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
před 12 hodinami

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
před 13 hodinami

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
včera

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
včera

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
včera

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno včera
Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub