Vyklizení Romů zřejmě zaplatí daňoví poplatníci

Ostrava - Z výsledků pondělní kontroly stavebního úřadu v ulici Přednádraží v Přívoze vyplynulo, že závady na objektech přetrvávají. I nadále zůstává v platnosti nařízení o vyklizení, informovala v úterý mluvčí městského obvodu Přívoz Jana Pondělíčková.

"Jde například o závady v podobě vytrhaného elektrického vedení, o chybějící překlady nad okny a dveřmi, vlhké zdivo, plísně, zatékání střech, chybějících okenních výplní, poškozených rozvodů plynu, vody a vnitřní kanalizace nebo chybějících střešních okapů a svodů," upřesnila mluvčí.Stavební úřad nařídil vlastníkovi deseti domů v této lokalitě vyklizení 3. srpna. Důvodem pro rozhodnutí je špatný technický stav budov a hygienické podmínky ohrožující zdraví a životy nájemníků. V domech však i přesto zůstává asi 140 lidí včetně dětí. Závady se snaží odstranit svépomocí.„Jsme si vědomi toho, že pokud vlastník objektů nesplní svou povinnost a domy nezajistí proti vniknutí, může nám stavební úřad nařídit, abychom tak učinili my na náklady městského obvodu, tj. na náklady daňových poplatníků, s čímž zásadně nesouhlasíme. Devastace domů byla způsobena především jejich vlastními obyvateli a za stav domů odpovídá jejich vlastník, nikoliv městský obvod," uvedl za vedení obvodu místostarosta Dalibor Mouka.V obdobném stavu se podle něj nacházel v této oblasti také jeden dům, který byl ve správě obvodu. "Protože by byla jeho oprava ekonomicky nevýhodná, zajistili jsme přestěhování nájemníků do jiných městských bytů a dům jsme nechali zdemolovat. Majitel soukromých domů zůstal na rozdíl od obvodu nečinný a nechal domy zdevastovat tak, že jsou nyní zdraví i životu nebezpečné," dodal.Majitel domů Oldřich Roztočil je ochoten nechat opravit dva až tři domy. Vzhledem k hrozícímu exekučnímu vystěhování ale do budov prozatím investovat nechce. „Já nemůžu v tuhle chvíli začít opravovat domy a investovat do nich, když nevím, kdy budou připojeny na kanalizaci a znovu otevřeny. Nemám ani prostředky na to, abych si najal bezpečnostní agenturu a nechal to tady hlídat do doby, než se zprovozní kanalizace,“ dodal.Vzhledem k půlmilionovému dluhu majitele domů vůči společnosti Ostravské vodárny a kanalizace byla do domů přerušena dodávka vody. Nájemní smlouvy lidem vypršely koncem července, na dobu neurčitou ji mají podepsané pouze dvě rodiny. Ostatní měli domy vyklidit do soboty 4. srpna.Další posun událostí se očekává ve středu, kdy se sejdou dva státní úřady, které spolu dosud nejednaly – vodohospodářský a státní stavební dozor. „Jímka patří pod státní stavební dozor, kanalizace zase vodohospodářům. Tyto instituce se poprvé sejdou až ve středu. Očekávám vývoj spíše nadějný, kdy každý úřad nařídí, ať opraví svoji část kanalizace, a do podzimu bude vše v pořádku,“ řekl Mediafaxu romský aktivista Kumar Vishwanathan.Stavební úřad své další kroky nechce komentovat. „Budeme dále trvat na vykonání rozhodnutí. Jelikož probíhá správní řízení, nelze v tuto chvíli říct, o jaké kroky se bude jednat, ale vzhledem k akutnímu stavu je učiní v řádech dnů,“ uvedla Pondělíčková.„Především doufáme, že majitel domů splní svou povinnost uloženou stavebním úřadem a zajistí vyklizení svých nemovitostí,“ dodal místostarosta Dalibor Mouka.

Související

Evakuace v Ostravě

Evakuace Ostravy: Hasiči zachraňují desítky osob, evidují tisíce výjezdů

Od čtvrteční 18. hodiny do dnešní 6. hodiny ranní řešili hasiči v Moravskoslezském kraji přes 2100 událostí. Na síti X dnes uvedli, že zachránili na sedm desítek osob. V ostravské části Přívoz probíhá evakuace poté, co se u soutoku řek Opavy a Odry se na pravém břehu Odry objevily dvě trhliny v hrázi, každá o délce přibližně 50 metrů, což vedlo k rozlití vody v Přívoze. 

Více souvisejících

Ostrava Romové

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

před 2 hodinami

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

před 4 hodinami

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

před 9 hodinami

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

před 14 hodinami

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy