Romové terorizují českou vesnici. Místní dostali policejní ochranu

Strýčkovice - Malá obec na Domažlicku čítající zhruba sto obyvatel ještě donedávna žila poklidným a spokojeným životem. Během posledního roku se však vše změnilo a místní zde údajně zažívají peklo. Vesnici prý terorizuje romský klan, který se zde usadil poté, co jej vyštvali lidé z jiné obce kvůli násilnostem.

O incidentech informuje deník Právo, který závažnost situace ilustruje na události, jež se odehrála minulý pátek. Dva výtržníci údajně vymlátili okna u sousedních domů a celá obec je obec vzhůru nohama. Jeden z poškozených dokonce dostal policejní ochranu.

„V půl jedenácté v noci jsem uslyšel řinčení skla. Dva darebáci se hnali ulicí, házeli do oken kameny a křičeli jako rozzuřená zvěř. Zavolali jsme policii a ta je zahnala zpátky," popisuje noc z pátku na sobotu asi 45letý muž, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Dodává, že po odjezdu policie zaútočila dvojice znovu, tentokrát s mnohem větší intenzitou. "To už vzduchem létaly dlažební kostky. Vyběhli jsme se sousedem z domu na dvorek a schovali se do přístřešku. Kostky nám svištěly kolem hlav, z oken se sypalo sklo. Šlo opravdu o život, takhle jsem se nikdy nebál," tvrdí muž s tím, že policisté do pěti minut přijeli znovu a útočníky sebrali.

Poškozený dostal policejní ochranu

K celému případu se vyjádřil také domažlický policejní ředitel Lubomír Martinec. "Jednalo se o muže ve věku 34 a 20 let. Nejprve jsme je nechali vystřízlivět na záchytce. Po obvinění z výtržnictví, porušování domovní svobody, nebezpečného vyhrožování a poškozování cizí věci rozhodl soud o uvalení vazby z důvodu, že by mohli na svobodě dál pokračovat v trestné činnosti," sdělil Právu a dodal, že jeden z poškozených požádal o krátkodobou policejní ochranu.

"Vyhověli jsme mu, neboť riziko dalšího útoku skutečně hrozí," dodává Martinec. Podle Práva by tento muž měl svědčit u soudu proti dvěma členům romského klanu, kteří jej loni napadli a málem ubili k smrti.

"Dřevěným hranolem mě srazili z motorky a pak zkopali. Křičeli, že jsem bílá mrdka a že mi podpálí barák. Předpokládám, že dostali obsílky a to je rozzuřilo tak, že se nás teď snaží zastrašit" řekl poškozený Právu.

Většina obyvatel, které Právo oslovilo, se k tomuto případu vyjadřovat nechtěla. "Když se sem nastěhovali, tak to s nimi ze začátku i šlo. Lidem tady pomáhali a vydělali si za to nějakou korunu. Loni v září se to v nich nějak zvrtlo. Pár jich přibylo, někteří se vrátili z výkonu trestu a začali dělat brajgl. Vytvořili tady jakousi diskriminaci naruby, chodí opilí po vsi a vykřikují, že jsme bílé svině, že nás rozsekají sekerou a vypálí domy. Smějou se nám do obličeje, že se jim nemůže nic stát, protože mají papíry na hlavu," popisuje situaci asi 70letý muž.

"Každý před nimi raději uhne z cesty. Jejich výpravy se opakují s pravidelností, když si vyzvednou sociální dávky a nakoupí za ně alkohol. Opilí pak ztrácejí pud sebezáchovy, nemají úctu k životu jiného člověka," dodává další obyvatelka vesnice.

Jsme bezmocní, tvrdí starostka

Starostka obce Markéta Kastnerová přiznává, že atmosféra je napjatá, bohužel s tím však nelze nic dělat. "Jsme v podstatě bezmocní. Oficiálně jsou v domě hlášeny tři osoby, žena a dva její dospělí synové, kteří jsou nesvéprávní. Jenže ve skutečnosti se tam zdržuje až deset příbuzných, kteří mají trvalé bydliště někde jinde," sdělila starostka novinám.

Jediné možné řešení vidí v přezkoumání dotyčné ženy, konkrétně v prošetření, jak se v rámci svěřené péče stará o dva syny, kteří údajně trpí schizofrenií. "V rámci institutu svěřené péče o nesvéprávného člověka platí přísná pravidla, pokud se zjistí, že je nedodržuje, mohou jí sebrat dávky," dodává starostka.

Související

Více souvisejících

Romové útok Policie ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

včera

29. září 2024 21:56

29. září 2024 21:11

Počasí, jaké způsobilo povodně, se může opakovat. Musíme změnit optiku, nabádá expert

Září přineslo do střední Evropy velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně na rozsáhlém území. Vědci jsou přesvědčeni, že k extremitě jevu přispěla i klimatická změna. Expert ze Slovenska proto nyní nabádá, aby se změnila optika na problematiku velké vody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy