"Byli jsme lépe připraveni." Majitel nemocnic kritizuje reakci státu na pandemii

Majitel holdingu Akeso a řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, který například vlastní Onkologické a radiologické centrum Multiscan v Parbubicích, Nemocnici v Hořovicích a Rehabilitační nemocnici v Berouně, se nechal slyšet, že jeho zdravotnická zařízení byla ve srovnání s těmi státními lépe připravená na pandemii covid-19.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Pokud jde o nákup ochranných pomůcek, tak k tomu se soukromé nemocnice uchýlily už začátkem roku 2020. "Byli jsme daleko lépe připraveni než krajská a státní zařízení. S předzásobením jsme začali hned, jak se koronavirus ve světě objevil. Nakupovali jsme zejména z Turecka a Brazílie, kde měli dostatek pomůcek a pandemie tam vypukla až později,“ řekl Zavalianis v interview pro CNN Prima NEWS.

Jeho zařízení jsou momentálně dostatečně zásobené ochrannými pomůckami, a to minimálně na měsíc, přičemž počítají s dodávkou více než milionu roušek a dalších prostředků. 

Centrum pro pacienty s COVID-19

Majitel soukromých nemocnic momentálně zamýšlí vybudovat v Hořovicích speciální centrum pro pacienty nemocné s covid-19. "V dnešním světě nikdo neví, kdy koronavirus skončí. Ukázalo se, že kraj ani stát nejsou na takovou mimořádnou situaci připraveny. Neděláme specializované zařízení pro pacienty s koronavirem, ale normálně fungující nemocnici, která bude kapacitně i technologicky připravena na případnou mimořádnou událost,“ nechal se slyšet.

Stát by podobná zařízení pro nemocné s koronavirem chtěl v budoucnosti finančně podpořit, ale Zavalianis je vůči tomu skeptický. "My jsme soukromý subjekt, za posledních 12 let jsme nedostali od státu ani Evropské unie ani korunu. Navíc vždy, když vyjde něco nového, najde se jedno kritérium, které my nesplňujeme,“ postěžoval si řecký podnikatel.

Majitel soukromých zdravotnických zařízení by také chtěl v Berouně vybudovat nové psychiatrické oddělení a zaměřovat se nejen na terapii fyzického zdraví, nýbrž i toho duševního. Nebojí se, že by se mu nepodařilo vybudovat všech plánových 220 lůžek. 

"Nechceme hospitalizovat každého, kdo projede kolem Berouna. Chceme se starat o lidi, kterým nepomůže ambulantní léčba. Budeme nabízet nadstandardní kvalitu, pro porovnání se bude jednat o takový 5,5hvězdičkový hotel,“ informoval Zavalianis.

Vyjma pokojů by měl areál s rozlohou 28 tisíc metrů čtverečních disponovat také divadlem pro 250 lidí, plaveckým bazénem a parkem. Řecký podnikatel zároveň také dodal, že momentálně ani nebude závislý na extra vysokých příspěvcích od pacientů. "Naše společnost disponuje velkými prostředky, ale máme rezervy v tom, jak je vynaložit efektivně. A až nám prostředky dojdou, můžeme sahat na jiný způsob financování, třeba spoluúčast lidí,“ uzavřel. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V kvalitě života je Česko na 25. místě. Nejlépe se žije ve Finsku

10.09.2020 21:50 Česko letos kleslo na žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku na 25. místo ze 163…

Problém totality nejsou jen zavřené hranice. Lidé se báli, připomíná…

24.08.2020 08:17 Jestli existuje něco, co přímo vystihuje totalitu, pak jsou to její snahy ovládnout všechny bez…

Ohňostrojnou Ódu na šťastný let předvedli pětinásobní vítězové přehlídky…

23.08.2020 05:23 Designéři Jaroslav Štolba a Jan Neděla z Flash Barrandov SFX nešetřili při sobotním galafinále…

Průkopník moderní architektury Loos má v rodném Brně památník

20.08.2020 21:25 Průkopník moderní architektury Adolf Loos má v rodném Brně nový památník. Dnešní slavnostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama