Stát na rychle rostoucí výdaje nemá. Budoucí důchodce čeká klíčová trojice změn

Česká vláda představila nejen opozičním poslancům v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, ale i veřejnosti tzv. konsolidační balíček, který má přinést znatelné omezení státních výdajů a začít cestu zdravějšího hospodaření eráru. A protože není tajemstvím, že nejrychleji rostou „sociální výdaje“, dostali obyvatelé Česka na jednom talíři i obrysy důchodové reformy. Vše je nutné proto, neboť z veřejně dostupných informací vyplývá, že státní rozpočet ČR skončil v březnu schodkem 166,2 miliardy korun, což je nejhorší výsledek hospodaření státu za první čtvrtletí od vzniku Česka. 

Jasné je tak to, že úsporná opatření a změny v nastavení penzijního systému se všeobecně líbit nebudou. Znamenají totiž jedno: úspory. Na druhou stranu, je ekonomicky reálný požadavek nejrůznějších uskupení, politiků a hnutí, kteří se chtějí dostat k moci, že stát má platit víc a víc, aniž by se ptal, kde na to vezme? Jinými slovy, opravdu, jak ukazují i některé výsledky průzkumu mezi lidmi, chceme mít „sociální“ stát bez ohledu na následky? „Obecně platí, že stát má odpovědnost poskytovat určitou úroveň sociálního zabezpečení svým občanům, a to zejména těm, kteří jsou nejzranitelnější,“ odpověděl serveru EuroZprávy.cz jednoznačně Kryštof Míšek, analytik Argos Capital. A těmito nejzranitelnějšími sociálními skupinami jsou jasně samoživitelky, důchodci nebo jiné nízkopříjmové skupiny.  
 
Podle Kryštofa Míška je problém v tom, že tzv. nárokovaní v ekonomice stále roste (vytrvale již od Finanční krize v roce 2008 až 2009) a příjmy rozpočtu tomu z daleka neodpovídají. „Prakticky chceme sociální stát, ideálně na úrovni Švédska s daněmi v podobě východních států. To není dlouhodobě udržitelné, budeme si muset konečně vybrat, zda chceme ještě více zvyšovat již tak vysokou daňovou kvótu, která v letošním roce činí 34,5 % nebo hlouběji sáhnout do důchodů, mezd ve veřejném sektoru, neinvestičních dotací, počtu zaměstnanců státu (snižování úředníků, pedagogických pracovníků, policistů, hasičů atd.) apod. V opačném případě tu s námi bude strukturální schodek 250 mld. Kč (očištěný o cyklický vývoj ekonomiky) déle. Inspirovat se v tomto rozhodnutí můžeme i u našeho souseda v Německu,“ vysvětlil serveru EuroZprávy.cz Kryštof Míšek. 
 
Data Ministerstva práce a sociálních věcí o tom, jak rychle rostou výdaje na důchody jen potvrzují, že volání řady ekonomů a varování mezinárodních institucí, jakou je třeba OECD o tom, že popisované systémy v Česku jsou špatně nastaveny a je třeba je urychleně napravit, jinak skončí hospodaření českého státu opravdovou katastrofou, je správné. I proto obrysy nově představené důchodové reformy vládou v čele s Petrem Fialou je hodnoceno tuzemskými médii jako „zatažení za brzdu“ rychle rostoucích výdajů na penze.

Pro příští penzisty má v Česku platit, dle návrhu penzijní reformy vlády ČR, zjednodušeně řečeno, klíčová trojice změn: Postupné zvyšování věku odchodu do důchodu, možnost využít předčasný důchod jen o tři roky dříve a pomalejší růst nově přiznaných důchodů. Vláda navrhuje také úpravy na snížení valorizace důchodů nynějších penzistů. Dnes se upravují podle výše inflace a růstu reálných mezd, po roce 2025 se má systém změnit tak, aby zohlednil růst reálných mezd, a to tak, že se bude počítat jen se třetinou jejich růstu za rok, nikoliv polovinou, jak je to od roku 2018. Inflace by se měla do penzí započítávat celá. 
 
Cílem konsolidačního balíčku, jehož součástí je i důchodová reforma je to, aby se podařilo příští rok snížit schodek hospodaření státu o 94 miliard korun, v následujícím roce o 147 miliard. Původně plánované snížení schodku státního rozpočtu ve výši 70 miliard tak má být podle plánů vlády vyšší. Každopádně z navrhovaných opatření na úspory vyplývá, že 70 % úspor (50 miliard korun) tvoří zrušení neinvestičních dotací, 14 % tvoří úspory na provozu státu a 12,4 % na platech (dohromady 21 miliard korun). Necelá 4 % (3 miliardy korun) jsou ostatní opatření. 
 
Zda projdou všechny návrhy na změnu penzijního systému a úprav systému výplat státu dle představ vlády se teprve uvidí. A už dnes je jasné, že to bude tvrdá politická bitva. Na druhou stranu, jak už zaznělo i na zdejších stránkách, i politici v opozici dobře vědí, že slova nynějšího premiéra země, Petra Fialy o tom, že nedělat se státními financemi nic, znamená jen jedno, totiž přivést Česko do problémů, mají reálné základy. Na druhou stranu, pro stále větší procento tuzemské populace, které se z nejrůznějších důvodů, líbí vyhazování peněz z helikoptéry, je pořekadlo o tom, že kdo nic nedělá, nic nezkazí, asi milejší. 

Související

důchody

Konec zpoždění v důchodech? ČSSZ chce vyměnit systém, do deseti let

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) chystá výměnu svého systému pro vyřizování důchodů. Chce na to získat peníze z Národního plánu obnovy. Celý projekt by měl trvat deset let. Na posledním jednání sněmovního sociálního výboru to řekl šéf ČSSZ František Boháček. Podle něj by nový systém měl mimo jiné zajistit včasné vyřizování. Na rozhodnutí o důchodu má správa podle zákona tři měsíce. Víc než 90 dnů teď čeká na rozhodnutí 18.000 žádostí. Boháček uvedl, že by se měl úřad do konce června dostat do zákonných lhůt.

Více souvisejících

důchody CZK

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

VIDEO Orbánovy vlády: Volá po míru na Ukrajině. Bez Krymu

Maďarský premiér Viktor Orbán skandálně vyzval k mírovým rozhovorům Kyjeva a Moskvy, když vláda k tomu připravila i video. V něm ale už Krym nepatří Ukrajině.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy