PŮVODNÍ ZPRÁVA | Stát na rychle rostoucí výdaje nemá. Budoucí důchodce čeká klíčová trojice změn

Česká vláda představila nejen opozičním poslancům v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, ale i veřejnosti tzv. konsolidační balíček, který má přinést znatelné omezení státních výdajů a začít cestu zdravějšího hospodaření eráru. A protože není tajemstvím, že nejrychleji rostou „sociální výdaje“, dostali obyvatelé Česka na jednom talíři i obrysy důchodové reformy. Vše je nutné proto, neboť z veřejně dostupných informací vyplývá, že státní rozpočet ČR skončil v březnu schodkem 166,2 miliardy korun, což je nejhorší výsledek hospodaření státu za první čtvrtletí od vzniku Česka. 

Jasné je tak to, že úsporná opatření a změny v nastavení penzijního systému se všeobecně líbit nebudou. Znamenají totiž jedno: úspory. Na druhou stranu, je ekonomicky reálný požadavek nejrůznějších uskupení, politiků a hnutí, kteří se chtějí dostat k moci, že stát má platit víc a víc, aniž by se ptal, kde na to vezme? Jinými slovy, opravdu, jak ukazují i některé výsledky průzkumu mezi lidmi, chceme mít „sociální“ stát bez ohledu na následky? „Obecně platí, že stát má odpovědnost poskytovat určitou úroveň sociálního zabezpečení svým občanům, a to zejména těm, kteří jsou nejzranitelnější,“ odpověděl serveru EuroZprávy.cz jednoznačně Kryštof Míšek, analytik Argos Capital. A těmito nejzranitelnějšími sociálními skupinami jsou jasně samoživitelky, důchodci nebo jiné nízkopříjmové skupiny.  
 
Podle Kryštofa Míška je problém v tom, že tzv. nárokovaní v ekonomice stále roste (vytrvale již od Finanční krize v roce 2008 až 2009) a příjmy rozpočtu tomu z daleka neodpovídají. „Prakticky chceme sociální stát, ideálně na úrovni Švédska s daněmi v podobě východních států. To není dlouhodobě udržitelné, budeme si muset konečně vybrat, zda chceme ještě více zvyšovat již tak vysokou daňovou kvótu, která v letošním roce činí 34,5 % nebo hlouběji sáhnout do důchodů, mezd ve veřejném sektoru, neinvestičních dotací, počtu zaměstnanců státu (snižování úředníků, pedagogických pracovníků, policistů, hasičů atd.) apod. V opačném případě tu s námi bude strukturální schodek 250 mld. Kč (očištěný o cyklický vývoj ekonomiky) déle. Inspirovat se v tomto rozhodnutí můžeme i u našeho souseda v Německu,“ vysvětlil serveru EuroZprávy.cz Kryštof Míšek. 
 
Data Ministerstva práce a sociálních věcí o tom, jak rychle rostou výdaje na důchody jen potvrzují, že volání řady ekonomů a varování mezinárodních institucí, jakou je třeba OECD o tom, že popisované systémy v Česku jsou špatně nastaveny a je třeba je urychleně napravit, jinak skončí hospodaření českého státu opravdovou katastrofou, je správné. I proto obrysy nově představené důchodové reformy vládou v čele s Petrem Fialou je hodnoceno tuzemskými médii jako „zatažení za brzdu“ rychle rostoucích výdajů na penze.

Pro příští penzisty má v Česku platit, dle návrhu penzijní reformy vlády ČR, zjednodušeně řečeno, klíčová trojice změn: Postupné zvyšování věku odchodu do důchodu, možnost využít předčasný důchod jen o tři roky dříve a pomalejší růst nově přiznaných důchodů. Vláda navrhuje také úpravy na snížení valorizace důchodů nynějších penzistů. Dnes se upravují podle výše inflace a růstu reálných mezd, po roce 2025 se má systém změnit tak, aby zohlednil růst reálných mezd, a to tak, že se bude počítat jen se třetinou jejich růstu za rok, nikoliv polovinou, jak je to od roku 2018. Inflace by se měla do penzí započítávat celá. 
 
Cílem konsolidačního balíčku, jehož součástí je i důchodová reforma je to, aby se podařilo příští rok snížit schodek hospodaření státu o 94 miliard korun, v následujícím roce o 147 miliard. Původně plánované snížení schodku státního rozpočtu ve výši 70 miliard tak má být podle plánů vlády vyšší. Každopádně z navrhovaných opatření na úspory vyplývá, že 70 % úspor (50 miliard korun) tvoří zrušení neinvestičních dotací, 14 % tvoří úspory na provozu státu a 12,4 % na platech (dohromady 21 miliard korun). Necelá 4 % (3 miliardy korun) jsou ostatní opatření. 
 
Zda projdou všechny návrhy na změnu penzijního systému a úprav systému výplat státu dle představ vlády se teprve uvidí. A už dnes je jasné, že to bude tvrdá politická bitva. Na druhou stranu, jak už zaznělo i na zdejších stránkách, i politici v opozici dobře vědí, že slova nynějšího premiéra země, Petra Fialy o tom, že nedělat se státními financemi nic, znamená jen jedno, totiž přivést Česko do problémů, mají reálné základy. Na druhou stranu, pro stále větší procento tuzemské populace, které se z nejrůznějších důvodů, líbí vyhazování peněz z helikoptéry, je pořekadlo o tom, že kdo nic nedělá, nic nezkazí, asi milejší. 

Související

Petr Pavel a jeho žena Eva.

Měsíční paušál pro první dámu? Chtěl jsem napravit, co je nefér, říká Pavel

Prezident Petr Pavel se v úterý zapojil do vyhrocené debaty kolem návrhu, který by první dámě přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační výdaje. Pavel tvrdí, že chtěl napravit zejména neférovou situaci, kdy manželce prezidenta není hrazeno zdravotní a sociální pojištění a zároveň se jí roky v této pozici nezapočítávají do důchodu.  
Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

Více souvisejících

důchody CZK

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 2 hodinami

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 5 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 5 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 8 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 8 hodinami

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024).

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Požár v Berouně zachvátil pekárnu. Platí třetí stupeň poplachu

Rozsáhlý požár v neděli zachvátil pekárny ve středočeském Berouně. Na místě zasahují hasiči, kteří vyhlásili třetí stupeň požáru a provedli evakuaci. Místním bylo doporučeno nevětrat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy