V Česku podle Eurobarometru klesá podpora unijních opatření proti Rusku

Souhlas lidí v Evropské unii s opatřeními proti Rusku a na podporu Ukrajiny zůstává silný. V některých zemích ale ve srovnání s dubnem klesl, ukazují výsledky obsažené v prosincové zprávěEurobarometru. Například v České republice mezi dubnem a listopadem poklesla podpora sankcím proti Rusku či dodávkám zbraní Ukrajině o 17 procentních bodů.

"Průzkum ukazuje, že opatření přijatá Evropskou unií jako odpověď na ruskou útočnou válkou proti Ukrajině mají i nadále silnou podporu mezi občany," uvedl Eurobarometr. Všem opatřením, na která se Eurobarometr ptal, však podpora klesla. Nejvíce to bylo patrné u finanční podpory Ukrajině, kde podíl lidí vyjadřujících úplný či částečný souhlas klesl o deset procentních bodů na 70 procent, či v případě sankcí proti Rusku, kterým klesla podpora o devět procentních bodu na 71 procent.

Podobný vývoj je patrný i v Česku. Například podpora sankcím proti Rusku klesla o 17 procentních bodů na 58 procent. O 17 procentních bodů na 43 procent klesl podíl souhlasných stanovisek s dodávkami zbraní Ukrajině; nesouhlasných stanovisek je naopak 52 procent. O 21 procentních bodů na 51 procent klesl souhlas s poskytováním finanční pomoci Kyjevu. Zhruba 60 procent lidí v ČR a na Slovensku je pro přijetí válečných uprchlíků, což je nejmenší podíl v EU. S humanitární pomocí souhlasí na 80 procent Čechů, o 11 procentních bodů méně než v dubnu.

Přes 80 procent respondentů v celé Evropské unii schvaluje kroky na snížení energetické závislosti na Rusku, v Česku je to téměř 70 procent respondentů. S tvrzením, že růst cen plynu především způsobuje agresivní počínání Ruska, úplně či částečně souhlasí 45 procent českých respondentů, opačného názoru jich je 49 procent. V EU s tvrzením souhlasilo 56 procent oslovených.

Zhruba polovina unijních občanů je alespoň částečně spokojená, jak na válku na Ukrajině zareagovaly Severoatlantická aliance a jejich národní vlády. V případě ČR je s přístupem vlády spokojeno 41 procent respondentů a nespokojeno 54 procent respondentů. Téměř šest z deseti unijních respondentů vyjádřilo spokojenost s reakcí svých spoluobčanů, v ČR to je 50 procent lidí.

Eurobarometr průzkum uskutečnil v druhé polovině listopadu v 27 unijních zemí na vzorku zhruba 26.000 respondentů. V ČR to byl vzorek 1050 lidí.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

průzkumy EU (Evropská unie) Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy