Pyly řádí i v létě: Znáte 9 pravd a mýtů o alergiích?

Praha - První letní den je za námi a s ním nastává i „boom“ letních alergií. Ačkoliv je s přecitlivělostmi na pyl spojováno především jaro, řada z nich přetrvává i v letních měsících. Hlavně pylová zrnka trav, plevele a obilovin. Nejtypičtějším letním alergenem jsou pak pylová zrna ambrózie, která cestují ve vzduchu na obrovské vzdálenosti. O alergiích se však šíří i mnoho mýtů, tady jsou odpovědi na nejčastější omyly.

Devět nejčastějších mýtů kolem alergií. Které jsou pravdivé, a které ne?

1. Změna klimatu onemocnění prospěje!

MÝTUS – změna podnebí vás od alergické reakce neochrání. "U každého alergika, astmatika je nutno počítat, že při změně prostředí může dojít ke zhoršení potíží a to i na místech, kde bychom to „neočekávali" – u moře, nebo na horách. U moře to může být způsobeno drobnými částicemi písku, vlhkostí, venkovní plíseň. Na horách studený vzduch, lišejníky,venkovní plísně. Jsou pacienti, kterým vůbec nevyhovuje pobyt u moře a obráceně," tvrdí odbornice na alergie MUDr. Gertruda Čápová.

2. Květiny jsou nejčastějšími spouštěči alergie!

MÝTUS – některé barevné květiny potíže sice vyvolat mohou, ale jen velmi málo lidí trpí alergií přímo na ně. "Příčinou vzniku polinosy jsou pyly stromů, trav a plevele, které se přenášejí vzduchem, tzv. větroprašných rostlin. Květiny, které můžou vyvolat projev alergií jsou hlavně luční květiny. Zahradní květiny, jako růže, lilie můžou svojí intenzivní vůní způsobit přechodné zhoršení alergických potíže," podotýká doktorka Čápová, která odpovídá i v poradně ulekare.cz.

3. U moře nejsou pyly!

MÝTUS – Je sice pravda, že na plážích je koncentrace pylů minimální, nicméně... "V přímořských oblastech se také vyskytuje skupina rostlin, produkujících pylové alergeny jako jsou např. ambrózie, olivovníky, cypříše, borovice, trávy," podotýká Gertruda Čápová.

4. Pylovou sezónu lze předvídat!

PRAVDA – existuje tzv. pylové zpravodajství, díky kterému lze zjistit, jak na tom konkrétní oblast právě je. Může se tak do jisté míry minimalizovat riziko vzniku alergické reakce.

5. Z alergie se vyroste!

MÝTUS – „sklon" k alergiím je dán geneticky. "Alergie může mít v průběhu života proměnlivé projevy od atopické dermatitidy, přes alergickou rýmu, bronchiální astma až potravinové alergie. Je to onemocnění velice „živé". Můžete být několik let bez projevů alergie a nikdy nevíme, kdy a jakou formou se alergie opět projeví," tvrdí Gertruda Čápová, lékařka specializující se na alergie.

6. Déšť "smyje" pyl!

PRAVDA – nejlepší dny pro alergiky jsou po těžkých deštích. Pylová úroveň je ovlivněna teplotou, vlhkostí a deštěm. "Nejméně pylu je v chladných a mokrých dnech, nejvyšší koncentrace je v podvečer v horkých, suchých a větrných dnech. Doporučuje se nad ránem, kdy „padá" pyl, mít zavřená okna, aby nevnikal do pokoje," podotýká lékařka Gertruda Čápová..

7. Plísně a roztoči jsou jen uvnitř!

MÝTUS – existují i tzv. plísně venkovní, kterých výskyt je sezónní, jejich spóry jsou v ovzduší od jara do podzimu. Plísně rostou na listech, v hlíně, vlhké tlející hmotě, v posečené trávě. "Spóry plísní podobně jako pylová zrna se šíří vzduchem. Vrchol výskytu spor bývá v červenci až srpnu při slunných suchých dnech s ranní rosou - ve „žňové sezoně" – hlavně po předchozím deštivém období," doplňuje MUDr. Čápová.

8. Děti žádné alergie nemají!

MÝTUS – tyto potíže začínají už v ranném dětství. "Ve věku do 5-ti let trpí projevy alergií asi 28% dětí. Nejčastějším projevem je atopický ekzém, ve vyšším věku mezi 10-15 rokem života postupně narůstá procento pylové alergie a astmatu. Nikdy neznáme dobu a chvíli, kdy může onemocnění opět vzplanout nebo se projevit jinou formou. Např. pylová alergie se v pozdějším věku může projevit skříženou potravinovou alergií," tvrdí Gertruda Čápová. A někdy se projevy alergie můžou objevit až v seniorském věku.

9. Injekce mohou zmírnit alergie!

PRAVDA – tzv. specifická imunoterapie je účinná léčba. Podávání vakcíny trvá 3-5 let. "Už v průběhu léčby a po jejím ukončení dochází ke snížení až vymizení obtíží spojených s expozicí (působení) příčinného alergenu. Její dlouhodobý účinek přetrvává několik let po ukončení aplikace. Klinická účinnost byla prokázána nejenom v léčebném ale i preventivním účinku," doplňuje specialistka na alergie Gertruda Čápová. Preventivní účinek spočívá ve snížení rizika rozvoje astmatu a to hlavně u dětí s alergickou rýmou.

Související

Více souvisejících

alergie Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Evropská velkoměsta denně čelí nadměrné dopravě

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024

Nekonečné čekání v koloně někdy zažil snad každý řidič. Určitě tedy znáte ten pocit, kdy se za běžných okolností dvacetiminutová cesta změní v hodinové popojíždění po metrech. V takové situaci si možná říkáte, jestli by nebylo rychlejší jít pěšky. Zejména ve velkoměstech se dopravní zácpy staly každodenní realitou. Zjistěte, ve kterých evropských městech stráví řidiči v kolonách nejvíce času.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

J.D. Vance, Marco Rubio

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí

Americký viceprezident JD Vance se nakonec rozhodl neuskutečnit plánovanou návštěvu Izraele. Dle informací serveru Axios důvodem nebyly oficiálně uváděné „logistické potíže“, ale obavy z toho, že by cesta mohla být vnímána jako podpora aktuálně rozšiřované izraelské vojenské operace v pásmu Gazy. USA se přitom v posledních dnech snaží o prosazení příměří a dojednání dohody o propuštění rukojmích.

před 3 hodinami

Donald Tusk

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska

Polský premiér Donald Tusk v pondělí varoval, že následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska. Jeho slova zazněla krátce poté, co byly zveřejněny výsledky těsného prvního kola prezidentských voleb, které zemi směřují k rozhodujícímu druhému kolu, jež proběhne 1. června.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí

Donald Trump, současný prezident Spojených států, ztrácí trpělivost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl finský prezident Alexander Stubb po dlouhém rozhovoru s americkým lídrem. Stubb zároveň varoval, že rozhodování o budoucnosti Ukrajiny nesmí probíhat bez účasti prezidenta Volodymyra Zelenského, a naznačil, že v americkém Kongresu může být brzy představen balík sankcí, který by zásadně podkopal ruské hospodářství.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 7 hodinami

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 8 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi

Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy