Babiš: Nemocnice by letos měly dostat navíc zatím 10 miliard

Zdravotní pojišťovny by letos měly kvůli epidemii nového koronaviru vylepšit financování nemocnic zatím o deset miliard korun. Ve videu zveřejněném dnes večer na serveru youtube to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má podle premiéra k tomu připravený projekt. Vzrůst by měl podle Babiše objem plateb za státní pojištěnce.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Fakultní nemocnice v Motole
doporučujeme

Zástupci nemocnic upozornili, že nemocnice v koronavirové krizi nemohou postupovat podle běžného modelu financování. Nemocnice platí zaměstnancům a rezervují lůžka pro nakažené koronavirem a zároveň omezují plánovanou péči, která tvoří velkou část jejich příjmů.

"Pan ministr (Vojtěch) teď má vymyšlený projekt, kde všechny (zdravotní) pojišťovny tento rok by měly vylepšit financování našich nemocnic. Zatím je představa o deset miliard, uvidíme, jestli to bude stačit," řekl premiér. Zmínil, že zdravotní pojišťovny měly ke konci března na účtech asi 60 miliard korun, ale tyto rezervy teď budou rozpouštět.

zdroj: YouTube

Hospodaření pojišťoven by měl vylepšit stát ze svého rozpočtu. Povede se debata o platbách za státní pojištěnce na příští rok a možná už na letošní rok, řekl Babiš. Platba státu za státní pojištěnce do systému zdravotního pojištění, kterou letošní rozpočet plánuje 76,8 miliardy korun, bude podle premiéra nutné posílit. "Nebude to v jednotkách miliard, ale já si myslím, že příští rok to bude spíš v desítkách miliard," řekl.

Veřejné zdravotní pojištění může být kvůli epidemii covid-19 na konci letošního roku v deficitu 40 miliard korun, vyplývá z návrhu novely zákona o pojistném na zdravotním pojištění, kterou bude projednávat Sněmovna. Důvodem bude propad příjmů z vybraného zdravotního pojištění a zvýšení nákladů na zdravotní péči. Cílem novely je odpustit na půl roku pojištění živnostníkům postiženým vládními opatřeními proti koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl na 9134

28.05.2020 18:33 V Česku za dnešek přibylo zatím 48 případů covidu-19. Novým koronavirem, který nemoc způsobuje, se…

Nakažených v souvislosti s Darkovem přibylo, je jich 319

28.05.2020 17:31 V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov společnosti OKD hygienici k dnešku…

Pravidla pro veletrhy by měla být do konce května, pořadatelé hlásí…

28.05.2020 16:32 Pravidla pro konání veletrhů by měla být na ministerstvu zdravotnictví (MZd) vypracována do konce…

Druhá vlna covidu-19? Piráti chtějí zavést čtyři stupně pandemické…

28.05.2020 14:11 Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle Pirátů do konce června zpracovat systém pandemických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy