Blatný nevidí důvod k tomu, aby si lidé vakcíny proti koronaviru vybírali

Lidé v ČR by ani do budoucna neměli mít podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) možnost si vybrat, kterou schválenou vakcínou proti koronaviru by byli očkování. Není k tomu důvod, všechny schválené vakcíny jsou srovnatelné a proočkování populace by to zdržovalo, uvedl dnes ministr v Otázkách Václava Moravce.

Jan Blatný
doporučujeme

"Já k tomu nevidím důvod, aby si lidé vybírali," prohlásil Blatný. Reagoval tak na výhrady jak proti používaným druhům vakcín, tak proti ruské nebo čínské vakcíně, které zatím nemají unijní certifikaci. Podle něj je vnímání vakcín často založeno na mediálním výstupu.

Pokud by lidé nějakou vakcínu odmítli z důvodu, který Blatný považuje za nepochopitelný, mají možnost její aplikaci odmítnout. Přeregistrovat by se pak mohli na místo, kde jim bude podána vyhovující vakcína, řekl ministr.

Blatný také uvedl, že do Česka bylo zatím dodáno 818.450 vakcín, které byly využit z 78 procent. Bez započtení nově dodaných vakcín, které jsou určeny pro použití v příštím týdnu, je tak využito 92 procent dávek. Ministr uvedl, že jen v sobotu bylo dodáno do Česka dalších 10.000 dávek.

Blatný zopakoval, že lékaři by si neměli vakcíny schovávat do rezervy. Poznamenal, že v Praze je polovina všech fakultních nemocnic v republice a Praha sama žádnou nemocnici nemá. Proto funkce pražského koronavirového koordinátora je jiná než v krajích. Koordinaci očkování v hlavním městě provádí po dohodě ministerstvo zdravotnictví, dodal Blatný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama