Česko bude mít příští týden strategii testování i očkování

Aktualizovaná strategie testování na covid-19 bude hotová ve středu. Ve stejném termínu by měl být připraven i plán, podle něhož se bude v Česku proti koronaviru nového typu očkovat. Po dnešním jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Jan Blatný
doporučujeme

Zmínil, že o plán testování mají zájem mimo jiné hejtmani a bude v něm specifikováno testování učitelů. Zopakoval však, že s plošným testováním pedagogů a dalších pracovníků ve školství, jak se o něm vedla debata, strategie nepočítá.

Plány testování a očkování řeší i EU. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve čtvrtek uvedla, že unijní země mají rozhodnout, kteří jejich obyvatelé by měli jako první dostat vakcíny. Ty hodlá Brusel distribuovat všem státům najednou. První vakcíny by v ideálním případě mohly být schválené v polovině prosince, nejprve jich však bude k dispozici malé množství. Komise doporučuje, aby státy stanovily prioritní skupiny obyvatel, které by měly dostat očkování jako první.

Šéfové států a vlád ve čtvrtek videokonferenčně debatovali i o možném sjednocení standardů covidových testů a častějším využívání rychlotestů, které navrhla komise ve středu. Podle Bruselu by mohly být rychlotesty, jež jsou proti klasickým PCR testům méně spolehlivé, ale jsou levnější a snazší na provedení, využívány při testování lidí s příznaky či celoplošném testování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covid v ČR se opět zhoršuje, přibylo víc nakažených než před…

04.12.2020 07:20 Ve čtvrtek se přerušilo předchozí vytrvalé zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v…

Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může…

Počet nově nakažených je vyšší než včera i před týdnem

03.12.2020 19:35 Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku se dnes zastavilo. Do dnešního večera…

Do léta by se mělo proočkovat 5,5 milionu lidí v Česku

03.12.2020 17:51 Proočkování 5,5 milionu lidí v české populaci, které plánuje vláda, by podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama