Očkovací strategie Česka selhává. Komunikace je matoucí nebo nulová, plány se mění ze dne na den

Počínaje dneškem odstartoval další milník v očkování proti nemoci covid-19. Rezervační systém nápor zájemců neustál a hroutil se, z pohledu celé očkovací strategie jde ale o minoritní problém technického charakteru. Za pochodu se mění termíny očkování, skupiny osob, které by měly být očkovány přednostně, a nejasnosti panují také v číslech.

Jan Blatný a Andrej Babiš
doporučujeme

Na konci minulého týdne byla redakce serveru EuroZprávy.cz upozorněna jedním ze čtenářů, že Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze svým zaměstnancům sdělila, že je nebude očkovat všechny. 

"Na základě pokynu ministra zdravotnictví MUDr. Jana Blatného, Ph.D. ze dne 7. 1. 2021 se s okamžitou platností mění podmínky strategie očkování proti covid-19," píše se v mailu, který obdrželi zaměstnanci a který má server EuroZprávy.cz k dispozici.  

Očkováni mohou být podle nového nařízení pouze zdravotníci, kteří se přímo podílejí na péči o pozitivní pacienty, a klienti a zaměstnanci domovů pro seniory. Všem ostatním zaměstnancům nemocnice rezervované termíny zrušila. 

Server EuroZprávy.cz se s touto informací obrátil na tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví, od kterého nemá ani po týdnu odpověď ani telefonickou, ani na zaslanou SMS zprávu, ani na e-mail. A jak se ukazuje, nejde o ojedinělý případ. Více českých médií hlásí, že jim resort na dotazy neodpovídá.

Tichá změna očkovací strategie je o to záhadnější, že ji sám Blatný v Hlavních zprávách CNN Prima News popřel. "Já jsem žádný takový pokyn nevydal," uvedl. Od koho tedy nařízení pochází, není zřejmé.

Pokud by však skutečně mířilo z pera ministra, nešlo by o jediný případ. Podle serveru Seznam Zprávy se v pátek Blatný obrátil na nemocnice s tím, aby odložily očkování zdravotníků druhou dávkou vakcíny a daly přednost seniorům starším 80 let. Paradoxně se on sám druhou dávkou očkovat nechá. Babiš následně upřesnil, že by se dávka měla odložit o týden.

Čísla jsou zmatečná, ministerstvo nekomunikuje

V celé očkovací strategii Česka je ale nejasností více. Aktuální informace o tom, kolik je v Česku ve skutečnosti očkovaných lidí a kolik je dostupných vakcín, se totiž na veřejnost dostávají různými cestami.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu po návštěvě očkovacího centra v Brně novinářům řekl, že v Česku bylo podle odhadů očkováno 70 až 75 tisíc osob. Oficiálně nahlášeno z očkovacích center ale bylo jen 61 474 lidí. 

Web ministerstva vnitra následně ke čtvrtečnímu ránu ukázal 70 680 očkovaných lidí. Informativní popisek uvedený vedle dat následně uvádí: "Aktualizace probíhá jednou za týden vždy ve čtvrtek v ranních hodinách." Zatímco data o počtu nemocných ministerstvo předkládá denně, pozitivní čísla v podobě počtu očkovaných se ale veřejnost tímto kanálem dozví jen jednou týdně. 

Poslední informace tak pochází opět od premiéra. V pátek odpoledne Babiš oznámil, že je v Česku dosud naočkováno 94 328 lidí. Jestli se do čtvrtka, kdy dojde k dalšímu přepočtu dat, ale objeví jiné aktuální číslo, a jakou cestou, není jasné.

Ještě méně přehledné jsou informace o počtu vakcín, které by se měly na území Česka nacházet. Těch by podle různých zdrojů měly v Česku být nižší stovky tisíc. Od firmy Pfizer se mělo do Česka dostat už 169 tisíc dávek a podobný objem by měl dorazit příští týden. 

Harmonogram ministerstva vnitra přitom za leden počítá s dodávkou 277 875 vakcín od firmy Pfizer a s 80 tisíci vakcín od společnosti Moderna. Dlouhodobě přitom zaznívá kritika za nízký počet očkovaných v Česku. Při porovnání výše uvedených dat je přitom zřejmé, že zhruba polovina dávek vakcín leží zatím nevyužitá.

Rezervace selhávají, vláda opět mění strategii 

Na to, že se očkování nezvládá organizačně, poukazuje i poslední prohlášení premiéra Babiše. Ten v pátek při návštěvě Alzheimer centra v Praze uvedl, že považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti koronaviru otevřel 1. února pro všechny lidi v Česku, jak bylo původně v plánu.

To potvrdil i Blatný, který připustil, že 1. února asi nedostanou možnost se do systému hlásit všichni lidé, jak bylo v plánu. Zřejmě se bude jednat jen o lidi starší 65 let, chronicky nemocné a vybraná povolání, se kterými vakcinační strategie počítá přednostně.

Samotný rezervační systém přitom dnes ráno po spuštění nefungoval. Řada lidí měla problémy s registrací a následnou rezervací termínů pro očkování, systém měl technické problémy, SMS zprávy přicházely opožděně a aplikace se zasekávala.

Navzdory tomu byla kapacita volných termínů brzy vyčerpaná a kdo se přihlásil po více než hodině, už na něj žádný nezbyl. Termín si totiž mohlo zarezervovat jen 3000 lidí, podle premiéra proto, že většina dávek vakcín je určena k očkování v nemocnicích a domovech pro seniory, tedy mimo rezervační systém.

V médiích i na internetu se navíc objevují informace, že se systém podařilo několika jedincům poměrně jednoduše prolomit. O kvalitě zpracování vypovídá také anketa České tiskové agentury, podle které je systém nedodělaný. 

"Rezervační systém na očkování proti koronaviru, který stát dnes spustil, není podle IT odborníků řádně otestovaný a "odladěný". Využil se systém třetí strany, který není primárně pro tento účel. Je zdlouhavý a požaduje po občanech mnoho zbytečných údajů, které už navíc má," uvádí ČTK.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před užíváním ivermektinu varuje i jeho výrobce. Odpovědnost ponesou sami…

03.03.2021 22:00 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za nadějný svatý grál v boji s koronavirem, podle jeho…

Firmy dnes musí začít testovat. Odmítajícím zaměstnancům hrozí až 50 tisíc…

03.03.2021 22:00 Aktualizováno Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu…

Blatný odmítl vakcínu Sputnik V. Lidé nad 65 let se budou registrovat od…

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Není důvod shánět neregistrované vakcíny, neboť pojišťovny by jejich aplikaci nemohly proplácet,…

Neotestovaný zaměstnanec může dostat i výpověď. Lidé na home office se…

03.03.2021 21:59 Aktualizováno Pokud se zaměstnanec odmítne testovat na covid-19, nesmí mu zaměstnavatel umožnit vstup na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama