Do trasování nakažených covidem-19 se v Chytré karanténě v říjnu zapojilo 3389 lidí, proti září více než dvojnásobek. Zhruba o 600 přibylo i zapojených hygieniků. Vyplývá to z měsíčního souhrnu Chytré karantény, který na twitteru zveřejnil vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla.
Za říjen bylo v systému Chytré karantény vyřešeno více než 186.000 pozitivně testovaných, proti září to byl šestinásobek. Pozitivně testováno bylo v říjnu přes 259.000 lidí.
Měsíční report trasování ChK. Díky všem. pic.twitter.com/MsFhEvS2xb
— Vladimir Dzurilla (@vdzurilla) November 2, 2020
Spolu s nárůstem pozitivně testovaných klesl v říjnu podíl těch, které se hygienikům podaří kontaktovat během prvních 24 hodin od testu. Podle posledních dat z 1. listopadu to bylo 14,5 procenta případů, v neděli ale trasovalo jen 580 lidí. Ve svátek 28. října to bylo 41,5 procenta a 728 telefonujících, o sedm dní dříve asi 20 procent a 1700 trasovačů. Průměrně má každý nakažený dva až tři další rizikové kontakty, ty se daří kontaktovat do 24 hodin asi v 68 procentech.
Formulář sebetrasování, tedy základní údaje o sobě a svých kontaktech ještě před prvních telefonátem s hygieniky, vyplnilo přes internet od 19. října více než 61.800 lidí. Za stejnou dobu bylo pozitivně otestováno přes 161.000 lidí, asi dvě pětiny tedy formulář vyplnily.
Součástí projektu Chytré karantény je také mobilní aplikace eRouška, díky níž se na základě bluetooth propojují telefony lidí, kteří byli v případném rizikovém kontaktu. Na twitteru její provozovatelé uvedli, že aktivovaná je na 1,37 milionu mobilních telefonů a za první listopadový den dostalo asi 2200 lidí od aplikace varování, že se mohli setkat s nakaženým a 739 pozitivních do aplikace zadalo pokyn, aby tyto kontakty byly informovány.
eRouška aktuálně:? 739 pozitivně testovaných včera vložilo do aplikace kód pro odeslání dat, aby mohli varovat ostatní na rizikové setkání.? 2 194 uživatelů včera dostalo varování na základě dat odeslaných předchozí den.? 1,370 milionu lidí si aktivovalo aplikaci.
— eRouška (@RouskaE) November 2, 2020
Projekt Chytrá karanténa, na kterém se od jara podílí zejména armáda, propojil krajské hygienické stanice, testovací místa, laboratoře a nemocnice, zpracovává jejich data a řídí kapacity. Jeho zavádění provázely průtahy. Původně představitelé vlády hovořili o jejím zavedení o Velikonocích, hygienické stanice se zapojovaly postupně, některé až v září.
Vláda dnes pojednává návrh na pokračování projektu, v roce 2021 počítá s náklady asi 400 milionů korun. V současné době jsou kromě hygieniků zapojeny do trasování také části zaměstnanců call center bank a dalších velkých firem. Příští rok bude stát platit vlastní komerční call centrum za asi 16,5 milionu bez DPH měsíčně. S dalšími penězi se počítá na provoz samotné Chytré karantény, její řízení a metodické vedení, udržení stávajících systémů, rozesílání SMS s výsledky testů a vývoj nových aplikací.
Jednou z nich by měla být aplikace nazvaná v dokumentu Rosomák, která by pro nakaženého propojila všechny služby související s nákazou od elektronické žádanky, přes rezervaci termínu na testy na odběrovém místě, jeho výsledku z laboratoře a možné sebetrasování nakaženého. Možné by mělo být i připojení praktických lékařů a systému pro elektronické vystavení eNeschopenky pro lidi v karanténě a izolaci.
Související

eRouška končí, za svou existenci varovala přes 400 tisíc uživatelů

Aplikace eRouška nově hlásí i kratší kontakty s nakaženým
eRouška , ministerstvo zdravotnictví , život , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Tropické počasí si do konce pracovního týdne dnes užijeme naposledy. Místo toho se přiženou deště
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
včera

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
včera
Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.
Zdroj: Libor Novák