Covidem se na podzim nakazilo 12.000 seniorů z domovů

Koronavirem se v podzimní vlně epidemie nakazilo dosud 12.000 klientů domovů pro seniory a další potřebné. Nejvíc z nich se s covidem léčilo v polovině listopadu, a to 5100. Teď nemoc prodělává přes 3500 lidí. Celkem 1794 nakažených klientů zemřelo. Jsou to skoro tři procenta obyvatel zařízení. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK získala od Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS).

Nákazu mělo pomoci odhalit nařízené testování. Domovy musí pravidelně každých pět dnů vyšetřit klienty i personál. První kolo měly provést do 11. listopadu, nedostaly ale včas testovací sady. S odběry tak začaly o několik dnů později. Cykly testování u obyvatel skončí v pátek, u personálu mají pokračovat do konce nouzového stavu.

Na vrcholu epidemie se podle údajů asociace domovy ocitly 15. listopadu. Tehdy nákazu mělo 5102 klientů. Počet nemocných se pak snížil, týden se držel těsně pod 5000. Od 23. listopadu klesá. K dnešku se s covidem léčí 3535 obyvatel zařízení. Většina nakažených nemá vážnější příznaky.

Při nařízeném pravidelném plošném testování se využívaly antigenní testy. Jsou sice méně spolehlivé, ale jsou levnější a jejich výsledek je rychle. Pokud byl pozitivní, provedl se poté ještě spolehlivější PCR test. "Antigenní testy neprokázaly, že by se počet nakažených po nich znásobil. Zvýšil se, ale nepotvrdila se informace, že je v domovech 20 procent klientů pozitivních. Podíl tak velký není. Začalo se testovat až v době, kdy už bylo nejhorší za námi," řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký.

Akademici a zástupci organizací na pomoc seniorům požadovali zavedení testování v domovech už na jaře. Začátkem září ho žádala i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Kabinet rozhodl na konci října.

V domovech a dalších pobytových zařízeních sociálních služeb žije podle šéfa asociace kolem 65.000 lidí. Z údajů tak vyplývá, že nákazu na podzim dostalo 18 procent obyvatel. Zemřelých je k dnešku 1794, tedy asi 15 procent nakažených a skoro tři procenta klientů domovů. "Je to vysoké číslo. Bude bohužel ještě narůstat," uvedl dnes Horecký. Denně se počet zemřelých zvedá zhruba o 30 až 60.

Také u personálu domovů byl vrchol podzimní vlny epidemie 15. listopadu. Tehdy covid mělo 3072 pracovníků. Počet začal klesat po 21. listopadu. Nyní je s nemocí v izolaci 1984 zaměstnanců.

V domovech platí od 9. října zákaz návštěv. Od soboty budou příbuzní a blízcí moci za seniory a seniorkami přijít, pokud mají negativní test, na kterém byli před méně než 48 hodinami. Otestovat se budou moci nechat zdarma i v domovech. Zařízení k tomu mohou využít i testy, které mají na vyšetření klientů a personálu. Budou je ale muset uhradit Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Ministerstvo práce jim chce výdaje proplatit. Doporučuje domovům ale raději koupit testy jiné. Vyhnou se tak vyřizování s VZP. Za test plánuje resort proplatit 150 korun a DPH a za provedení 206 korun.

Pokud domovy nemají zdravotníky, kteří by vyšetření návštěv dělali, mohou zveřejnit seznam odběrových míst. Mohou také uzavřít smlouvu s laboratořemi, které návštěvníkům bezplatný test provedou. Domov jim následně fakturu uhradí z dotací od ministerstva.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Očkování má 92 procent seniorů z domovů a až 65 procent pracovníků

Očkování proti koronaviru má zhruba 92 procent klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Naočkovat se nechalo 60 až 65 procent zaměstnanců. ČTK to dnes sdělila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Ve svých propočtech vycházela ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Více souvisejících

Domov důchodců důchodci, senioři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy