Covidem se na podzim nakazilo 12.000 seniorů z domovů

Koronavirem se v podzimní vlně epidemie nakazilo dosud 12.000 klientů domovů pro seniory a další potřebné. Nejvíc z nich se s covidem léčilo v polovině listopadu, a to 5100. Teď nemoc prodělává přes 3500 lidí. Celkem 1794 nakažených klientů zemřelo. Jsou to skoro tři procenta obyvatel zařízení. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK získala od Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS).

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nákazu mělo pomoci odhalit nařízené testování. Domovy musí pravidelně každých pět dnů vyšetřit klienty i personál. První kolo měly provést do 11. listopadu, nedostaly ale včas testovací sady. S odběry tak začaly o několik dnů později. Cykly testování u obyvatel skončí v pátek, u personálu mají pokračovat do konce nouzového stavu.

Na vrcholu epidemie se podle údajů asociace domovy ocitly 15. listopadu. Tehdy nákazu mělo 5102 klientů. Počet nemocných se pak snížil, týden se držel těsně pod 5000. Od 23. listopadu klesá. K dnešku se s covidem léčí 3535 obyvatel zařízení. Většina nakažených nemá vážnější příznaky.

Při nařízeném pravidelném plošném testování se využívaly antigenní testy. Jsou sice méně spolehlivé, ale jsou levnější a jejich výsledek je rychle. Pokud byl pozitivní, provedl se poté ještě spolehlivější PCR test. "Antigenní testy neprokázaly, že by se počet nakažených po nich znásobil. Zvýšil se, ale nepotvrdila se informace, že je v domovech 20 procent klientů pozitivních. Podíl tak velký není. Začalo se testovat až v době, kdy už bylo nejhorší za námi," řekl ČTK prezident asociace Jiří Horecký.

Akademici a zástupci organizací na pomoc seniorům požadovali zavedení testování v domovech už na jaře. Začátkem září ho žádala i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Kabinet rozhodl na konci října.

V domovech a dalších pobytových zařízeních sociálních služeb žije podle šéfa asociace kolem 65.000 lidí. Z údajů tak vyplývá, že nákazu na podzim dostalo 18 procent obyvatel. Zemřelých je k dnešku 1794, tedy asi 15 procent nakažených a skoro tři procenta klientů domovů. "Je to vysoké číslo. Bude bohužel ještě narůstat," uvedl dnes Horecký. Denně se počet zemřelých zvedá zhruba o 30 až 60.

Také u personálu domovů byl vrchol podzimní vlny epidemie 15. listopadu. Tehdy covid mělo 3072 pracovníků. Počet začal klesat po 21. listopadu. Nyní je s nemocí v izolaci 1984 zaměstnanců.

V domovech platí od 9. října zákaz návštěv. Od soboty budou příbuzní a blízcí moci za seniory a seniorkami přijít, pokud mají negativní test, na kterém byli před méně než 48 hodinami. Otestovat se budou moci nechat zdarma i v domovech. Zařízení k tomu mohou využít i testy, které mají na vyšetření klientů a personálu. Budou je ale muset uhradit Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Ministerstvo práce jim chce výdaje proplatit. Doporučuje domovům ale raději koupit testy jiné. Vyhnou se tak vyřizování s VZP. Za test plánuje resort proplatit 150 korun a DPH a za provedení 206 korun.

Pokud domovy nemají zdravotníky, kteří by vyšetření návštěv dělali, mohou zveřejnit seznam odběrových míst. Mohou také uzavřít smlouvu s laboratořemi, které návštěvníkům bezplatný test provedou. Domov jim následně fakturu uhradí z dotací od ministerstva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Česko dostane v příštích týdnech méně vakcíny

22.01.2021 20:55 Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama