Do Česka dorazily další plicní ventilátory, tentokrát z Rakouska

Rakouští hasiči dnes přivezli do Česka 45 plicních ventilátorů určených pro pacienty s koronavirem. Přístroje darované Rakouskem skončily ve skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku, čeká je rozvoz do nemocnic. Kam přesně budou dodány, záleží na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

Zdravotnické zařízení následné péče o pacienty s covid-19 v pražských Letňanech (Foto: Facebook Nemocnice Na Bulovce)
doporučujeme

Patnáct ventilátorů darovalo rakouské ministerstvo vnitra, 30 pochází od rakouského Červeného kříže. Ministerstvo zdravotnictví má ve skladu SSHR kromě toho uloženo dalších 44 plicních ventilátorů.

Přehled o celkové humanitární pomoci má podle Švagra Hasičský záchranný sbor. "Co je týká Správy státních hmotných rezerv, tak my v tuto chvíli máme úkol pořídit 200 nových plicních ventilátorů do pohotovostních zásob," dodal Švagr.

Hasiči také v noci na dnešek přivezli z Maďarska 150 ventilátorů, které složili ve skladu ve Zbirohu na Rokycansku. Odtud budou distribuovány podle požadavků Ústředního krizového štábu nebo ministerstva zdravotnictví. V předchozích dnech už ČR převzala zásilku 30 přístrojů z krizových zdravotnických zásob EU, jež byly uloženy ve skladech v pražské Nemocnici na Bulovce. Dále se jedná o dodání 105 ventilátorů z Nizozemska.

Požadavek na ventilátory vložil Hasičský záchranný sbor do systému CECIS, což je společný komunikační a informační systém unijních zemí pro mimořádné události. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před týdnem uvedl, že o plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí hasiči požádali pro případ, že by nestačily tuzemské kapacity. V minulém týdnu takto hasiči požádali také o nemocniční lůžka.

Další ventilátory má poslat do ČR i Severoatlantická aliance (NATO). Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) NATO schválilo poslání 60 přístrojů z aliančních zásob. V nemocnicích by mohlo pomoci také 182 plicních ventilátorů CoroVent vyvinutých na jaře ve spolupráci s ČVUT a vyrobených za peníze z dobročinné sbírky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úmrtí "na covid". nebo "s covidem"? Lékař uvedl věci na pravou míru

28.11.2020 21:50 Aktualizováno Zhruba devět z deseti lidí, kteří v pražské vinohradské nemocnici zemřou nakaženi koronavirem, umře…

Ředitel motolské nemocnice Ludvík má covid-19, je hospitalizován na interně

28.11.2020 20:30 Aktualizováno Ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík měl pozitivní test na nemoc covid-19.…

V Česku dnes přibylo přes 1700 případů covidu, méně než před týdnem

28.11.2020 19:16 Testy v Česku dnes do 18:00 prokázaly 1710 nových případů nemoci covid-19, o 290 méně než minulou…

Zemanův expertní tým řešil epidemii: Rozvolňování by mělo být zodpovědné a…

28.11.2020 16:27 Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama