Do ČR dorazila další dodávka vakcín proti koronaviru

Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová ČTK potvrdila, že jde o dodávku 19.500 dávek, která měla do Česka dorazit do konce letošního roku. Po úterním rozhodnutí ministerstva zdravotnictví bude možné z každého balení získat až šest místo dřívějších pěti dávek, bude tak možné naočkovat až 23.400 lidí. Podle mluvčího společnosti Pfizer Tomáše Sazimy bude dnes vakcína dodána do 20 krajských očkovacích center. Další dodávky se podle dřívějších informací očekávají 7. ledna a pak v týdenních intervalech.

Očkování, ilustrační fotografie

"Pražské nemocnice už je mají, dnes by měly dorazit i do naprosté většiny krajů," sdělila Peterová. Dodávku pro Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, potvrdila ČTK po 10:00 dopoledne její mluvčí Jitka Zinke. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) bude dnes vakcína rozvezena na 18 míst, počítá se například nově i s benešovskou nemocnicí nebo Fakultní nemocnicí Ostrava. Dodávku očkovací látky potvrdily už také další kraje, například Jihočeský, Ústecký nebo Královéhradecký.

Původně mělo Česko dostat dodávku 19.500 dávek vakcíny už v pondělí nebo úterý. Zpoždění bylo podle výrobce způsobeno problémy s logistikou. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí jako další termín dodávky uvedlo čtvrtek 31. prosince.

V sobotu 26. prosince Česko převzalo prvních 9750 dávek, rozděleny byly do Prahy a Brna. V Praze očkovala od neděle Fakultní nemocnice v Motole, Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), Nemocnice na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice, která se o 40 procent dávek podělila s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. Většinou očkovaly zdravotníky, v ÚVN také seniory z tamního domova pro veterány a v Motole dostali očkování rovněž pacienti po transplantaci plic.

V Brně vakcína směřovala do fakultní nemocnice v Bohunicích a Fakultní nemocnice u svaté Anny, svých necelých 5000 dávek rozdělily také do menších zdravotnických zařízení v regionu nebo domovů pro seniory. Asi 700 dávek poskytly i Moravskoslezskému kraji.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger v České televizi uvedl, že dnes nemocnice dostala jednu sadu s 975 dávkami. Podle nového dávkování s nimi bude možné naočkovat až 1170 lidí. Od 7. ledna očekávají nemocnice dvojnásobek a od poloviny měsíce trojnásobek. Na konci února podle něj nemocnice počítá s tím, že by mohla začít očkovat i běžnou populaci.

Prostřednictvím ministerstva si vakcínu podle Sazimy od výrobce objednalo 20 krajských očkovacích center. Distribuuje je tam přímo výrobce. Pokud by je předávaly do dalších zařízení, jako to v minulých dnech udělaly například nemocnice v Brně dalším nemocnicím v Jihomoravském kraji nebo brněnským domovům pro seniory, není za to už podle Sazimy společnost Pfizer odpovědná.

Každé očkovací centrum má podle něj stanovenou kontaktní osobu, která dostala avízo o přepravě jejich dodávky a předpokládaném termínu dodání. "Očkovací centra, nahlášená do seznamu ministerstva zdravotnictví, by tedy měla mít vždy aktuální informace o předpokládaných časech dodání a o místě pohybu zásilky," sdělil ČTK.

Prozatím nemocnice očkují zejména své zaměstnance, postupně se bude začínat i s očkováním veřejnosti. Podle dřívějších informací bude nutné se na očkování předem registrovat, pořadí se pak určí podle věku a nemocí, kterými zájemce o očkování trpí. Registrační systém bude podobný jako pro antigenní testování, spuštěn má být v polovině ledna.

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 11:46 Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

25.10.2021 09:42 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve…

V neděli přibylo v Česku více než 1800 nově nakažených

25.10.2021 09:08 V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve…

Vakcínou Pfizer ode dneška začnou očkovat i praktici

25.10.2021 08:17 Vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronaviru začne ode dneška distributor Avenier rozvážet do ordinací…

Za sobotu přibylo přes 2700 nakažených, výrazně přibývá hospitalizovaných

24.10.2021 12:04 Aktualizováno V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.…

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Počty nakažených rapidně stoupají. Za pátek přes 4200 nových případů

23.10.2021 09:55 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet…

Přínos vakcíny Pfizer pro děti převyšuje vzácná rizika, tvrdí FDA

23.10.2021 08:37 Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dali v pátek najevo přesvědčení, že…

Stoupá počet dětí, které končí v nemocnicích kvůli respiračním virózám

23.10.2021 07:59 V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám…

Související:

Právě se děje

reklama