Kdy skončí nejtvrdší restrikce? Prymula promluvil o očkování a riziku nákazy v restauracích

Data z celého světa podle bývalého ministra zdravotnictví, epidemiologa Romana Prymuly ukazují, že riziko nákazy ve stravovacích provozech je na sedmém až osmém stupni z devíti, u hotelů je riziko na stejné škále na čtvrtém stupni. Riziko se musí promítat do vládních opatření. S řadou poměrně tvrdých restrikcí se dá počítat zhruba do března, mezi dubnem a červnem nastane fáze postupného rozvolňování.

Roman Prymula
doporučujeme

Od června by měla platit jen mírná opatření korespondující s loňským létem, či mírnější. Prymula to dnes řekl v diskusi pořádané v rámci projektu HOREKA 112.

V gastronomických provozech, kde se lidé stravují formou švédského stolu, je podle Prymuly riziko na stupni osm z devíti. V běžných restauracích, kde jsou lidé obsluhováni u stolu, je riziko v devítistupňové škále na sedmičce.

V souvislosti s uvolňováním restrikcí se podle Prymuly vede obsáhlá diskuse o zavedení tzv. covid pasu. Měl by obsahovat informace, zda byl člověk proti nemoci covid-19 očkován, zda ji prodělal a zda je testován. Na tomto základě by podle něj lidé mohli chodit do některých zařízení.

Postavit možnost využít leteckou dopravu, jít na hromadnou akci nebo do nějakého podniku jen na tom, zda je člověk očkovaný, není podle Prymuly korektní. Pokud se někdo nenechá očkovat, protože mu to například zdravotní stav nedovoluje, měl by mít možnost prokázat se negativním testem, řekl. Zatímco Izrael, který proočkovává svou populaci velmi rychle, o zavedení covid pasu podle Prymuly uvažuje v řádu jednotek týdnů, Evropa se spíše přiklání k termínu v polovině roku.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že vláda o zavedení covid pasu nediskutuje, je to podle ní zatím předčasné.

O uvolnění některých podnikatelských činností se ale uvažuje v souvislosti s antigenními testy. S takovou podmínkou by se mohly už ve čtvrtém stupni z pětistupňového systému PES podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít například hotely a penziony. Díky antigenním testům by bylo možné podle Havlíčka povolit i pořádání kongresů či veletrhů.

Iniciativa Cesta ze tmy na začátku prosince navrhla systém opatření při shromažďování lidí tak, aby kulturní, společenské nebo sportovní akce byly z epidemiologického hlediska bezpečné. Hlavním nástrojem by měl být test provedený výtěrem z krku, který by v krátkém čase před akcí otestoval všechny účastníky, včetně personálu a účinkujících.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blatný prý krajům slíbil, že skončí soutěžení seniorů o termíny očkování

19.01.2021 16:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle Asociace krajů při dnešní videokonferenci hejtmanům…

Britská mutace byla potvrzena na vzorcích ze tří krajů

19.01.2021 15:57 Aktualizováno Britská mutace koronaviru byla potvrzena na vzorcích, které pocházely z Prahy a Středočeského a…

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 15:47 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Vakcíny od Pfizeru bude tento týden k dispozici až 94 tisíc dávek

19.01.2021 15:44 Dodávky vakcíny proti koronaviru od firmy Pfizer do Česka budou tento týden sníženy o 13.650 dávek.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama