Konec další restrikce. Od 25. 5. se obnoví návštěvy nemocnic a domovů seniorů

Návštěvy v domovech pro seniory, nemocnicích či v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) by se měly obnovit od 25. května. Na svém twitteru to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Za klienty a pacienty se tak jejich blízcí dostanou po 11 týdnech. Podle původního plánu obnovy sociálních služeb do seniorských domovů měly mít návštěvy přístup až od 8. června. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že se díky dobré epidemiologické situaci péče o potřebné obnoví rychleji.

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli šíření koronavirové nákazy platí zákaz návštěv seniorských domovů, lůžkových oddělení nemocnic a dalších zařízeních od 10. března. Od 19. března pak klienti seniorských zařízení či zařízení pro pacienty s demencí nemohou opouštět své areály.

"Skupina pro uvolňování karantény souhlasila od 25. května s obnovením návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních, včetně LDN a domovů pro seniory," uvedl Vojtěch. Podle něj by návštěvy měly být možné za dodržení hygienických opatření.

Obnovení návštěv ministr zdůvodnil dobrou epidemiologickou situací i "psychologickou pohodou" seniorů a pacientů nemocnic. "Nemůžeme nechat seniory a pacienty samotné... Poslední týdny, kdy se nemohli setkat s rodinou, pro ně byly stresové, což mohlo mít negativní vliv na jejich zdraví," napsal Vojtěch.

Plán ministerstva práce s postupným otevírání sociálních služeb počítal původně s umožněním návštěv v domovech pro seniory od 8. června. Byl to poslední termín, kdy se měl zastavený či omezený provoz zařízení pro potřebné znovu obnovit. Na vycházky by měli obyvatelé domovů moci začít znovu chodit od 11. května, lidí vyššího věku se to ale netýká.

Maláčová dnes zveřejnila nový plán obnovy péče. V pondělí by se měly otevřít kluby pro děti a mladé a fungovat by měly začít aktivizační služby pro děti a rodiny. O dva týdny později od 25. května by měly být v omezeném režimu služby pro lidi mladší 50 let. Od 8. června by na vycházky z domovů seniorů mohli vyrazit i jejich obyvatelé. Od 22. června by se pak otevřely služby všem klientům bez ohledu na věk. Podmínkou je dodržování preventivních opatření. Plán se může podle vývoje epidemiologické situace případně ještě upravit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce nejsou dodržovány. Prymula naznačil, že přijdou další opatření…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) naznačil, že mohou přijít další, přísnější opatření k…

Koronakrize se v ČR zhoršuje. Dnes další rekord v počtu nakažených, denně…

20.10.2020 19:42 V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet…

Aplikace eRouška byla aktualizována, nová verze má být přesnější

20.10.2020 13:57 Aplikace eRouška zaznamenávající kontakty s nakaženými covidem-19 by měla být po aktualizaci…

Plicní ventilátory pro nouzové použití: CoroVent dostane českou registraci…

20.10.2020 11:46 Plicní ventilátory CoroVent vyvinuté na jaře s pomocí peněz českých dárců by podle ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama