Konec další restrikce. Od 25. 5. se obnoví návštěvy nemocnic a domovů seniorů

Návštěvy v domovech pro seniory, nemocnicích či v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) by se měly obnovit od 25. května. Na svém twitteru to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Za klienty a pacienty se tak jejich blízcí dostanou po 11 týdnech. Podle původního plánu obnovy sociálních služeb do seniorských domovů měly mít návštěvy přístup až od 8. června. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že se díky dobré epidemiologické situaci péče o potřebné obnoví rychleji.

Přidejte svůj názor

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli šíření koronavirové nákazy platí zákaz návštěv seniorských domovů, lůžkových oddělení nemocnic a dalších zařízeních od 10. března. Od 19. března pak klienti seniorských zařízení či zařízení pro pacienty s demencí nemohou opouštět své areály.

"Skupina pro uvolňování karantény souhlasila od 25. května s obnovením návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních, včetně LDN a domovů pro seniory," uvedl Vojtěch. Podle něj by návštěvy měly být možné za dodržení hygienických opatření.

Obnovení návštěv ministr zdůvodnil dobrou epidemiologickou situací i "psychologickou pohodou" seniorů a pacientů nemocnic. "Nemůžeme nechat seniory a pacienty samotné... Poslední týdny, kdy se nemohli setkat s rodinou, pro ně byly stresové, což mohlo mít negativní vliv na jejich zdraví," napsal Vojtěch.

Plán ministerstva práce s postupným otevírání sociálních služeb počítal původně s umožněním návštěv v domovech pro seniory od 8. června. Byl to poslední termín, kdy se měl zastavený či omezený provoz zařízení pro potřebné znovu obnovit. Na vycházky by měli obyvatelé domovů moci začít znovu chodit od 11. května, lidí vyššího věku se to ale netýká.

Maláčová dnes zveřejnila nový plán obnovy péče. V pondělí by se měly otevřít kluby pro děti a mladé a fungovat by měly začít aktivizační služby pro děti a rodiny. O dva týdny později od 25. května by měly být v omezeném režimu služby pro lidi mladší 50 let. Od 8. června by na vycházky z domovů seniorů mohli vyrazit i jejich obyvatelé. Od 22. června by se pak otevřely služby všem klientům bez ohledu na věk. Podmínkou je dodržování preventivních opatření. Plán se může podle vývoje epidemiologické situace případně ještě upravit.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové ohnisko koronaviru: Ve FN Brno se nakazilo několik zdravotníků

03.06.2020 13:49 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno musela uzavřít jedno lůžkové oddělení, na kterém ležel pacient nakažený…

Testy na Dole Darkov odhalily zatím šest pozitivních lidí

03.06.2020 11:32 Mezi vzorky, které hygienici odebrali v úterý při plošném testování zaměstnancům na Dole Darkov…

V úterý přibylo v Česku nejvíce nakažených za 9 dní

03.06.2020 09:55 V úterý přibylo v České republice 62 nakažených koronavirem, což je nejvíce za posledních devět dní…

Desetina lidí si užívání léků na předpis si během covidu v ČR upravila

03.06.2020 09:27 Téměř každý desátý uživatel léků na předpis v Česku si během koronavirové krize upravil bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy