Jsme připraveni na druhou vlnu? Lídr opoziční strany Jurečka má jasno

Šéf lidovců Marian Jurečka je toho názoru, že se česká vláda nepřipravila dostatečně na potenciální nástup druhé vlny epidemie koronaviru, přičemž veškeré výzvy opozice v této věci odmítl kabinet vyslyšet. Přitom v polovině července byla svolána mimořádná schůze Sněmovny, která se měla tímto tématem zabývat. Na stole byly dokonce i návrhy, které ale premiér Babiš a ministr Vojtěch nakonec hodili přes palubu.

"Na případnou druhou vlnu jsme jako země výrazně nepřipraveni. Pokud se přístup ministerstva zdravotnictví a dalších resortů zásadně nezmění, bude se s největší pravděpodobností opakovat situace z března a dubna. Bohužel musím říct, že nejsme na epidemii o nic víc připraveni, než jsme byli v polovině března tohoto roku,“ stěžoval si předseda KDU ČSL v interview pro ČT24.

Samotná opozice žádá od vlády přípravy na možný nástup druhé vlny už od uvolnění přijatých restrikcí. Jurečka si stěžoval, že vláda úplně opomenula školství, které vůbec není připravené na případné další omezení výuky. "Budou k ní mít všechny děti přístup? Pojďme tato opatření více rozpracovat, abychom případnou druhou vlnu zvládli lépe,“ žádal Jurečka.

Chytrá karanténa nefunguje a semafor není dobře postavený

Lidovci se rovněž také nezamlouvá nově zavedený systém pohotovostních stupňů - semafor. Nelíbí se mu představa mapy na úrovni okresů. Byl by spíše pro obce s rozšířenou působností nebo i menší územní celky. Nechápe také, proč by se v případě pozitivních testů v rámci jedné obce měla dělat opatření pro celý okres. 

Přišla-li by druhá vlna epidemie, pak by byla zapotřebí dobrá koordinace mezi jednotlivými ministerstvy, ale i větší efektivnost řešení ze strany všech čtrnácti krajských hygienických správ. Dle Jurečky by bylo dobré tomu dát nějaký řád. 

Vláda ubezpečila, že ani v případě výrazného zhoršení epidemiologické situace v rámci regionu by nedošlo k omezení jeho ekonomického chodu. "Kdyby se některý region dostal do červené, těžko zvladatelné zóny, jako bylo například uzavření Litovelska a Uničovska, tak už samotné uzavření ekonomický vývoj ovlivňuje, ať už chtěně, či nechtěně. Už během uzavření těchto oblastí to zkomplikovalo život tisícům lidí,“ konstatoval předseda KDU ČSL.

Pokud jde o inteligentní karanténu a s ní související trasování kontaktů nemocných, tak ta není vyhovující, jelikož se dosud neprokázaly žádné její výsledky. Navíc ani není známo, jak reálně funguje. "Nikdo výsledky chytré karantény v praxi neviděl,“ nechal se slyšet Jurečka. 

Čekání na zhoršení situace by mohlo být nebezpečné

Pražská hygienička Zdeňka Jágrová už avizovala, že se ve všech dopravních prostředcích MHD, tedy nejen v metru ale i tramvajích a autobusech, obnoví povinnost mít zakrytá ústa i nos. Momentálně se čeká na lepší klimatické podmínky. Šéf lidovců by ale uvítal, kdyby se nečekalo na výrazné zhoršení situace. Občanům by se měla dávat preventivní doporučení. Už teď by měli být lidé, kterým to nedělá problém, žádáni, aby si v MHD nasazovali roušky. Většině rozumně smýšlejících by nedělalo problém tak učinit.

V případě zásoby ochranných pomůcek se budou Češi s velkou pravděpodobností opět potýkat s nouzí. Opozice se sice marně snažila přimět vládu ke spolupráci s českými firmami, ale neúspěšně. "Vládu jsme žádali, ať udělá zakázky či předobjednávky u českých firem, které vyrábějí špičkový materiál. Chtěli jsme, aby stát bral české firmy vážně a budoval v nich strategickou kapacitu pro výrobu ochranných pomůcek. To se bohužel nestalo," konstatoval Jurečka smutný fakt. 

Měly by se podporovat české firmy?

Předseda lidové strany by navíc v podpoře českých firem viděl jeden z nástrojů, pomocí něhož by se dala udržet co nejnižší nezaměstnanost. "Z mnoha zdrojů vyplývá, že firmy se potýkají s výrazným propadem počtu zakázek, to znamená, že ty firmy dlouhodobě budou těžko udržovat svoje zaměstnance. Je velmi nutné hledat způsoby, kterými těmto firmám vytvářet nové zakázky,“ konstatoval.

"Ukazuje se, že například v nanotechnologii, což je třeba i optika a zdravotní pomůcky, lze hledat nové obory a nová pracovní místa. Sem by měl stát smysluplně nasměřovat peníze, aby podporoval nejenom vědu a výzkum, ale i vznik pracovních míst,“ podotkl.

Co se týče deficitu státního rozpočtu, tak pro ten KDU ČSL odmítla hlasovat, jelikož nebylo zcela jasné, kam přesně vláda zamýšlí finanční prostředky investovat. Jurečka poukázal mimo jiné i na návrh resortu místního rozvoje na inzerci dovolené v Česku, který by vyšel na dvě miliardy korun, což je podle něj výsměch daňovému poplatníkovi. "Byl bych rád, kdyby ty peníze směřovali na něco důležitého, někam, kde mohou pomoci – například právě k podpoře firem," řekl šéf lidovců.

Volební spolupráce

"Momentálně se soustředíme na krajské a senátní volby na podzim. V různých krajích jsme se dokázali domluvit s ostatními stranami a do voleb jdeme v koalici. Chceme, aby kraje fungovaly lépe, transparentněji a efektivněji,“ nastínil Jurečka, jak to momentálně vypadá se spoluprací opozičních stran. 

Co se týče spolupráce v rámci koalic, tak s tou opozice počítá i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Lídři jednotlivých stran spolu neustále hovoří a snaží se najít nějaké řešení. Voličům by měla být nabídnutá lepší alternativa řízení ČR.

"Momentálně ani v budoucnu si nedokážu představit, že by lidovci spolupracovali s vládními stranami. Uvidíme, jaký bude vývoj ČSSD, která již naším koaličním partnerem dříve byla. Spolupráci s hnutím ANO ale můžu ihned vyloučit,“ ukončil předseda KDU ČSL.

Související

Cyril Svoboda

Lidovci by mohli vyloučit exministra Svobodu, navrhne to Hladík

KDU-ČSL navrhne její ministr Petr Hladík vyloučení bývalého stranického šéfa Cyrila Svobody ze strany kvůli některým jeho názorům i rozhovoru pro sankcionovaný web Voice of Europe. Podle Svobody vymýšlí Hladík pseudokauzu a utíká tak od propadu preferencí v průzkumech. 

Více souvisejících

KDU - ČSL Marian Jurečka (KDU-ČSL) ministerstvo zdravotnictví Vláda ČR opozice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 8 minutami

před 32 minutami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 3 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 7 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

Rada Evropy obvinila Rusko ze smrti Alexeje Navalného. Putina označila za nelegitimního prezidenta

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) jednomyslně přijalo rezoluci, v níž viní ruský stát ze smrti opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení a znovu vyjadřuje své přesvědčení, že Vladimir Putin je nelegitimním prezidentem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy