Jsme připraveni na druhou vlnu? Lídr opoziční strany Jurečka má jasno

Šéf lidovců Marian Jurečka je toho názoru, že se česká vláda nepřipravila dostatečně na potenciální nástup druhé vlny epidemie koronaviru, přičemž veškeré výzvy opozice v této věci odmítl kabinet vyslyšet. Přitom v polovině července byla svolána mimořádná schůze Sněmovny, která se měla tímto tématem zabývat. Na stole byly dokonce i návrhy, které ale premiér Babiš a ministr Vojtěch nakonec hodili přes palubu.

Marian Jurečka

"Na případnou druhou vlnu jsme jako země výrazně nepřipraveni. Pokud se přístup ministerstva zdravotnictví a dalších resortů zásadně nezmění, bude se s největší pravděpodobností opakovat situace z března a dubna. Bohužel musím říct, že nejsme na epidemii o nic víc připraveni, než jsme byli v polovině března tohoto roku,“ stěžoval si předseda KDU ČSL v interview pro ČT24.

Samotná opozice žádá od vlády přípravy na možný nástup druhé vlny už od uvolnění přijatých restrikcí. Jurečka si stěžoval, že vláda úplně opomenula školství, které vůbec není připravené na případné další omezení výuky. "Budou k ní mít všechny děti přístup? Pojďme tato opatření více rozpracovat, abychom případnou druhou vlnu zvládli lépe,“ žádal Jurečka.

Chytrá karanténa nefunguje a semafor není dobře postavený

Lidovci se rovněž také nezamlouvá nově zavedený systém pohotovostních stupňů - semafor. Nelíbí se mu představa mapy na úrovni okresů. Byl by spíše pro obce s rozšířenou působností nebo i menší územní celky. Nechápe také, proč by se v případě pozitivních testů v rámci jedné obce měla dělat opatření pro celý okres. 

Přišla-li by druhá vlna epidemie, pak by byla zapotřebí dobrá koordinace mezi jednotlivými ministerstvy, ale i větší efektivnost řešení ze strany všech čtrnácti krajských hygienických správ. Dle Jurečky by bylo dobré tomu dát nějaký řád. 

Vláda ubezpečila, že ani v případě výrazného zhoršení epidemiologické situace v rámci regionu by nedošlo k omezení jeho ekonomického chodu. "Kdyby se některý region dostal do červené, těžko zvladatelné zóny, jako bylo například uzavření Litovelska a Uničovska, tak už samotné uzavření ekonomický vývoj ovlivňuje, ať už chtěně, či nechtěně. Už během uzavření těchto oblastí to zkomplikovalo život tisícům lidí,“ konstatoval předseda KDU ČSL.

Pokud jde o inteligentní karanténu a s ní související trasování kontaktů nemocných, tak ta není vyhovující, jelikož se dosud neprokázaly žádné její výsledky. Navíc ani není známo, jak reálně funguje. "Nikdo výsledky chytré karantény v praxi neviděl,“ nechal se slyšet Jurečka. 

Čekání na zhoršení situace by mohlo být nebezpečné

Pražská hygienička Zdeňka Jágrová už avizovala, že se ve všech dopravních prostředcích MHD, tedy nejen v metru ale i tramvajích a autobusech, obnoví povinnost mít zakrytá ústa i nos. Momentálně se čeká na lepší klimatické podmínky. Šéf lidovců by ale uvítal, kdyby se nečekalo na výrazné zhoršení situace. Občanům by se měla dávat preventivní doporučení. Už teď by měli být lidé, kterým to nedělá problém, žádáni, aby si v MHD nasazovali roušky. Většině rozumně smýšlejících by nedělalo problém tak učinit.

V případě zásoby ochranných pomůcek se budou Češi s velkou pravděpodobností opět potýkat s nouzí. Opozice se sice marně snažila přimět vládu ke spolupráci s českými firmami, ale neúspěšně. "Vládu jsme žádali, ať udělá zakázky či předobjednávky u českých firem, které vyrábějí špičkový materiál. Chtěli jsme, aby stát bral české firmy vážně a budoval v nich strategickou kapacitu pro výrobu ochranných pomůcek. To se bohužel nestalo," konstatoval Jurečka smutný fakt. 

Měly by se podporovat české firmy?

Předseda lidové strany by navíc v podpoře českých firem viděl jeden z nástrojů, pomocí něhož by se dala udržet co nejnižší nezaměstnanost. "Z mnoha zdrojů vyplývá, že firmy se potýkají s výrazným propadem počtu zakázek, to znamená, že ty firmy dlouhodobě budou těžko udržovat svoje zaměstnance. Je velmi nutné hledat způsoby, kterými těmto firmám vytvářet nové zakázky,“ konstatoval.

"Ukazuje se, že například v nanotechnologii, což je třeba i optika a zdravotní pomůcky, lze hledat nové obory a nová pracovní místa. Sem by měl stát smysluplně nasměřovat peníze, aby podporoval nejenom vědu a výzkum, ale i vznik pracovních míst,“ podotkl.

Co se týče deficitu státního rozpočtu, tak pro ten KDU ČSL odmítla hlasovat, jelikož nebylo zcela jasné, kam přesně vláda zamýšlí finanční prostředky investovat. Jurečka poukázal mimo jiné i na návrh resortu místního rozvoje na inzerci dovolené v Česku, který by vyšel na dvě miliardy korun, což je podle něj výsměch daňovému poplatníkovi. "Byl bych rád, kdyby ty peníze směřovali na něco důležitého, někam, kde mohou pomoci – například právě k podpoře firem," řekl šéf lidovců.

Volební spolupráce

"Momentálně se soustředíme na krajské a senátní volby na podzim. V různých krajích jsme se dokázali domluvit s ostatními stranami a do voleb jdeme v koalici. Chceme, aby kraje fungovaly lépe, transparentněji a efektivněji,“ nastínil Jurečka, jak to momentálně vypadá se spoluprací opozičních stran. 

Co se týče spolupráce v rámci koalic, tak s tou opozice počítá i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Lídři jednotlivých stran spolu neustále hovoří a snaží se najít nějaké řešení. Voličům by měla být nabídnutá lepší alternativa řízení ČR.

"Momentálně ani v budoucnu si nedokážu představit, že by lidovci spolupracovali s vládními stranami. Uvidíme, jaký bude vývoj ČSSD, která již naším koaličním partnerem dříve byla. Spolupráci s hnutím ANO ale můžu ihned vyloučit,“ ukončil předseda KDU ČSL.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V sobotu přibylo 409 nakažených, stouplo reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 15:55 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Související:

Právě se děje

reklama