Návrat povinných roušek? Panu ministrovi nerozumím, říká lékařka

Přední česká specialistka zaměřující se na terapii plicních onemocnění a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková se nechala slyšet, že nespatřuje smysl v opětovném zavedení plošné povinnosti nosit roušky.

"Toto rozhodnutí nedokážu ovlivnit. Jako každý jiný občan. Považuji to ale za velmi tvrdé preventivní opatření, nikoli důvodný racionální krok,“ řekla lékařka. Informoval o tom server novinky.cz

"Na jednu stranu se až na dvě výjimky chlubíme tím, jak jsou všechny okresy bezpečné, a na druhou stranu pak vejde v platnost plošné opatření. Jak je tohle racionální? Odůvodnění pana ministra návratem žáků nebo studentů nerozumím. Vždyť ty děti tady stále byly. Jen v jiných komunitách. Nestrávily léto někde v podzemí nebo ilegalitě. Navíc co je na tom zdravého, když budou lidé po dlouhé hodiny uzavření se svými vlastními bakteriemi,“ podotkla.

"K reálné epidemiologické situaci, chcete-li ohrožení zdraví, bych řekla asi tolik, že my v Thomayerově nemocnici jsme už dva měsíce neměli žádného hospitalizovaného s covidem-19. Předtím jsme měli od března do června hospitalizovaných více než 100 covidových pacientů,“ konstatovala pneumoložka.

"Nyní na to u nás bohatě stačí Bulovka, kam posíláme jednoho pozitivního pacienta za týden nebo spíše za čtrnáct dní. A to jsme v Praze, velkoměstě, kde lze očekávat nejkritičtější situaci. Těžko říci, jestli se virus ztrácí nebo oslabuje, ale nemoc má už nyní jiný průběh. Chová se více jako jakákoli jiná obyčejná viróza,“ vysvětlila přednostka plicní kliniky TN.

Podle mluvčí Nemocnice na Bulovce Simony Krautové bylo v březnu a dubnu na infekční klinice hospitalizováno čtyři sta nemocných. Jednotka intenzivní péče se musela potýkat s desítkami pacientů a zdravotnické zařízení se z tohoto důvodu muselo uchýlit k dokoupení plicních ventilátorů. 

"Nyní je u nás hospitalizováno třináct pacientů s onemocněním covid-19. Z toho jsou čtyři na JIP,“ řekla Krautová. Jinak tomu není ani v brněnské Nemocnici u svaté Anny, kde dochází k centralizaci péče o pacienty s covidem-19. 

"Společnost je nyní v důsledku těchto nařízení velmi polarizovaná. Potkávám mladé lidi v tramvajích a autobusech, kteří nosí roušky. Mají větší strach, než by měli mít. Někdy i já při sledování večerních zpráv mám pocit, jako kdybych se měla začít bát o svůj život. Což je samozřejmě nesmysl. A pak jsem naopak v metru viděla lidi, kteří si roušky na truc nenasadí, protože už toho mají dost. Lidé nevědí, na čem jsou,“ varovala Vašáková před lidmi, kteří jsou už v důsledku všelijakých opatření a nařízení vyčerpaní.

Lékařka se také pozastavila nad povinností mít zakrytá ústa a nos ve školských zařízeních. Stejného názoru je i epidemiolog Jiří Beran, který by sice nic nenamítal proti rouškám v MHD, nesouhlasí však s plošným návratem roušek. 

"Lituji především školáky, kteří budou takto omezeni. My ve zdravotnictví nosíme roušky denně a nijak osobně se mě toto nové opatření vlastně ani nedotkne. Ale jaký má smysl to chtít po dětech? Vždyť i společně svačí a na tělocviku budou s rouškou i běhat po hřištích. Jak to vlastně zamýšlí?," uzavřela s poznámkou, že v tomto nařízení nespatřuje smysluplnost. 

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Školství Zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy