Začalo zkušební testování žáků, praktici dostávají první vakcíny

Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstává druhým dnem na 77 bodech, což odpovídá nejvyššímu stupni pohotovosti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie kleslo o zhruba dvě setiny na 1,03. Za neděli se v Česku prokázalo 2832 nakažených.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

21:30 - V Izraeli by se v neděli měly otevřít obchody, posilovny, hotely a řada kulturních zařízení. Některá místa však budou přístupná pouze lidem, kteří byli očkováni proti koronaviru nebo nemoc prodělali. Výraznému rozvolnění protikoronavirových opatření podle listu The Times of Israel dnes dali zelenou izraelští ministři.

21:09 - Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 159 nových případů koronaviru, o 30 víc než minulé pondělí. Laboratoře otestovaly 328 vzorků. Nově se vyléčilo 87 nemocných, hygienici dostali hlášení o 28 lidech, kteří nově zemřeli. Počet mrtvých od začátku pandemie tak v kraji překonal tisíc lidí, je jich 1003. 

20:18 - Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) navrhne v příštích dnech vládě otevření obchodů. V případě, že to vláda schválí, by se mohly otevřít od 22. února. Dohodl se na tom s představiteli krajů. Havlíček to společně s předsedou Asociace krajů ČR Martinem Kubou (ODS) řekl na dnešní tiskové konferenci. 

20:05 - V nemocnicích zbývá jen zhruba 180 lůžek JIP pro pacienty s koronavirem z celkových více než 3900. Situace je horší v západní části ČR, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jsou kraje, kde jsou jenom jednotky volných lůžek. Podle aktuálních dat k dnešním 18:50 zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví je lůžek JIP pro pacienty s koronavirem volných 192 a 465 lůžek pro ostatní pacienty. 

19:49 - Chorvatsko bude od úterý znovu patřit do seznamu červených zemí s vysokým rizikem, tedy druhé nejrizikovější kategorie. O aktualizaci opatření ministerstva zdravotnictví informovalo ministerstvo zahraničí. Teprve dnes se přitom Chorvatsko přesunulo do tmavě červených, tj. velmi rizikových území s nejpřísnějšími podmínkami pro přicestování.

19:02 - Brazílie chce povolit k mimořádnému použití lék vyvíjený v Izraeli k léčbě koronavirové infekce. Oznámil to dnes brazilský prezident Jair Bolsonaro. Řekl, že jde o nosní sprej, jejž izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za "zázračný lék".

18:25 - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že schválila pro nouzové použití vakcínu firmy AstraZeneca. Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, je teprve druhou, kterou WHO doporučila. Nouzově lze podle organizace používat i vakcínu Pfizer/BioNTech.

18:12 - Další opatření proti šíření koronaviru se v Rakousku uvolní nejdříve kolem Velikonoc. Na tiskové konferenci to dnes řekl kancléř Sebastian Kurz. Restaurace, hotely či divadla tak zůstanou zavřené dalších zhruba sedm týdnů. Rozhodnutí o dalším vývoji restrikcí by měla vláda přijmout 1. března.

17:53 - Vietnam uzavřel severní provincii Hai Duong, odkud tamní úřady hlásí desítky případů nákazy koronavirem. Poprvé po pěti měsících Vietnam zaznamenal úmrtí nakaženého člověka. Jde o 53letého Japonce, který zemřel v bytovém domě v Hanoji; úřady poslaly do karantény ostatní obyvatele domu i pracovníky správcovské firmy. Přístup k budově je uzavřen.

17:40 - Od 1. března se budou moci k očkování proti koronaviru hlásit přes rezervační systém na webu lidé starší 70 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve avizoval, že se od začátku příštího měsíce spustí registrace pro další věkovou skupinu. Informaci, na kterou upozornila dnes ČT, potvrdila ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. 

17:31 - Po dvou měsících nucené distanční výuky se dnes do tříd vrátili žáci saských základních škol. Vyučování je ale nadále omezené, dětí se učí v menších skupinách a rodiče nemají povinnost posílat děti do škol, pokud se nákazy koronavirem obávají. V ostatní částech Německa se školy začnou postupně otevírat od nadcházejícího týdne.

17:04 - Pokud bude potřeba posílit policii při střežení tři uzavřených okresů, Vojenská policie poskytne v druhé polovině týdne 50 svých příslušníků. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Nasazení by se řídilo již platnými nařízeními vlády, vláda tak nové nařízení nemusí přijímat.

16:48 - Některé cestovní kanceláře a agentury ještě věří, že budou tuto zimu moci své klienty vypravit na lyžařský zájezd do Itálie. S lidmi, kteří měli do italské Lombardie odjet tento týden, řeší posunutí termínu či vrácení peněz. Jiní prodejci pobytů už považují letošní sezonu za zmařenou. Vyplývá z ankety ČTK. Lyžařská střediska v některých oblastech Itálie měla tento týden zahájit provoz. Tamní vláda ale na poslední chvíli rozhodla, že otevření neumožní, zákaz provozu prodloužila do 5. března.

16:11 - Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) podruhé o nouzový stav rozhodně žádat nebude. Kraj se bude připravovat na ukončení nouzového stavu k 1. březnu. Ukončit nouzový stav a všechna omezení ze dne na den ale nebylo možné, kraj neměl dost času se na to připravit, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje Půta. Proto nezbylo než požádat o vyhlášení nouzového stavu. Jednání krajů s vládou ale označil za nepříliš úspěšné, přineslo jen minimální změny.

15:48 - Ministerstvo zdravotnictví by dnes mělo vybrat antigenní testy na koronavirus určené pro školáky, kteří se mají 1. března začít postupně vracet do lavic. Stát poté ve zrychleném řízení nakoupí potřebný počet testovacích sad. "Mělo by to být stíhatelné do 1. března," odpověděl dnes na dotaz ČTK ministr školství Robert Plaga (za ANO).

15:18 - Vyhlášení nového nouzového stavu podle České advokátní komory (ČAK) porušuje principy ústavního zákona o bezpečnosti a ignoruje podstatu parlamentní demokracie. Profesní organizace advokátů považuje postup vlády za nepřijatelný. Nemůže být odůvodněn ani potřebou dalšího boje s nákazou nemoci covid-19, uvedla komora v prohlášení na webu Advokátní deník.

14:59 - Německé restrikce vůči kamionům jsou nesmyslné, řidiči nejsou rizikem. ČTK to v reakci na dnešní mnohakilometrové kolony u hranic řekl mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Víkendové testy podle dopravců vykázaly u řidičů pozitivitu pod jedním procentem. Dopravci proto nyní usilují o navýšení testovacích kapacit u hranic, zároveň žádají vládu o řešení situace s Němci. Stát jedná o společném postupu i s okolními zeměmi.

14:45 - Pražský magistrát má očkování proti covidu-19 především koordinovat, cílem je mít dostatečný počet očkovacích míst a zajistit co nejspravedlivější rozdělení očkovacích látek. Vyplývá to z očkovací strategie, kterou dnes schválili pražští radní a ve čtvrtek o ní budou jednat zastupitelé. Město zatím eviduje 28 registrovaných míst, vláda chystá také velkokapacitní centrum v hale O2 universum a magistrát připravuje další v Kongresovém centru. Podle dokumentu dostala zatím v metropoli první dávku asi polovina lidí starších 80 let.

14:33 - Finanční správa eviduje k dnešku 632.923 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, v souvislosti s podzimními vládními opatřeními. Dosud vyplatila 605.171 žádostí za 5,4 miliardy korun. Týká se to osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), společníků malých společností s ručením omezeným i osob pracujících na dohodu o provedení práce nebo činností zasažených novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Vyplývá to z informací, které finanční správa zveřejnila na twitteru. Žádosti začala správa zpracovávat a vyplácet 16. listopadu.

14:07 - V regionálních organizacích ČSSD už začaly přípravy na sjezd, který strana kvůli pandemii loni odložila z letošního ledna na 9. a 10. dubna. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes na dotaz ČTK uvedl, že pokud by covid-19 neumožnil běžnou podobu sjezdu ani v tomto termínu, strana se místo dalšího odkladu kloní spíš k variantě uspořádat ho po vzoru dalších politických subjektů on-line.

13:27 - Pokud vláda nedodrží víkendové dohody s hejtmany, na jejichž základě ji vyzvali k vyhlášení nynějšího nouzového stavu, vyzvou hejtmani poslance svých stran, aby nouzový stav dál nepodporovali. Novinářům to dnes řekl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Základní podmínkou hejtmanů je zajištění návratu dětí do škol a antigenních testů pro žáky.

12:59 - Ve třetí výzvě programu COVID nájemné za týden přibylo zhruba 13.000 žádostí za miliardu korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu k dnešku eviduje 24.407 žádostí za přibližně 2,1 miliardy korun. Aktuální data na twitteru zveřejnil šéf resortu Karel Havlíček (za ANO). Zájemci z řad podnikatelů zasažených v souvislosti s pandemií koronaviru mohou o příspěvek na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku žádat do 8. dubna. Na pomoc jsou připraveny tři miliardy korun. MPO začne dotace schvalovat a vyplácet, až program získá notifikaci Evropské komise. Podle Havlíčka je očekávána v únoru.

12:32 - Trutnov začal dnes v poledne vydávat roušky obyvatelům města. Roušky jsou k dispozici na sedmi místech, jejich seznam je na webu. Ústenky jsou ze státních hmotných rezerv a také od soukromého dárce, řekli dnes ČTK zástupci radnice. Oblast Trutnova v pátek obdržela od státu 250.000 roušek. 

12:20 - Profesionální sportovci a reprezentanti po příjezdu do Česka z vysoce rizikových zemí už nebudou muset z preventivních důvodů kvůli koronaviru do pětidenní karantény. Ministerstvo zdravotnictví schválilo výjimku, o kterou žádala Národní sportovní agentura (NSA). Podmínkou jsou přísná bezpečnostní opatření a dodržování tzv. "bubliny".

11:53 - V Česku by se mělo ve čtvrtek konat zkušební testování školáků, a to nejspíš v Sedlčanech. Novinářům to dnes ráno řekl premiér Andrej Babiš (ANO) před plánovaným odletem do Rakouska, kde se měl seznámit s postupem testování ve školách. Díky iniciativě místní zubařky ale začalo neinvazivní testování žáků na jedné ze základních škol v Sedlčanech na Příbramsku už dnes, řekl ČTK ředitel školy Jaroslav Nádvorník.

11:15 - První vážný spor řeší nová italská vláda vedená ekonomem Mariem Draghim, od jejíž slavnostní přísahy neuplynulo ani 48 hodin. Konflikt se týká náhlého prodloužení uzavírky sjezdových areálů, které vydal ministr zdravotnictví Roberto Speranza jen několik hodin před spuštěním vleků. Proti rozhodnutí se okamžitě vymezila Liga, která vládne ve většině alpských regionů, napsal dnes italský tisk. Strana je klíčovou součástí nové vládní koalice a žádá od nového kabinetu změnu v přístupu k epidemii nemoci covid-19.

10:38 - Ve Zlínském kraji se dnes začala mezi praktické lékaře rozvážet vakcína proti covidu-19 firmy AstraZeneca. V tomto týdnu by tak již praktici ve svých ordinacích měli začít očkovat seniory starší 80 let. Do kraje přišla první dodávka vakcíny AstraZeneca na konci minulého týdne, všech 1200 dávek bude rozděleno mezi praktiky, řekl dnes ČTK krajský koordinátor pro očkování proti covidu Jiří Lučan.

10:23 - Až pětadvacetikilometrové kolony se od dnešního rána tvoří na dálnici D8 ve směru na Německo. ČTK to dnes řekla regionální mluvčí policie Jana Slámová. Sasko ode dneška zavedlo na hranicích kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku. Mluvčí policie Ondřej Moravčík ČTK řekl, že nákladní dopravci se mohou na hraničních přechodech v Ústeckém nechat otestovat, což je podmínka pro vstup do Německa. Naopak v Libereckém kraji byl ráno provoz na hranicích bez větších problémů.

10:02 - Ve Středočeském kraji přibylo o víkendu 1331 nakažených covidem. Je to o více než 260 případů více než za minulý víkend. Nyní je v regionu 15.370 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

9:57 - Senátoři STAN podobně jako předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyčkají s ústavní stížností, která se týká přiměřenosti nouzového stavu, na reakci Sněmovny. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda senátorského klubu Starostů Petr Holeček.

9:26 - Jihoafrická republika začne své zdravotníky očkovat proti covidu-19 vakcínou od americké společnosti Johnson & Johnson. Jihoafrický lékový regulátor SAHPRA schválil použití preparátu pro implementační studii, napsala dnes agentura Reuters. To umožní za použití této látky očkovat až půl milionu zdravotníků.

8:57 - Lůžka a plicní ventilátory, které nemocnicím zapůjčila Správa státních hmotných rezerv (SSHR), budou moci v těchto zařízeních zůstat i po případném skončení nouzového stavu, a to dalších 12 měsíců. V neděli o tom na mimořádném jednání rozhodla vláda, řekl dnes ČTK předseda SSHR Pavel Švagr. Bez tohoto rozhodnutí kabinetu by se podle něj podle zákona muselo příslušné vybavení vrátit do 60 dní po skončení nouzového stavu.

8:35 - Obrovský zájem o testování antigenními testy zaznamenává od víkendu testovací stanoviště na Tachovsku, které provozuje Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky Praha-západ. Kromě stanoviště přímo v obci Rozvadov, které je otevřené v neděli a v pondělí, otevřeli samaritáni nonstop testovací stanoviště přímo na dálničním přechodu Rozvadov. Za neděli obě stanoviště otestovala na 700 lidí, řekl dnes ČTK koordinátor odběrových týmů Stanislav Částečka.

8:21 - V Česku by se mělo ve čtvrtek konat zkušební testování školáků, a to nejspíš v Sedlčanech. Novinářům to ráno na kbelském letišti řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Svou plánovanou cestu do Rakouska, kde se měl seznámit s postupem testování ve školách, zrušil. Kvůli mlze bylo možné odletět až v 11:00, premiér by se nestihl vrátit na jednání vlády. Kabinet bude jednat o návrhu pandemického zákona i o nabídce antigenních testů.

8:00 - V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Od 14. ledna do 13. února se protiepidemické skóre drželo ve čtvrtém stupni. I když při loňském zavedení systému PES ministerstvo uvádělo, že by mělo být zváženo zmírnění opatření, pokud skóre rizika zůstane aspoň sedm dní v nižším pásmu, vláda naopak některá opatření ještě zpřísnila. V neděli index kvůli nárůstu průměrného počtu nově nakažených na 100.000 obyvatel stoupl na 77 bodů, a po měsíci se tak vrátil do nejpřísnějšího stupně pohotovosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krematorium v Karlových Varech kolabuje. Mrtvé ukládá do chladicí jednotky

26.02.2021 16:58 Karlovarští hasiči přistavili ke krematoriu v Karlových Varech mobilní chladicí jednotku. Zařízení…

Centrum Brna rozdá každému obyvateli 10 roušek, Znojmo 5 respirátorů

26.02.2021 16:45 Obyvatelé městské části Brno-střed si mohou na úřadě zdarma vyzvednout deset chirurgických roušek.…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 16:34 Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama