Složitá situace na Moravskoslezsku. Lidé čekají na testy, nákaza se šíří dál

Situace se na Moravskoslezsku, které je momentálně lokálním ohniskem nákazy novým typem koronaviru, zhoršuje. Kapacity odběrových míst jsou přeplněné, a tudíž lidé čekají na výsledky testů několik dní, během nichž se normálně pohybují mezi lidmi, a mohou tak nemoc šířit dál. Armádu, která by teoreticky mohla pomoct, však nasadit nelze, jelikož by musel být vyhlášen nouzový nebo mimořádný stav, k čemuž se ale moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) nechystá.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hejtman Moravskoslezského kraje se nechal slyšet, že hygienici k tomu nespatřují důvod. Podle šéfa resortu zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) je situace pod kontrolou. Informuje o tom server novinky.cz

Spousta lidí žijících v regionu, kde se koronavirus začal šířit mezi horníky pracujícími v dolech OKD a jejich rodinnými příslušníky, kolikrát ani neví, že jsou nemocní. Mají sice nárok na testy, ale jednotlivá odběrová místa jsou častokrát přeplněná. Z tohoto důvodu musejí vyčkávat, až na ně přijde řada. Přestože mají nárok na testy, nejsou jednotlivá odběrová místa často schopná. Volná jsou pouze v Krnově nebo Novém Jičíně, a to až ve středu. 

"Některá odběrová místa jsou v podstatě rozebraná na několik dní dopředu,“ vyjádřil se k tomu mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Petr Kopřivík.

Poukazoval přitom na odběrová místa na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a v Ostravě. Občané se mohou rozhodnout, zda budou několik dní čekat, anebo se nechají objednat do vzdálenějších míst. O víkendu je provoz omezen.

Moravskoslezský kraj má odběrová místa ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), Městské nemocnici Ostrava (MNO), Vítkovické nemocnici, Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov a Slezské nemocnici.

Na základě údajů ze systému, který v kraji využívají lékaři, vyplynulo, že v pátek 10. července byly plné kapacity na odběry ve FNO, Bohumíně, Havířově, Třinci, Frýdku-Místku, Krnově a Opavě, přičemž ani v nadcházejících dnech to nevypadá lépe.

"Sobota i neděle je plná ve FNO, Havířově, Karviné, Třinci, Frýdku-Místku. V dalších nemocnicích mají o víkendu odběrová místa omezený provoz. V pondělí je plné v podstatě všechno, v úterý je to podobné a ve středu je plný Havířov, Třinec, Frýdek-Místek, Karviná a FNO. Lidé se mohou na středu objednat v podstatě už jen do Krnova nebo Nového Jičína,“ konstatoval Kopřivík smutnou skutečnost, že není v rukou hygieniků se situací něco udělat.

"Děláme pouze PCR testy, průměrně 70 denně. Samoplátců máme v průměru pět denně, víc bychom nezvládli,“ potvrdila mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Jana Březinová.

"V posledních dvou dnech evidujeme enormní nárůst odběrů, v průměru 140 denně,“ informovala mluvčí karvinské nemocnice Věra Murínová s dodatkem, že se za posledních čtrnáct dnů stihlo uskutečnit 1097 PCR testů.

"Jejich počty poslední dny narůstají,“ řekla mluvčí MNO Andrea Vojkovská, že situace není o moc lepší ani jinde.

Třinec dokáže testovat 105krát denně, tedy 1470 krát za 14 dní. Přetížená je i FNO, ačkoliv se prodloužila doba provozu odběrových míst. Měsíčně se podrobí testům přibližně 4,5 tisíce lidí. Podle mluvčího hygieniků by v tomto případě mohla být nasazená armáda, která ale už na Moravskoslezsku nepomáhá, jelikož neplatí mimořádný nebo nouzový stav. „Musel by být vyhlášen mimořádný nebo nouzový stav,“ vysvětlil.

"Laboratoře jsou schopny to zvládnout, je problém s odběrovými místy. Situaci ani nepomáhají pendleři z Polska. Většina z nich si povinné testy dělá u nás, to je další zatížení na kapacitu těch odběrových míst,“ podotkl Kopřivík.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama