Covid-19: Stáří není jediný rizikový faktor. Restrikce mohou být i kontraproduktivní, varuje lékař

Koronavirus opět nabírá na síle a ve hře je vzhledem ke stále rostoucímu počtu nově nakažených a potenciálnímu riziku druhé vlny epidemie další zpřísňování opatření. Gastroenterolog Julius Špičák ale v souvislosti s tím varuje před možnými vedlejšími následky v podobě obezity, ischemických srdečních chorob, cévních mozkových příhod a cukrovky. Řešení by viděl v ošklivých obrázcích tlouštíku s rakovinou jater na potravinách s vysokou energetickou hodnotou podobně jako je tomu například u tabákových výrobků.

Podle lékaře z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který se specializuje na diagnostiku a léčbu onemocnění trávící soustavy, a který poskytl rozhovor CNN Prima, by se během pandemie covid-19 neměly opomíjet i sekundární dopady restrikcí a karantén.

Ty mohou spočívat právě v nadměrné váze způsobené nedostatečným pohybem a naopak zvýšenou konzumací tučných jídel. K tomu došlo například v donedávna nejvíce zasažené Itálii, kde lidé během dvouměsíční izolace přibrali nejméně dvě kila. 

Jiný kraj, jiný mrav v případě covid-19 neplatí?

"Pandemie je plná paradoxů,“ konstatoval gastroenterolog během rozhovoru pro CNN Prima. "Dodnes přesně nevíme, jak se virus šíří. A zejména proč se v některých oblastech pandemie vyvíjí skutečně nesmírně vážně až fatálně a v jiných je v podstatě nepozorovatelná," dodal.

Dále se odvolal na Španělsko, kde byl z nějaké neznámé příčiny průběh epidemie jiný, aniž by dokázal říct, proč. "Kvalita života ve Španělsku je vysoká, zdravotnictví perfektní, dcera pracuje v perfektní nemocnici. Není pro to vysvětlení. A žádné spekulace – očkování proti chřipce, očkování proti tuberkulóze – se nepotvrzují," nastínil Špičák.

Lékaře rovněž zarazilo, že různé politické systémy, až na naprosté výjimky, zareagovaly plus mínus stejně. Počáteční obavy mu sice přijdou legitimní, ale je potřeba více zapojit i zdravý selský rozum. Opatření v podobě karantény se totiž častokrát mohou míjet s účinkem a být v přímém důsledku dokonce i kontraproduktivní. 

Virus se stane neoddělitelnou součástí našich životů

"Nechal jsem si vytáhnout oficiální statistiky, o kolik poklesla operativa nádorů v oblasti břicha: v průběhu dubna šlo o nějakých 50 procent. Je jasné, že to nemohlo dobře dopadnout. A nefunguje to tak, že se nádory odoperují příští víkend, protože se prostě zdvojnásobí počet operací," informoval gastroenterolog o konkrétních případech.

"Zemětřesení může přijít taky na podzim, že jo,“ dodal v nadsázce vzhledem ke spekulacím o druhé vlně epidemie, která by mohla nastat na podzim, a odvolal se na profesora Žaloudíka potvrzujícího, že tu s námi koronavirus chtě nechtě bude, a že může být více či méně aktivní popřípadě zmutovaný do více či méně virulentnější podoby. Podtrženo sečteno tu s námi viry prostě jsou a jinak tomu nebude ani v případě toho nového, který svojí infekčností a schopností se rychle šířit dokázal ochromit snad celý svět. 

"U nás zemřelo přibližně 350 lidí, z toho 300 byli senioři, nepracující senioři,“ snažil se Špičák vysvětlit, proč je potřeba se zaměřovat hlavně na ohrožené skupiny, jelikož je u aktivních zaměstnanců riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19 velmi nízké, až nulové.

"Další zcela konkrétní údaje: 700 nakažených dětí, 20 hospitalizovaných, z toho polovina preventivně, a jenom jedna hospitalizace trvala deset dní,“ podotkl s poznámkou, že děti obecně vzato nespadají do rizikové skupiny. 

Ošklivé obrázky tlouštíků s nádorem jater na potravinách?

Špičák zároveň také ubezpečil, že samotné stáří nemusí být u aktivních a štíhlých seniorů vždy rizikovým faktorem. "Zásadním rizikovým faktorem jsou přidružené choroby, jejichž riziko s věkem pochopitelně narůstá: vysoký tlak, ischemická choroba srdeční, mozkové cévní poškození, diabetes,“ vysvětlil s dodatkem, že nebezpečí fibrózy plic je menší, než by býval byl očekával. 

Posléze se odvolal na rozsáhlou americkou studii, která ukázala, že je z hlediska průběhu nemoci covid-19 ze 40 % nejnebezpečnější nadměrná váha. "Na obezitu se samozřejmě většinou nabalují další přidružená onemocnění: takzvaný metabolický syndrom, diabetes, hypertenze. Tato riziková triáda hraje v naší civilizační oblastí zásadní význam," nechal se slyšet lékař.

Gastroenterolog v závěru ještě také upozornil, že se přejídání na rozdíl od kouření přeci jenom více toleruje, ačkoliv má téměř stejné fatální dopady. "Klidně řekneme: ‚To je silný kuřák, prokouří si plíce.‘ Ale o člověku s nadváhou se tímto způsobem nevyjádříme,“ konstatoval s tím, že se jedná o důsledek podvědomého ostychu nebo politické korektnosti.

„Dokázal bych si do budoucna představit, že – jako jsou na cigaretách ošklivé obrázky plic – na potravinách s vysokou energetickou hodnotou budou ošklivé obrázky tlouštíků s nádorem jater,“ uzavřel.

Ceny energií 2025

Máte dobrou cenu energií? Nechte si spočítat platby na míru - zde.
Reklama

Jak na praskliny zdiva

Je vhodná doba na řešení prasklin budovy. Využijte našeho řešení a nezávazně poptejte.
Reklama

Související

Více souvisejících

obezita, nadváha, hubnutí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

před 1 hodinou

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

před 5 hodinami

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají

Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci. 

včera

Petr Hannig

Zemřel producent a politik Petr Hannig

Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé. 

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

včera

včera

včera

Útočníka ze školy v Rudolfově poslal soud do ústavu. Je podezřelý z pokusu o vraždu

Policie pokročila s případem nevydařeného pondělního útoku žáka na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic. Nezletilý chlapec, který je podezřelý z pokusu o vraždu, byl v úterý na základě soudního rozhodnutí umístěn do diagnostického ústavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy