S častějším testováním chce Havlíček počkat na výsledky dalších testů

S případným nařízením častějšího testování ve firmách chce ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) počkat ještě na vyhodnocení jednoho kola testů. Jde podle něho o mimořádně logisticky náročný proces a řada firem by to nezvládla.

Karel Havlíček
doporučujeme

Už nyní si totiž testování rozkládají na všechny dny. S profesními svazy poté domluví, jak vše organizovat i s ohledem na kontrolu a kompenzace. Havlíček to dnes napsal ČTK.

Testování ve firmách je nyní povinné jednou za sedm dní, vláda ale uvažuje o testování dvakrát týdně. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, navrhuje buď antigenní testy dvakrát za týden, nebo PCR test jednou za týden či deset dní. Podniky nad 250 zaměstnanců mají za sebou dvě kola testování, třetí dokončí v pátek. Firmy s 50 až 249 pracovníky budou mít třetí kolo za sebou příští pondělí. Společnosti s deseti až 49 zaměstnanci musejí první cyklus testování zvládnout do pátku.

Díky závazným testům ve firmách se podle dosavadních odhadů daří odhalovat asi 3000 pozitivních lidí denně. "Je ale patrné, že pozitivita ve druhém kole je zhruba poloviční," uvedl Havlíček. S oborovými svazy bude řešit před vyhodnocením dalšího kola testování organizaci častějších testů po procesní stránce, ale řešit budou také kontrolu a dotace na testy.

Firmy by měly mít zatím možnost získat příspěvek 60 korun na test z veřejného zdravotního pojištění. Maximálně si budou moci nárokovat příspěvek na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Podle Hospodářské komory průměrná cena samotestovací sady ale vysoce převyšuje dotaci. Ta by tak podle ní měla být alespoň 100 korun, úhrada by se následně měla upravovat podle cen na trhu. Aktuální průzkum komory ukázal, že u povinného testování považuje 52 procent podniků za problém právě dodatečné náklady.

"Testování ve firmách a úřadech je jedna z nejúspěšnějších akcí celé pandemie. Dnes předpokládáme rozšíření ještě na firmy do deseti pracovníků, neziskovky a OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné), pokud nepracují z domova," napsal dále Havlíček. Doplnil, že tímto způsobem bude testy podstupovat až 500.000 lidí denně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama