SZÚ popsal, kde se nejčastěji přenáší covid-19

K přenosu nemoci covid-19 dochází podle odborníků Evropského centra pro infekční nemoci (ECDC) zejména v přeplněných vnitřních prostorách, na pracovištích nebo při různých akcích. Jeho zprávu cituje na webu Státní zdravotní ústav. Přenos nemoci prostřednictvím ventilace nebo klimatizace nebyl podle ní dostatečně prokázán, riziko je spíš nízké.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Zprávy z míst nákazy podle odborníků ECDC ukazují, že k přenosu dochází například v kancelářích, továrnách, kostelech, restauracích, lyžařských střediscích, na večírcích, v nákupních centrech, ubytovacích zařízeních, lekcích tance, výletních lodích nebo v dopravních prostředcích.

"Zdá se, že přenos nákazy může být spojen se specifickými činnostmi, jako je sborový zpěv nebo bohoslužby, kdy může docházet ke zvýšenému vylučování kapének při hlasité řeči a zpěvu," uvádí web SZÚ.

Jednou z možností je i šíření prostřednictvím aerosolu, tedy kapiček vody rozptýlených ve vzduchu. "Předpokládá se, že se onemocnění covid-19 primárně šíří kapénkami, avšak přibývají hlášení o možném šíření prostřednictvím aerosolu," uvedl SZÚ.

O přenosu infekčním aerosolem šířeným prostřednictvím ventilačních systémů důkazy nejsou, riziko odborníci hodnotí jako velmi nízké. Dobře udržované systém včetně klimatizačních jednotek naopak bezpečně filtrují velké kapénky obsahující virus, možné je šíření malých kapének. "Proud vzduchu vytvářený klimatizačními jednotkami ve vnitřních prostorách může usnadnit šíření kapének vylučovaných infekčními osobami na delší vzdálenosti," píše se dále.

Studie prokázaly, že virus může přetrvávat v uzavřeném prostředí v aerosolu i na různých materiálech, jeho infekčnost pak závisí na teplotě a vlhkosti. Přenos viru prostřednictvím kontaminovaných předmětů nebyl dosud podle ECDC prokázán, považuje se ale za možný.

Povinná dezinfekce byla v ČR spolu s nošením roušek a zachováváním rozestupů jedním z hlavních nástrojů boje proti šíření infekce. Podle vydaných mimořádných opatření musí být dezinfikované například prostory restaurací nebo vnitřních sportovišť, dezinfekce musí být podle aktuálních nařízení musí být k dispozici také zákazníkům všech obchodů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový covidový semafor: Na mapě nákazy v ČR jsou pouze dva regiony zelené

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres…

V neděli byl nejvyšší podíl nakažených na počtu testů za dva týdny

10.08.2020 19:30 V neděli sice v Česku přibylo nejméně případů nemoci covid-19 za uplynulý týden, ale podíl nově…

V Moravskoslezském kraji přibylo 23 nakažených, Vlčnov od půlnoci bez…

10.08.2020 12:52 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 23 lidí nakažených koronavirem. Problematické je Frýdecko…

Covid-19: Za neděli přibylo v Česku nejméně případů v minulém týdnu

10.08.2020 07:42 V neděli přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama