V úterý klesl počet koronavirových pacientů na 8600

V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví v Česku skoro 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. V úterý počty pacientů oproti pondělku mírně klesly.

Hospitalizovaných bylo podle dnešních údajů na webu ministerstva 8618, z toho ve vážném stavu 1853. Původně ministerstvo uvádělo za pondělí 8478 hospitalizovaných a méně než 1800 lidí ve vážném stavu.

Ještě na konci ledna bylo hospitalizovaných kolem 5500. Během února pak počty pacientů skokově narůstaly a na začátku března překročily 8000. V pondělí 8. března bylo hospitalizovaných 8969. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší. K dnešnímu ránu bylo v celé zemi podobně jako v předchozích dnech podle ministerstva volných jen 13 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.

V úterý přibylo v Česku 15.196 potvrzených případů covidu-19, což je zhruba o 1600 méně než předchozí úterý. Nárůst počtu nakažených zpomaluje ve srovnání se stejnými dny předešlého týdne už od neděle. Rostou naopak výrazně denní počty prováděných testů. V pondělí bylo například provedeno nejvíce antigenních testů za den od začátku epidemie, a to skoro 113.000. V úterý bylo antigenních testů na koronavirus přes 95.000 a PCR testů asi 28.000. Minulý týden v úterý bylo antigenních testů kolem 66.000 a PCR testů přes 44.000. Minulý týden ve středu začalo povinné plošné testování ve firmách a ode dneška platí povinnost také pro úřady.

Celkový podíl pozitivních testů již ministerstvo nezveřejňuje. U preventivního a plošného testování, které tvořilo v úterý tři čtvrtiny všech testů, byl podíl pozitivních 1,8 procenta. Minulé úterý byl podíl nakažených na počtu preventivních testů 3,4 procenta.

U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou například testováni lidé již vykazující příznaky covidu-19, činil podíl pozitivních testů v úterý 49,9 procenta, zatímco předchozí úterý dosáhl jen 36,3 procenta. Větší byl podíl pozitivních také u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé třeba kvůli možnému kontaktu s nakaženým. Dosáhl 26,7 procenta, kdežto před týdnem činil zhruba 22 procent.

Od 27. prosince loňského roku se v Česku proti covidu-19 očkuje. V úterý bylo naočkováno 34.973 lidí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že v březnu chce dosáhnout alespoň 35.000 podaných dávek vakcín denně. Hranice 35.000 očkovaných byla zatím v březnu překročena pouze jednou, když bylo 4. března podáno 35.890 dávek vakcín. Celkem bylo od začátku vakcinace podáno zhruba 903.000 dávek vakcín a přes 273.000 lidí již dostalo obě potřebné dávky.

K dnešku opět kleslo tzv. reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, z úterních 0,97 na 0,95. Když je hodnota čísla nižší než jedna, znamená to zpomalování šíření nemoci. Rizikový index protiepidemického systému PES, kterým se původně řídila opatření proti šíření koronaviru, se dnes dále držel na hodnotě 73 bodů odpovídající čtvrtému stupni pohotovosti z pěti. Mírně klesly všechny čtyři ukazatele pro výpočet indexu, včetně reprodukčního čísla. Oficiálně dále zůstává index PES na nejvyšším stupni. Ministr Blatný v lednu uvedl, že skóre PES už není pro určování protiepidemických opatření relevantní.

Od loňského března, kdy byly v Česku potvrzeny první nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno přes 1,3 milionu případů covidu-19. Aktuálně má covid-19 v zemi asi 164.000 lidí. Nejvíce se nyní nemoc šíří na Kolínsku, kde bylo za posledních sedm dní potvrzeno 1080 případů nákazy na 100.000 obyvatel.

Za celou dobu epidemie zemřelo 22.385 lidí s covidem-19. Nejvíce úmrtí s koronavirovým onemocněním evidují krajské hygienické stanice ve věkové kategorii 75 až 84 let, téměř 38 procent. Naopak nejméně obětí je mezi nejmladšími do 14 let. Ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo dvě úmrtí s covidem v tomto věku. Podle údajů z datových sad ministerstva zemřela 22. února osmiletá dívka z okresu Plzeň-sever a 7. března jedenáctiletý chlapec z okresu Chomutov.

Související

Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.
Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Izrael, Jeruzalém

Dvojí metr v jaderném světě: Íránu terčem útoku kvůli podezření z vývoje zbraní, zatímco izraelský arzenál zůstává nedotčen

Írán podle amerických zpravodajců stále nerozhodl, zda začne vyrábět jadernou zbraň, ačkoli má dostatek materiálu k jejímu sestrojení. Spojené státy i Izrael však varují, že by se k tomu Teherán mohl odhodlat v případě vojenského útoku nebo atentátu na ajatolláha. Zatímco íránský program budí obavy kvůli netransparentnosti a výhrůžkám, izraelský jaderný arzenál Západ dlouhodobě toleruje.

včera

včera

Prezident Trump

Trump se ostře vymezil vůči Izraeli po krachujícím příměří s Íránem. Zavolal Netanjahuovi

Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil s nebývale tvrdou kritikou Izraele poté, co se jeho zprostředkované příměří mezi Izraelem a Íránem začalo rychle rozpadat. Trump, který dohodu oznámil v pondělí večer, dnes ráno před odletem na summit NATO v Nizozemsku hovořil s novináři na trávníku Bílého domu. Jeho slova odhalila frustraci a rozčarování z vývoje situace.

včera

včera

Evropský parlament

Konec byrokracie v EU? Státy se shodly na výrazných změnách, aktivisté jsou na nohou

Všechny členské státy Evropské unie se dohodly na výrazném omezení návrhu směrnice o etických pravidlech v dodavatelských řetězcích. Jde o jeden z nejvýraznějších kroků směrem k deregulaci ekologických pravidel v EU, který má ulehčit podnikatelskému prostředí a podpořit stagnující ekonomiku bloku. Tento krok však vyvolává silnou kritiku ze strany ekologických organizací a části europoslanců.

včera

včera

Donald Trump

Trump zuří. Kvůli porušení příměří vulgárně vyjel na Írán i Izrael

Americký prezident Donald Trump se v úterý ostře vyjádřil ke svým spojencům i nepřátelům na Blízkém východě. V emotivním prohlášení obvinil jak Izrael, tak Írán z porušení příměří, které se mu podle jeho slov podařilo dojednat, ale které se podle všeho rozpadlo jen pár hodin po svém oznámení.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

včera

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Z Babiše se stala hlava zkorumpované hydry, kterou zapomněl zlikvidovat

Vrchní soud odmítl kauzu Čapí hnízdo uzavřít a rozhodl o jejím novém projednání. Andrej Babiš se tak po letech úniků, výmluv a teatrálních projevů opět vrátí na soudní lavici. Namísto definitivní tečky přichází další kapitola příběhu, který už dávno překročil hranice právního sporu a stal se politickým zrcadlem celé jedné éry. A s každým novým soudním rozhodnutím je zřejmější, že nejde jen o odpovědnost jednoho muže, ale i o to, jak hluboko se jeho styl vládnutí zakořenil v systému, který původně slíbil očistit.

včera

Írán

Proč byla íránská odveta za americké útoky tak slabá? Teherán nechce válku, ale musel reagovat

Írán v pondělí odpověděl na americké nálety z předchozího dne útokem na základny USA v oblasti Perského zálivu, avšak podle všeho učinil maximum pro to, aby útok neměl eskalační charakter. Podle informací The Jerusalem Post Teherán o svém plánu předem informoval USA i Katar, čímž se pokusil minimalizovat ztráty a vyslat signál, že si nepřeje rozsáhlý konflikt.

včera

včera

Prezident Trump

Na summitu NATO bude úspěchem už jen to, že Trump zůstane v místnosti

Když se 25. června sejdou lídři 32 členských států NATO na každoročním summitu v Haagu, středem pozornosti bude především Donald Trump. Ten je k alianci chladnější než kterýkoli z jeho předchůdců za celých 76 let její existence. Navíc se nedávno zapojil do krátkého izraelsko-íránského konfliktu a zároveň fakticky rezignoval na snahu ukončit válku na Ukrajině.

včera

Bratislava

Politico: Zákon, který jde ve stopách Kremlu, má Slovensko za legitimní. Hájí se Evropským parlamentem

Slovenská vláda v pondělí označila svůj kontroverzní zákon o neziskových organizacích za „legitimní krok“ a argumentovala přitom nedávným rozhodnutím Evropského parlamentu zřídit orgán pro vyšetřování financování nevládních organizací z fondů EU. Podle Bratislavy je nový zákon součástí širšího evropského trendu směřujícího k větší transparentnosti občanské společnosti.

včera

Írán

"Je to lež." Írán odmítá obvinění z porušení příměří. Tvrdí, že rakety nevypálil

Napětí mezi Íránem a Izraelem nadále roste. Zatímco izraelská armáda tvrdí, že v úterý ráno zachytila dva raketové útoky z Íránu, Teherán kategoricky popírá, že by po vyhlášení příměří jakékoli střely vypálil. Informace o íránském útoku se objevily pouhé tři hodiny poté, co prezident Donald Trump oznámil, že příměří mezi oběma zeměmi vstoupilo v platnost.

včera

včera

Prezident Trump promlouvá k národu po americkém bombardování íránských jaderných zařízení

Trumpovo narychlo uvařené příměří nemá šanci vydržet. Írán získává prostor pro výrobu jaderné zbraně

Příměří mezi Íránem a Izraelem, které Donald Trump okázale prezentuje jako vlastní triumf, ve skutečnosti přikrývá doutnající sud prachu jen velice chatrným víkem. Po raketových salvách a absolutním znemožnění íránského letectva i protivzdušné obrany nepřichází mír, ale iluze klidu, která sotva maskuje realitu. Zakořeněná nenávist, aktivní zástupné síly a cílené snahy Teheránu o zničení Izraele i vývoj jaderné zbraně napovídají, že další – a horší – konflikt je jen otázkou času.

včera

Donald Trump

Jak Trump překrucuje realitu? Přisoudil si zásluhy za "12denní válku", Írán mezitím buduje jadernou zbraň jinde

Prezident USA Donald Trump triumfálně vyhlásil konec dalšího konfliktu na Blízkém východě a sám sebe vykreslil jako strůjce historického míru. Po masivním útoku amerických bombardérů na tři klíčové íránské jaderné a vojenské cíle přišla odvetná reakce Teheránu jen v omezené podobě – a Trump ji ihned označil za známku toho, že Írán nechce pokračovat v eskalaci. Vzápětí oznámil dohodu o příměří mezi Íránem a Izraelem.

včera

Rutte: Všechny státy NATO vidí rostoucí hrozbu ze strany Ruska

Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro britský deník The Guardian prohlásil, že přesvědčit členské státy ke zvýšení obranných výdajů nebylo vůbec těžké. Podle něj si všechny členské země plně uvědomují rostoucí hrozbu ze strany Ruska, a proto se bez odporu zavázaly ke zvýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy