Blinken poradil Netanjahuovi, co by měl udělat po smrti Sinvára

Ministr zahraničních věcí USA Antony Blinken se v úterý setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, aby projednal další kroky v řešení konfliktu v Pásmu Gazy. 

Blinken apeloval na Izrael, aby využil smrti vůdce palestinského hnutí Hamás Jahji Sinvára k propuštění izraelských rukojmích a ukončil tím konflikt v této oblasti. Tuto informaci přinesla agentura TASR s odvoláním na zprávy agentur Reuters a AFP.

Během setkání v Jeruzalémě Blinken "zdůraznil, že je třeba využít úspěchů Izraele", včetně likvidace Sinvára, který byl považován za klíčovou osobu při plánování útoku Hamásu na jižní Izrael ze 7. října loňského roku. Tento útok si vyžádal více než 1000 mrtvých a přibližně 250 Izraelců bylo odvlečeno do Pásma Gazy jako rukojmí.

Zpravodajská stanice CNN v neděli informovala, že tělo Sinvára by mohlo být použito jako vyjednávací nástroj pro výměnu izraelských rukojmích, kteří jsou v Gaze zadržováni více než rok. Podle izraelských zdrojů zůstává v rukou Hamásu méně než 100 rukojmích, z nichž přibližně 40 je považováno za mrtvé.

Podle izraelských zdrojů má být propuštění rukojmí jediným způsobem, jak by Hamás mohl získat tělo svého bývalého vůdce. Tímto způsobem chce Izrael vyvinout tlak na palestinské hnutí, aby uvolnilo zbývající rukojmí, které uneslo během rozsáhlého teroristického útoku na jižní Izrael v říjnu 2023. Během tohoto útoku bylo zavražděno přes 1000 lidí a více než 250 dalších bylo uneseno do Pásma Gazy.

Sinvár byl vůdcem Hamásu v Pásmu Gazy a hlavním architektem útoku z 7. října. Jeho smrt, ke které došlo večer 16. října 2024, byla oznámena izraelskou vládou následující den. Hamás později jeho smrt potvrdil. Podle izraelských lékařů zemřel v důsledku střelného poranění hlavy.

Využití Sinvárova těla k výměně za izraelské rukojmí je součástí širší strategie izraelské vlády, jak tlačit na Hamás. Izraelské zdroje upozornily CNN na to, že navrácení Sinvárova těla by mohlo posílit soudržnost mezi členy Hamásu a znovu mobilizovat jejich podporovatele. Právě proto se Izrael snaží tuto výměnu využít jako formu vyjednávání, což by mohlo pomoci v návratu desítek rukojmí držených Hamásem.

Izrael již v minulosti vyměňoval rukojmí za těla padlých vůdců. Například loni v listopadu byla část rukojmí, zadržených během říjnového útoku, propuštěna výměnou za palestinské vězně zadržované v Izraeli. I přes tuto výměnu zůstává v rukou Hamásu přibližně 100 rukojmí. Zhruba 40 z nich považuje Izrael za mrtvé.

Po Sinvarově smrti vyzval premiér Netanjahu členy Hamásu, aby složili zbraně a vydali zbývající izraelské rukojmí. Hamás však tuto výzvu odmítl, což znamená, že konflikt a snahy o vyjednávání stále pokračují. Blinken v této souvislosti uvedl, že ukončení konfliktu musí být provedeno tak, aby zajistilo "trvalou bezpečnost pro Izraelce i Palestince".

Blinken během jednání rovněž apeloval na zvýšení objemu humanitární pomoci pro Palestince v Pásmu Gazy, které je pod neustálými izraelskými vojenskými operacemi. Humanitární krize v Gaze se prohlubuje a USA opakovaně volají po umožnění většího přístupu humanitárních pracovníků a dodávek základních potřeb pro civilní obyvatelstvo.

Šéf americké diplomacie také připomněl potřebu diplomatického řešení konfliktu v Libanonu, kde působí libanonské militantní hnutí Hizballáh. Blinken zdůraznil důležitost dodržování rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1701 z roku 2006, která vyzývá k dlouhodobému odzbrojení Hizballáhu a k úplnému stažení izraelských sil z libanonského území.

Blinken od svého nástupu do funkce navštívil Izrael již 11krát. Jeho diplomatické snahy se zaměřují na zabránění eskalaci konfliktu do širší regionální války. Blinken opětovně vyzval všechny strany k diplomatickému řešení, které by přineslo stabilitu a mír jak pro Izraelce, tak pro Palestince. 

Související

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

Více souvisejících

Antony Blinken Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Kamala nebo Trump? Češi řekli, koho by si zvolili

Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK by si většina Čechů přála, aby příští americkou prezidentkou byla Kamala Harrisová, kandidátka Demokratické strany. Výsledky zveřejněné ve středu ukazují, že její vítězství podporuje zhruba dvakrát více lidí než vítězství Donalda Trumpa, republikánského kandidáta. Přesto se jedná spíše o volbu menšího zla než o výslovnou podporu Harrisové.

před 31 minutami

John Kelly Prohlédněte si galerii

Autoritář, který obdivuje diktátory. Bývalý Trumpův muž prozradil, co je exprezident zač

John Kelly, bývalý šéf štábu Donalda Trumpa a bývalý generál námořní pěchoty USA, tvrdí, že Trump vykazuje rysy, které zapadají do obecné definice fašismu, a že inklinuje k autoritářskému přístupu k vládě. Kellyho kritická vyjádření přišla v rozhovorech pro deník The New York Times a magazín The Atlantic, zveřejněných jen několik týdnů před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA.

před 1 hodinou

Rozbouřené Labe v Nymburce. (14.9.2024)

Další oběť povodní. Tělo mladé Češky se našlo až v Polsku

Zářijové povodně, které zasáhly Česko, mají další potvrzenou oběť. Sedmadvacetiletá žena, jejíž tělo bylo nalezeno na polské straně hranice, je podle výsledků DNA analýzy druhou obětí z Olomouckého kraje a celkově šestou obětí povodní. Informovala o tom česká policie prostřednictvím sociální sítě X. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

NATO

Rusko se bouří proti nové základně NATO. Kritizuje Německo, Washington i Brusel

Ruské ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo ostrý protest proti otevření nového námořního taktického velitelství NATO na pobřeží Baltského moře. V úterý si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance, oznámila agentura AFP. Velitelství, které se nachází v německém městě Rostock, bylo otevřeno v pondělí a jeho úkolem je plánování námořních operací a cvičení s cílem posílit obranyschopnost Severoatlantické aliance v oblasti Baltského moře.

před 3 hodinami

Alexander Stubb, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu je důkazem zoufalství, míní Finsko

Finský prezident Alexander Stubb označil vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu za důkaz zoufalství Ruska, které se více než dva a půl roku potýká s neúspěchy ve své invazi na Ukrajinu. Stubb to uvedl v úterý během návštěvy Berlína, kde komentoval znepokojivé zprávy o možném zapojení vojáků KLDR do bojů na Ukrajině.

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zabila nástupce vůdce Hizballáhu Nasralláha

Izraelská armáda v úterý potvrdila, že Hašim Safí ad-Dín, pravděpodobný nástupce zabitého vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, zemřel během jednoho z jejích leteckých útoků u Bejrútu. Tato informace přichází v době rostoucího napětí v regionu, kdy izraelsko-libanonský konflikt eskaluje spolu s probíhající válkou mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Severokorejští vojáci na Ukrajině? Začněte s tím něco dělat, tlačí Zelenskyj na Západ

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý apeloval na své spojence, aby reagovali na důkazy o zapojení severokorejských vojáků do války na Ukrajině. Podle informací, které má Kyjev k dispozici, se dvě jednotky severokorejských vojáků, které mohou čítat až 12 000 mužů, připravují k nasazení na ukrajinské bojiště po boku ruských sil. Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu zdůraznil, že jde o výzvu, na kterou Ukrajina ví, jak odpovědět, ale je důležité, aby spojenci neignorovali tuto situaci.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Evropa se potřebuje spolehnout sama na sebe. Washington nemusí přispěchat na pomoc

Spojené státy a Evropa za poslední století vytvořily na první pohled nepřekonatelné spojenectví, které čelilo nacistickému Německu, Sovětskému svazu i imperialistickému modernímu Rusku. Jenže všechno má své meze a každá krize nebo změna ve světě mohou vést k tomu, že celá transatlantická kooperace padne. Evropa se nutně potřebuje spolehnout na sebe samou, jinak ruské agresi nedokáže odolávat dlouho.

včera

včera

včera

včera

včera

Opičí neštovice už jsou u českých hranic. Německo potvrdilo první případ

V Německu byl potvrzen první případ nákazy novou variantou viru, který způsobuje nemoc mpox, dříve známou jako opičí neštovice. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který v zemi dohlíží na veřejné zdraví. Podle institutu se osoba nakazila v zahraničí. Odborníci však zdůrazňují, že i přes výskyt nové varianty nákazy nehrozí zvýšené riziko jejího šíření v Německu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy