ROZHOVOR | EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek

Ukrajinský odborník na informační bezpečnost Dmytro Zolotukhin, bývalý náměstek ministra informační politiky a specialista na národní bezpečnost, v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz zdůraznil, že Kreml už diplomacii nepraktikuje a spoléhá se výhradně na tajné operace. „V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy,“ varoval.

Zelenskyj údajně bude čekat na Putina v Istanbulu, ale Putin to nepotvrdil. Jak to vidíte? Je to selhání ruské diplomacie, nebo se opravdu jedná o schůzku, kterou nelze „uspěchat“, jak řekl člen ruské Dumy?

V tuto chvíli by nám všem mělo být jasné, že nic, co Kreml říká nebo dělá, neodráží realitu. Hybridní režim agentů KGB a gangsterů, který vládne ruskému impériu, neustále hraje s lidskými životy. Vladimir Putin nemá zájem o jednání ani mír. Jeho cílem je získat zpět status supervelmoci, který Moskva již nemá – její ekonomika je v terminálním stadiu.

Putin usiluje o setkání s Donaldem Trumpem ne proto, aby vážně jednal, ale aby vytvořil image pro své domácí publikum a mezinárodní spojence. Chce vyslat signál, že jedná s globálním lídrem, jakým je Trump, a tím odsunout Volodymyra Zelenského na vedlejší kolej a popřít jeho legitimitu jako protějšku.

Ve skutečnosti Kreml již diplomacii nepraktikuje. Spoléhá se výhradně na tajné operace – a přesně to Putin nyní dělá.

Myslíte si, že ruské a ukrajinské delegace budou schopny vyjednávat, zejména vzhledem k současné úrovni nepřátelství mezi oběma zeměmi?

Pokud jde o mě, neslyšel jsem žádné nedávné veřejné prohlášení ani dokumenty, které by zmiňovaly oficiální delegace. Byl to sám Vladimir Putin, kdo 15. května požadoval přímá jednání v Istanbulu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na to veřejně reagoval prohlášením, že je připraven se setkat k jednání. Poté Kreml ztichl a zaplavil informační prostor vágními, zavádějícími a matoucími zprávami. To opět dokazuje, že mentalita KGB přetrvává – lhaní a manipulace zůstávají její základní taktikou.

Obávám se, že jakákoli jednání a následná dohoda vyplývající z případného příměří/mírové dohody skončí jako všechny ostatní dohody uzavřené s Ruskem, ať už jde o Budapešťské memorandum z roku 1996 nebo Minské dohody. Sdílíte tento názor?

Ukrajinci to vlastně říkají už nejméně jedenáct let. Proto jediná cesta k trvalému a udržitelnému míru vede přes dva konkrétní a široce diskutované procesy, které musí probíhat současně.

Na jedné straně Ukrajina potřebuje vojenské záruky – jako je členství v NATO nebo jiná forma bezpečnostního mechanismu ve stylu „článku 5“ – které budou po jakémkoli příměří sloužit jako odstrašující prostředek. Na druhé straně musí dojít k nevyhnutelné transformaci Ruské federace prostřednictvím deimperializace, refederalizace a dekolonizace.

Opakujeme to už roky, ale velká část evropské společnosti stále váhá, zda to plně uznat a jednat podle toho.

Považujete za vhodné, aby evropské jednotky z takzvané koalice ochotných operovaly na pravém břehu Dněpru? Chtěli by to Ukrajinci, nebo by bylo lepší udržovat mír pomocí domácích sil s pomocí například jednotek OSN?

V první řadě si všichni musíme uvědomit, že žádný z nástrojů, o nichž se v současné době diskutuje, není kouzelnou hůlkou. Upřímně řečeno, mnoho mých ukrajinských kolegů a já neustále zdůrazňujeme, že v současné době neexistuje na evropském kontinentu žádná jiná účinná armáda kromě ukrajinské.

Proto musíme být realističtí: ani evropské síly, ani jednotky OSN nejsou samy o sobě dostatečným řešením. Navíc zkušenosti Ukrajiny se zvláštní monitorovací misí OBSE (Speciální monitorovací mise pro Ukrajinu, pozn. red.) byly naprostým neúspěchem – spíše varovným příkladem než vzorem k následování.

„Koalice ochotných“ však může mít smysl pouze tehdy, pokud je „ochota“ vyjádřena konkrétními činy. Pokud nebude přijato rozhodnutí o reálné přítomnosti evropských sil – v jakékoli formě, o které lze diskutovat samostatně –, měla by být koalice přesněji přejmenována na „koalici ochotných, ale nečinných“.

Jakým způsobem by podle vás bylo možné vyvinout tlak na Rusko, aby zaplatilo reparace za zničená ukrajinská území? Jen náklady na obnovu Bachmutu budou enormní – možná miliardy dolarů, nemluvě o stovkách dalších měst, energetických zařízení a ztracených životech, které bude třeba nahradit...

Belgická vláda stále odmítá přijmout rozhodnutí o konfiskaci zmrazených ruských aktiv. Jak můžeme vážně hovořit o zvýšení tlaku na Kreml, aby zaplatil reparace, když nejviditelnější a nejdostupnější opatření zůstává neprovedeno? Je to jako snažit se předpovědět, zda se dítě stane maratónským běžcem, ještě předtím, než se naučí chodit.

Paradoxem je, že ústavně reformovaná Ruská federace – s jejími obrovskými přírodními a ekonomickými zdroji – by mohla sloužit nejen jako zdroj reparací, ale také jako základ pro zdravější obchodní vztahy a oživení regionální ekonomiky. Jedinou skutečnou překážkou je imperiální struktura současného ruského státu, který upřednostňuje válku a ničení před ekonomickým rozvojem.

Porážka Putinova imperiálního režimu a refederalizace Ruské federace by nejen otevřela cestu k reparacím, ale také vytvořila budoucnost širšího rozvoje infrastruktury a stability v celém regionu.

Jak vnímáte roli Donalda Trumpa a jeho lidí dnes? Myslíte si, že se nakonec přidají na stranu evropského tlaku, vzhledem k zjevné „ochotě“ Ruska vyjednávat?

Jak jsem vždy říkal, musíme respektovat americké národní zájmy a jejich vyjádření prostřednictvím lídrů, jako je Donald Trump. Nicméně vše, co jsem zmínil výše – omezení Putina a podpora refederalizace Ruska – je v konečném důsledku v nejlepším zájmu amerického lidu i Evropské unie.

Související

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 
Následky ruského úderu 25. května v Charkově.

K ukončení války na Ukrajině stačí čtyři kroky, tvrdí bývalý poradce Bushe

Navzdory neúspěšnému kolu jednání mezi Kyjevem a Moskvou, které se konalo 2. června v Istanbulu, zůstává podle experta Thomase Grahama možnost dosažení příměří a trvalého míru reálná. Graham, bývalý poradce prezidenta George W. Bushe a dnes člen Rady pro zahraniční vztahy (CFR), tvrdí, že ukončení války vyžaduje čtyři konkrétní kroky: důvěrná diplomacie, širší debatu o evropské bezpečnosti, aktivní zapojení USA a pokračující vojenskou podporu Ukrajině.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina rozhovor Dmytro Zolotukhin

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 

Aktualizováno před 40 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii

Navzdory tomu, že se čeští fotbaloví mladíci v rámci svého úvodního vystoupení na ME nezalekli favorizovaného soupeře z Anglie, nakonec svěřenci kouče Jana Suchopárka neberou z prvního zápasu šampionátu ani bod. Po vyrovnaném prvním poločase Čechy nakonec srazily smolné branky, které stanovily skóre na konečných 1:3. K vysněnému postupu do čtvrtfinále tak budou muset Češi ideálně vyhrát v dalším zápase nad Německem.

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán

Nejen Američany, ale také Brity a Francouze varoval Teherán v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Íránci tvrdí, jsou připraveni k útokům na zahraniční vojenské základny v regionu. Írán zároveň potvrdil, že v hlavním městě přišlo o život nejméně 60 lidí. Podle izraelské armády je po smrti devět jaderných vědců a expertů. 

před 4 hodinami

Los Angeles

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně

Agresivní imigrační politika Donalda Trumpa rozvířila vlnu hněvu mezi obyvateli Kalifornie. Zdaleka to není poprvé, co západoamerický stát vzdoruje prezidentovým krokům a vznáší se nad ním hrozba odtržení od Unie. Petiční sbírky na vypsání referenda o nezávislosti už běží naplno. Zásadní překážkou ale zůstává americká ústava, která Kalifornii považuje za nedílnou součást Spojených států.

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele

Bráníme se, komentují Izraelci probíhající konflikt s íránským režimem. Byli to přitom oni, kteří jako první podnikli údery během aktuální kampaně. Americký prezident Donald Trump měl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dát volné ruce. 

před 6 hodinami

Bouřky

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování

Česko si v posledních dnech od bouřek odpočinulo, ale už zítra znovu udeří. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). První bouřky se objeví už po poledni, hrozit budou až do nočních hodin. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit

K překvapení všech vylezl z vraku letounu společnosti Air India, které ve čtvrtek havarovalo v indickém Ahmedabádu, jeden živý člověk. Brit Vishwashkumar Ramesh poprvé obsáhleji popsal, jak se mu podařilo přežít. Na místě byly mezitím nalezeny černé skříňky, které mají pomoci s objasněním tragické nehody. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům

Nejméně dva mrtvé si v Izraeli vyžádaly íránské odvetné údery po předchozím izraelském útoku na Írán. Izraelské letouny mezitím pokračují v útocích na cíle v Íránu. Zatímco Izraelci nechávají své mezinárodní letiště mimo provoz, sousední Jordánsko již otevřelo vlastní vzdušný prostor. 

před 12 hodinami

včera

včera

Demonstrace v USA proti ICE

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová

Za nepřiměřené považuje nasazení Národní gardy a námořní pěchoty v reakci na protesty v Los Angeles přední česká odbornice na americký politický systém Zuzana Ringlerová z Masarykovy univerzity. „Situace by bez federální armády byla nesporně klidnější. Národní garda a námořní pěchota přispěly k eskalaci situace,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Aktualizováno včera

Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket

Napětí mezi Íránem a Izraelem dosáhlo nového vrcholu poté, co íránská státní média oznámila, že Teherán zahájil masivní raketový útok na izraelské území. Podle oficiální íránské agentury IRNA byly na Izrael vystřeleny „stovky různých balistických raket“ v rámci toho, co Írán označil za „rozhodující odpověď“ na páteční izraelské údery na íránské cíle. „Operace rozhodné odpovědi na barbarský útok sionistického režimu byla právě zahájena,“ uvedla IRNA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy