Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu

Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyslal do Istanbulu svou důvěryhodnou delegaci v čele s ministrem obrany Rustemem Umerovem. Jeho cílem je především ukázat světu, že Kyjev je připraven na jakoukoliv snahu o dosažení míru. Tím chce předejít hrozbě, že Trump začne omezovat podporu Ukrajině, jakmile se kolem něj začnou ozývat hlasy blízké Kremlu, které volají po ukončení pomoci nebo ignorování konfliktu.

Analytici ale varují, že samotný formát rozhovorů, stejně jako jejich obsazení, vypovídá o tom, kdo má skutečnou kontrolu. Ruská delegace, vedená Vladimirem Medinským – bývalým ministrem kultury a nacionalistickým ideologem – je sice složená z oficiálně kompetentních osob, ale žádná z nich nepatří k diplomatické špičce. Neúčast ministra zahraničí Sergeje Lavrova nebo prezidentova poradce Jurije Ušakova ukazuje, že pro Moskvu není aktuální kolo rozhovorů prioritou.

Kreml si zároveň zachovává volnost. Prezident Vladimir Putin podle všeho vyhodnotil, že mu v tuto chvíli nehrozí vážné důsledky za odmítnutí výrazného diplomatického pokroku. Dokonce ani prezident Trump jej zatím nenutí k ústupkům. Naopak – jeho poznámka, že „se nic nestane“, dokud se nesetká s Putinem osobně, hraje ruskému prezidentovi do karet.

Možné je sice všechno – včetně náhlého svolání summitu prezidentů – ale realističtější scénář je, že Putin záměrně nechává jednání táhnout pomalým tempem. Poskytuje tím Washingtonu i Evropě iluzi diplomatického procesu, zatímco na frontě zůstává ruská armáda aktivní. Podle zpráv z východní Ukrajiny Rusko v posledních dnech opět shromažďuje síly poblíž frontové linie, což naznačuje přípravu na novou ofenzivu.

Zelenskyj se přesto snaží udržet tlak na Rusko. Na čtvrteční tiskové konferenci v Ankaře uvedl, že očekává další sankce vůči Moskvě, pokud ta nezačne jednat o skutečném ukončení války. Evropa i Spojené státy daly Kremlu najevo, že pokud nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, budou následovat nové, „masivní“ sankce. Původní termín do pondělí byl sice odložen kvůli probíhajícím jednáním, ale očekávání ze strany Západu zůstávají vysoká.

Kritická je zejména zmínka ruské delegace o nutnosti „odstranit základní příčiny konfliktu“. Tím mají v ruské rétorice často na mysli samotnou existenci Ukrajiny jako suverénního státu a expanzi NATO po konci studené války. To je pro Kyjev červená čára, za kterou nelze ustoupit. Připomíná to jarní rozhovory v Istanbulu z roku 2022, kdy Rusko de facto požadovalo kapitulaci Ukrajiny a její neutralizaci.

K těmto rozhovorům došlo krátce poté, co se ukázalo, že ruský plán na rychlé obsazení Kyjeva selhal. Ukrajinská armáda tehdy začala osvobozovat území na severu země a svět se dozvěděl o zvěrstvech, kterých se ruské jednotky dopustily v Buči a dalších obcích. To tehdy definitivně zpečetilo neúspěch prvního pokusu o mírová jednání.

Dnes se tak Istanbul stává opět dějištěm diplomatického manévrování, nikoliv reálného přiblížení k míru. Rusko drží tempo a stanovuje podmínky. Ukrajina mezitím hraje o čas, o americkou podporu a o důvěru evropských spojenců. Skutečný průlom však zatím zůstává v nedohlednu – stejně jako vůle Moskvy jednat v dobré víře.

Mezinárodní společenství se tak ocitá v pasti mezi diplomatickou iluzí a realitou války, která nadále ničí Ukrajinu a posiluje Putina v jeho přesvědčení, že čas hraje v jeho prospěch. 

Související

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 
Následky ruského úderu 25. května v Charkově.

K ukončení války na Ukrajině stačí čtyři kroky, tvrdí bývalý poradce Bushe

Navzdory neúspěšnému kolu jednání mezi Kyjevem a Moskvou, které se konalo 2. června v Istanbulu, zůstává podle experta Thomase Grahama možnost dosažení příměří a trvalého míru reálná. Graham, bývalý poradce prezidenta George W. Bushe a dnes člen Rady pro zahraniční vztahy (CFR), tvrdí, že ukončení války vyžaduje čtyři konkrétní kroky: důvěrná diplomacie, širší debatu o evropské bezpečnosti, aktivní zapojení USA a pokračující vojenskou podporu Ukrajině.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 

Aktualizováno před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii

Navzdory tomu, že se čeští fotbaloví mladíci v rámci svého úvodního vystoupení na ME nezalekli favorizovaného soupeře z Anglie, nakonec svěřenci kouče Jana Suchopárka neberou z prvního zápasu šampionátu ani bod. Po vyrovnaném prvním poločase Čechy nakonec srazily smolné branky, které stanovily skóre na konečných 1:3. K vysněnému postupu do čtvrtfinále tak budou muset Češi ideálně vyhrát v dalším zápase nad Německem.

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán

Nejen Američany, ale také Brity a Francouze varoval Teherán v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Íránci tvrdí, jsou připraveni k útokům na zahraniční vojenské základny v regionu. Írán zároveň potvrdil, že v hlavním městě přišlo o život nejméně 60 lidí. Podle izraelské armády je po smrti devět jaderných vědců a expertů. 

před 5 hodinami

Los Angeles

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně

Agresivní imigrační politika Donalda Trumpa rozvířila vlnu hněvu mezi obyvateli Kalifornie. Zdaleka to není poprvé, co západoamerický stát vzdoruje prezidentovým krokům a vznáší se nad ním hrozba odtržení od Unie. Petiční sbírky na vypsání referenda o nezávislosti už běží naplno. Zásadní překážkou ale zůstává americká ústava, která Kalifornii považuje za nedílnou součást Spojených států.

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele

Bráníme se, komentují Izraelci probíhající konflikt s íránským režimem. Byli to přitom oni, kteří jako první podnikli údery během aktuální kampaně. Americký prezident Donald Trump měl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dát volné ruce. 

před 6 hodinami

Bouřky

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování

Česko si v posledních dnech od bouřek odpočinulo, ale už zítra znovu udeří. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). První bouřky se objeví už po poledni, hrozit budou až do nočních hodin. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit

K překvapení všech vylezl z vraku letounu společnosti Air India, které ve čtvrtek havarovalo v indickém Ahmedabádu, jeden živý člověk. Brit Vishwashkumar Ramesh poprvé obsáhleji popsal, jak se mu podařilo přežít. Na místě byly mezitím nalezeny černé skříňky, které mají pomoci s objasněním tragické nehody. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům

Nejméně dva mrtvé si v Izraeli vyžádaly íránské odvetné údery po předchozím izraelském útoku na Írán. Izraelské letouny mezitím pokračují v útocích na cíle v Íránu. Zatímco Izraelci nechávají své mezinárodní letiště mimo provoz, sousední Jordánsko již otevřelo vlastní vzdušný prostor. 

před 13 hodinami

včera

včera

Demonstrace v USA proti ICE

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová

Za nepřiměřené považuje nasazení Národní gardy a námořní pěchoty v reakci na protesty v Los Angeles přední česká odbornice na americký politický systém Zuzana Ringlerová z Masarykovy univerzity. „Situace by bez federální armády byla nesporně klidnější. Národní garda a námořní pěchota přispěly k eskalaci situace,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Aktualizováno včera

Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket

Napětí mezi Íránem a Izraelem dosáhlo nového vrcholu poté, co íránská státní média oznámila, že Teherán zahájil masivní raketový útok na izraelské území. Podle oficiální íránské agentury IRNA byly na Izrael vystřeleny „stovky různých balistických raket“ v rámci toho, co Írán označil za „rozhodující odpověď“ na páteční izraelské údery na íránské cíle. „Operace rozhodné odpovědi na barbarský útok sionistického režimu byla právě zahájena,“ uvedla IRNA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy