Rusko se bouří proti nové základně NATO. Kritizuje Německo, Washington i Brusel

Ruské ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo ostrý protest proti otevření nového námořního taktického velitelství NATO na pobřeží Baltského moře. V úterý si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance, oznámila agentura AFP. Velitelství, které se nachází v německém městě Rostock, bylo otevřeno v pondělí a jeho úkolem je plánování námořních operací a cvičení s cílem posílit obranyschopnost Severoatlantické aliance v oblasti Baltského moře.

Podle ruského ministerstva zahraničí je otevření velitelství NATO v Rostocku "hrubým porušením" Smlouvy o sjednocení Německa z roku 1990. Tato smlouva, známá také jako Smlouva 2+4, údajně zakazuje rozmístění zahraničních vojsk na území bývalého východního Německa. Moskva varovala, že rozšiřování vojenské infrastruktury NATO v této oblasti bude mít "nejnegativnější důsledky" a kritizovala Německo, Washington i Brusel za tuto iniciativu.

Německý velvyslanec však během předvolání jasně odmítl ruské tvrzení. Podle mluvčího německého ministerstva zahraničních věcí Smlouva 2+4 výslovně povoluje nasazení německých ozbrojených sil ve strukturách NATO, a to včetně území bývalého východního Německa. Zároveň zdůraznil, že velitelský štáb v Rostocku bude tvořen převážně německými vojáky, doplněnými o zahraniční výměnné důstojníky, kteří přispějí ke zvýšení připravenosti NATO v regionu.

Nové námořní velitelství NATO v Rostocku bude klíčové pro plánování a koordinaci námořních operací v oblasti Baltského moře, což je strategická lokalita, kde roste napětí mezi NATO a Ruskem. Velitelství povede německý admirál a bude zde působit personál z 11 členských zemí NATO. Jeho cílem je posílit obranyschopnost Aliance a zlepšit její schopnost rychlé reakce na případné ohrožení v regionu.

Otevření tohoto velitelství přichází v době zvýšeného napětí mezi NATO a Ruskem, které se dále prohloubilo po ruské invazi na Ukrajinu. NATO v reakci na ruskou agresi posílilo své obranné kapacity v zemích východní Evropy, včetně baltských států a Polska. Nové velitelství v Rostocku je dalším krokem v tomto posilování, jehož cílem je zajistit, aby Aliance byla schopna čelit případným výzvám v oblasti Baltského moře.

Smlouva 2+4, uzavřená v roce 1990, byla klíčovým dokumentem, který otevřel cestu ke znovusjednocení Německa po pádu Berlínské zdi. Podepsaly ji tehdejší západní a východní Německo spolu s čtyřmi okupačními mocnostmi – Spojenými státy, Sovětským svazem, Spojeným královstvím a Francií. Smlouva stanovila podmínky pro znovusjednocení, včetně vojenských omezení. Německo se stalo plnoprávným členem NATO, ačkoliv Moskva nyní tvrdí, že rozmístění zahraničních vojsk na území bývalého východního Německa je v rozporu s touto dohodou.

Související

Více souvisejících

Rusko NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy