KOMENTÁŘ | Evropa se potřebuje spolehnout sama na sebe. Washington nemusí přispěchat na pomoc

Spojené státy a Evropa za poslední století vytvořily na první pohled nepřekonatelné spojenectví, které čelilo nacistickému Německu, Sovětskému svazu i imperialistickému modernímu Rusku. Jenže všechno má své meze a každá krize nebo změna ve světě mohou vést k tomu, že celá transatlantická kooperace padne. Evropa se nutně potřebuje spolehnout na sebe samou, jinak ruské agresi nedokáže odolávat dlouho.

Polsko-americká historička a nositelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová varovala, že se Evropa do budoucna nemůže spoléhat na podporu Spojených států. Napsaly o tom EuroZprávy.cz.

„Pokud chce Evropa zůstat liberálně-demokratickou baštou, musí se připravit, že to zvládne bez USA … Jsem si docela jistá, že Trump v případě zvolení nebude vůdcem velké demokratické koalice, která by potlačila autokracii. Donald Trump je především politikem sám pro sebe. Zajímá ho vlastní moc a vlastní peníze,“ popsala Applebaumová.

Ekonomická a vojenská síla Spojených států vedla řadu (nejen) evropských zemí k tomu, že Washington označily za „garanta bezpečnosti“. Na americkou obranu se spoléhají nejen menší země, které zkrátka nějakého garanta potřebují, ale také země rozvinuté a silné, jako je Německo nebo Polsko.

Možný nástup Donalda Trumpa do čela Bílého domu způsobí, že slepá důvěra v roli USA jako bezpečnostního garanta se silně vymstí. Republikánský exprezident a aktuální kandidát na obhajobu totiž k ochraně evropských zemí nezastává zrovna pozitivní přístup a pokud by došlo na ruskou agresi přímo na území NATO, neexistuje žádná záruka, že USA pod vedením Trumpa zasáhnou na pomoc. Slepé spoléhání se na garanci od Američanů ale nadále pokračuje.

Tento přístup je u některých větších zemí poměrně překvapivý. Konkrétně Německo vždy platilo za silnou vojenskou mocnost a jeho potenciál se nejvíce prokázal během světových válek. Hlavním mezníkem jeho masivního posílení je rok 1871 a vznik sjednoceného Německého císařství a Itálie. Právě tehdy začalo Německo na evropském kontinentu budit obavu ze své přílišné síly. Kde je ale tato síla dnes?

Německo má oproti uplynulým dvěma stoletím velmi slabou armádu, která se spoléhá hlavně na americkou vojenskou sílu. Pokud by došlo na válku s Ruskem, budou to právě Američané, kdo se budou muset postavit (nejen) za Německo – což je vzhledem k ještě docela nedávných historickým událostem poměrně paradoxní.

Potřebu silné armády si uvědomují Poláci, jejichž vlády v posledních letech ohlásily velké investice do zbrojení a snahu o vybudování největšího tankového vojska v Evropě, které má hravě předčít i britské, německé a francouzské tankové vojsko dohromady. Za tímto účelem rozvinuli Poláci bohatou obchodní kooperaci s Jižní Koreou a USA.

Pokud se Polsku podaří vybudovat skutečně silnou armádu, může být právě Varšava evropským bezpečnostním garantem. Historicky často ponižovaná a slabší země se od pádu komunismu vyšvihla do kontinentální špičky v ne jedné oblasti – a může sloužit jako příklad toho, že komunistický režim se státy nedělá nic dobrého.

I Polsko se ale stále spoléhá na USA jako bezpečnostního garanta. Činí tak společně s pobaltskými republikami, kterým v podstatě nezbývá nic jiného – na jakýkoli odpor proti Ruské federaci jsou zkrátka příliš malé a slabé. Je jasné, že pokud Ukrajina padne, Pobaltí bude na řadě jako další – a právě zde je potřeba nového bezpečnostního garanta.

V současné chvíli se východoevropské země spoléhají na nasazení amerických sil v případě napadení Ruskem. Pokud dojde k ruskému útoku a Američané nepřispěchají na pomoc, Bukurešť, Varšava a Vilnius snadno dopadnou jako ukrajinský Bachmut nebo Mariupol.

Jak upozornila Applebaumová – hlavním faktorem jsou nečekané změny. Evropa by podle ní neměla čekat, až se problémy dostanou na povrch. Znamená to tedy, že by se měla zaměřit na zbavování se závislosti na USA.

Nástup Trumpa totiž nemusí způsobit jen odklon Washingtonu od garantování bezpečnosti, ale také obchodní válku s Evropskou unií. Pokud budou transatlantické vztahy v takovémto stavu, nelze se v žádném případě spolehnout na vojenskou kooperaci v případě napadení. Naopak, západní spojenci budou vystaveni ruské hrozbě ještě více, než jak je tomu dnes.

Důležitým faktorem je krize. Evropská unie se – zcela objektivně – nenachází v dobrém stavu – ekonomika utrpěla pandemií covidu-19 a energetickou krizí způsobenou ruským vpádem na Ukrajinu; v řadě evropských zemích posilují krajně pravicová a tzv. národovecká hnutí.

Situace se v mnoha ohledech podobá 30. letům minulého století. Tehdy celý svět sevřela hospodářská krize, která v konečném důsledku umožnila nástup fašismu v Německu a Itálii. Oslabené Spojené státy už nemohly nadále tak silně podporovat německou ekonomiku, aby spěla ke skutečné poválečné obnově. Velká Británie a Francie byly zamotané v dluzích, které nashromáždily během první světové války. Nově vzniklý komunistický Sovětský svaz byl kapitolou o sobě samé. To vše nakonec vedlo k nejhorší válce v lidských dějinách.

Pokud se evropské země poučily, tak vědí, že se nemohou spoléhat na jediného garanta bezpečnosti. Ten se totiž stáhne ve chvíli, kdy má své vlastní problémy a potřebuje je urgentně řešit. Stalo se to ve 30. letech a může se to stát za Donalda Trumpa – a už při jeho prvním funkčním období se USA Evropě nebezpečně vzdálily.

Související

Veronika Nálepová Rozhovor

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.
Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy