Evropská jistota končí. Slavná historička prozradila, že USA už nebudou Evropu chránit

Polsko-americká historička, novinářka a nositelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová varuje Evropu, že se v budoucnu už nemůže plně spoléhat na podporu Spojených států. Na Frankfurtském knižním veletrhu vysvětlila, že Evropa by měla zaujmout samostatnější postoj ve světě, kde se sílí vliv autoritářských režimů. 

"Pokud chce Evropa zůstat liberálně-demokratickou baštou, musí se připravit, že to zvládne bez USA," prohlásila Applebaumová. Její varování přichází v kontextu změn v americké politice, kde podle ní hrozí, že budoucí vedení Spojených států už nebude tak ochotné podporovat demokratické hodnoty v Evropě, jako tomu bylo v minulosti.

Applebaumová zdůrazňuje, že Evropa musí být připravena na to, že Spojené státy nebudou zárukou stability, ať už americké prezidentské volby v roce 2024 vyhraje Kamala Harrisová, současná viceprezidentka, nebo bývalý prezident Donald Trump. Zvláště o návratu Trumpa k moci má vážné pochybnosti.

"Jsem si docela jistá, že Trump v případě zvolení nebude vůdcem velké demokratické koalice, která by potlačila autokracii," vysvětlila Applebaumová. Ačkoliv podle ní Trump nemá přímé autokratické ambice, sympatizuje s neliberálními vůdci po celém světě a jeho zájmy jsou spíše osobní. "Donald Trump je především politikem sám pro sebe. Zajímá ho vlastní moc a vlastní peníze," dodala.

Applebaumová apeluje na evropské lídry, aby vytvořili "alternativní plán" na obranu evropských demokratických hodnot. Evropa by podle ní měla posílit svou schopnost sebeobrany a zároveň si být vědoma nutnosti jednat bez podpory Washingtonu. Tato nezávislost je klíčová, pokud si chce Evropa uchovat svou roli jako hlavní hráč ve světovém liberálně-demokratickém systému.

Historické příklady ukazují, že právě v dobách krize se může politická rovnováha rychle změnit. To, co bylo po desetiletí považováno za jistotu – tedy americká vojenská a politická přítomnost v Evropě – může být v budoucnosti zpochybněno. Applebaumová připomněla, že Evropa by neměla čekat, až se problémy dostanou na povrch, ale měla by se připravovat na nečekané změny.

Applebaumová je známá nejen jako historička, ale také jako autorka, která se zabývá tématy, jako jsou totalitní režimy, autokracie a ohrožení demokracie. Její práce se zaměřuje na analýzu historických událostí a jejich vlivu na současnou politiku. Světový ohlas získala její kniha "Gulag: Dějiny" z roku 2003, za kterou obdržela prestižní Pulitzerovu cenu.

Dalšími významnými díly jsou "Železná opona – Podrobení Východní Evropy" (2012), "Červený hladomor" (2017) a "Soumrak demokracie" (2021). Její nejnovější kniha "Autocracy Inc." (2024) se zabývá růstem autokracie po celém světě a analyzuje, jak autoritářští vůdci spojují síly a ovlivňují globální politiku.

Applebaumová si ve Frankfurtu převezme Mírovou cenu Německého knižního obchodu za rok 2024, což je prestižní ocenění udělované osobnostem, které se významně zasloužily o mír a porozumění mezi národy. Toto ocenění je dalším potvrzením významu její práce a jejího vlivu na současnou politickou debatu.

Applebaumová, která má americké i polské občanství, je vdaná za polského politika Radoslawa Sikorského, současného ministra zahraničních věcí. Jako novinářka i autorka zůstává jedním z nejvýznamnějších hlasů ve světové debatě o ochraně demokracie a jejím budoucím směřování. 

Související

Sídlo Evropského parlamentu

Summit EU v závěrech o Ukrajině zcela vynechal Zelenského vítězný plán

Ve čtvrtek skončily v Bruselu diskuse lídrů členských zemí EU o Ukrajině. Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil svůj „plán vítězství“, jeho návrh nebyl detailně projednán. Přesto několik států, včetně Česka, Dánska a Nizozemska, oznámilo, že budou pokračovat v dodávkách munice pro Ukrajinu i v roce 2025.
Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

Více souvisejících

EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Anne Applebaumová

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajině se nedaří. Ruská armáda hlásí další postup

Ruské ozbrojené síly v sobotu prohlásily, že ovládly vesnici Zorjane na východě Ukrajiny, což otevírá cestu k strategickému průmyslovému centru Kurachovo. Informaci přinesla agentura AFP s odvoláním na zprávu ruského ministerstva obrany.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Do NATO vás vezmeme, někdy, slýchává Ukrajina. Jedné ze zemí ale došla trpělivost

Členské země NATO budou muset projednat podmínky, které stanoví Ukrajině pro její případné pozvání do Aliance. Prohlásil to nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans v reakci na nedávno představený "vítězný plán" ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. NATO sice Ukrajině vstup přislíbilo, lídři se ale dosud vyhýbali přímé reakci na Zelenského žádost o okamžité pozvání. 

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Medvědice těžce zranila na Slovensku muže

V sobotu dopoledne zaútočila v lese poblíž Prievidze na Slovensku agresivní medvědice na staršího muže, kterému způsobila vážná poranění končetin. Muž byl kvůli závažnosti zranění letecky transportován do nemocnice.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenského vítězný plán se nelíbí druhé evropské zemi

Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz v pátek na zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu vyzdvihl odvahu a hrdinství ukrajinských vojáků, kteří už téměř tři roky brání svou vlast před ruskou agresí. Zároveň však vyjádřil určité pochybnosti o takzvaném „vítězném plánu“ ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který byl tento týden představen.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Těžké rozhodnutí krále Karla III. Nemoc si nevybírá

Britskou královskou rodinou letos otřásly dva případy rakoviny. Zatímco princezna Kate už ukončila chemoterapii, král Karel III. pouze přerušil léčbu v těchto dnech kvůli zahraniční cestě do Austrálie. Její realizace byla pochopitelně mnoho měsíců nejistá. 

včera

Petr Hladík

Drama na sněmu lidovců. Ministr Hladík nebývale pohořel

Zajímavou a svým způsobem paradoxní situaci přinesla volba prvního místopředsedy strany na sjezdu KDU-ČSL v Olomouci. Nově zvolený předseda Marek Výborný si do tandemu přál ministra životního prostředí Petra Hladíka, který byl i jediným kandidátem na funkci. Přesto v první dvoukolové volbě nebyl zvolen. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Policie našla matku novorozence díky bundě. Okolí nevědělo, že je těhotná

Českem v uplynulých dnech otřásl případ miminka odloženého do kontejneru, který má alespoň šťastný konec v tom, že dítě je živé a zdravé. Nemá ho však pro matku, kterou policie vypátrala a posléze obvinila z pokusu o vraždu, přičemž jí hrozí až doživotí. Sousedé přitom přiznávají, že do poslední chvíle netušili, že je devatenáctiletá dívka těhotná. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy