Evropská jistota končí. Slavná historička prozradila, že USA už nebudou Evropu chránit

Polsko-americká historička, novinářka a nositelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová varuje Evropu, že se v budoucnu už nemůže plně spoléhat na podporu Spojených států. Na Frankfurtském knižním veletrhu vysvětlila, že Evropa by měla zaujmout samostatnější postoj ve světě, kde se sílí vliv autoritářských režimů. 

"Pokud chce Evropa zůstat liberálně-demokratickou baštou, musí se připravit, že to zvládne bez USA," prohlásila Applebaumová. Její varování přichází v kontextu změn v americké politice, kde podle ní hrozí, že budoucí vedení Spojených států už nebude tak ochotné podporovat demokratické hodnoty v Evropě, jako tomu bylo v minulosti.

Applebaumová zdůrazňuje, že Evropa musí být připravena na to, že Spojené státy nebudou zárukou stability, ať už americké prezidentské volby v roce 2024 vyhraje Kamala Harrisová, současná viceprezidentka, nebo bývalý prezident Donald Trump. Zvláště o návratu Trumpa k moci má vážné pochybnosti.

"Jsem si docela jistá, že Trump v případě zvolení nebude vůdcem velké demokratické koalice, která by potlačila autokracii," vysvětlila Applebaumová. Ačkoliv podle ní Trump nemá přímé autokratické ambice, sympatizuje s neliberálními vůdci po celém světě a jeho zájmy jsou spíše osobní. "Donald Trump je především politikem sám pro sebe. Zajímá ho vlastní moc a vlastní peníze," dodala.

Applebaumová apeluje na evropské lídry, aby vytvořili "alternativní plán" na obranu evropských demokratických hodnot. Evropa by podle ní měla posílit svou schopnost sebeobrany a zároveň si být vědoma nutnosti jednat bez podpory Washingtonu. Tato nezávislost je klíčová, pokud si chce Evropa uchovat svou roli jako hlavní hráč ve světovém liberálně-demokratickém systému.

Historické příklady ukazují, že právě v dobách krize se může politická rovnováha rychle změnit. To, co bylo po desetiletí považováno za jistotu – tedy americká vojenská a politická přítomnost v Evropě – může být v budoucnosti zpochybněno. Applebaumová připomněla, že Evropa by neměla čekat, až se problémy dostanou na povrch, ale měla by se připravovat na nečekané změny.

Applebaumová je známá nejen jako historička, ale také jako autorka, která se zabývá tématy, jako jsou totalitní režimy, autokracie a ohrožení demokracie. Její práce se zaměřuje na analýzu historických událostí a jejich vlivu na současnou politiku. Světový ohlas získala její kniha "Gulag: Dějiny" z roku 2003, za kterou obdržela prestižní Pulitzerovu cenu.

Dalšími významnými díly jsou "Železná opona – Podrobení Východní Evropy" (2012), "Červený hladomor" (2017) a "Soumrak demokracie" (2021). Její nejnovější kniha "Autocracy Inc." (2024) se zabývá růstem autokracie po celém světě a analyzuje, jak autoritářští vůdci spojují síly a ovlivňují globální politiku.

Applebaumová si ve Frankfurtu převezme Mírovou cenu Německého knižního obchodu za rok 2024, což je prestižní ocenění udělované osobnostem, které se významně zasloužily o mír a porozumění mezi národy. Toto ocenění je dalším potvrzením významu její práce a jejího vlivu na současnou politickou debatu.

Applebaumová, která má americké i polské občanství, je vdaná za polského politika Radoslawa Sikorského, současného ministra zahraničních věcí. Jako novinářka i autorka zůstává jedním z nejvýznamnějších hlasů ve světové debatě o ochraně demokracie a jejím budoucím směřování. 

Související

Veronika Nálepová Rozhovor

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Anne Applebaumová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 3 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 5 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy