Kam směřuje Evropa? Pomoci by měl Václav Havel

Praha - Esej Václava Havla Moc bezmocných byl inspirací pořadatelům mezinárodního projektu Evropské dialogy Václava Havla. Klade si za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. První konference s názvem Občan, moc a demokracie v evropské krizi se uskuteční v Praze 21. a 22. února. Informovala o tom Knihovna Václava Havla, která je hlavním organizátorem konference v pražském centru DOX.

Evropské dialogy Václava Havla slibují, že více než jiné projekty obdobného zaměření nabídnou "bezmocným" prostor k vyjádření, a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy. Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých evropských městech, zatím se připravují Evropské dialogy v Berlíně a Bruggách.

Pražské Evropské dialogy Václava Havla navštíví respektované osobnosti - politologové, diplomaté, sociologové, filozofové - a v kontextu odkazu Václava Havla pohovoří o evropských otázkách, respektive o tématech spjatých s aktuální situací v Evropě a tématech, která určují její směřování.

Promluví například někdejší premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart, český historik, signatář Charty 77 a diplomat Pavel Seifter, slovenský politik, sociolog, spisovatel a diplomat Martin Bútora, šéf bulharského Centra liberálních strategií Ivan Krastev, který se dlouhodobě zabývá analýzou postkomunistického prostoru, polský politolog Edmund Wnuk - Lipiński nebo právník a sociolog Jiří Přibáň. Konferenci zahájí dvojice panelových diskusí: Evropa a krize demokratického kapitalismu a Hledání evropského projektu.

V České republice, na Slovensku, v Polsku i Maďarsku jednoznačně převažuje kladné mínění o veřejném působení bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Na Slovensku a v Česku se ale ve větším počtu než jinde ve střední Evropě objevují i kritické reakce.

Kritičtěji Václava Havla hodnotí především příznivci KSČM, uvedlo CVVM. I mezi nimi ale převažoval souhlas nad nesouhlasem v případě tvrzení, že byl významným obhájcem lidských práv či že byl dobrým prezidentem. "Na druhé straně voliči ODS ještě častěji než jiní označovali Václava Havla za úspěšného dramatika, významného obhájce lidských práv, dobrého prezidenta a osobnost významnou pro region střední Evropy a je samotné," píšou autoři výzkumu agentury CVVM.

Havel se na jednu stranu hlásil k dílu T. G. Masaryka, hovořil o 28. říjnu jako o našem největším svátku a vzdával hold prvnímu, druhému i třetímu odboji, vyjadřoval se pochvalně o sokolské myšlence. Jeho pojetí státnosti, vlastenectví a národního uvědomění bylo nicméně podstatně odlišné od toho, které by bylo možno na základě těchto odkazů očekávat, uvedl server revuepolitika.cz.

Nezávislý stát pokládal víceméně za přežitek. Jak se sám vyjádřil: „Stává se z toho předmět kultu - starožitnost. Pomalu, ale jistě končí éra, kdy největší hodnotou byl národní stát." Vyzýval k „novému pochopení současného světa jako světa multipolárního, multikulturního a globálně propojeného..." Uváděl, že „žijeme v prostoru jediné globální civilizace ... [kde] hrají a budou hrát stále významnější roli různá nadnárodní či nadstátní či kontinentální společenství." Jindy prohlásil, že se musíme rozhodnout, „zda se uzavřeme sami do sebe a sebevražedně se odřízneme od světa, který nás obklopuje, anebo zda vezmeme na svá bedra spolu s ostatními břímě rozhodování o budoucnosti naší civilizace; zda budeme moderní a otevřenou občanskou společností, anebo - ač uprostřed Evropy - jen nezajímavým a okrajovým státem utopeným v jakýchsi svých lokálních a dokonce i vlastnímu občanstvu málo srozumitelných rozepřích."

V podobném duchu se vyjadřoval o vlastenectví, respektive národním cítění: „...pro jaké vlastenectví se rozhodneme či jaké pojetí vlastenectví v našem politickém a veřejném životě necháme převládnout? Bude to vlastenectví jakožto sebeláska, odpor ke každé jinakosti a schopnost starat se jen o sebe, anebo vlastenectví jako schopnost vědět, že pro svou vlast nejvíc uděláme moudrou a odpovědnou účastí na všem, čeho je možné a nutné se účastnit, aby tento svět jako celek byl lepší?"

Související

Více souvisejících

Václav Havel

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Chorvaté si proti Španělům ani neškrtli. Všechny branky padly do přestávky

Jasný průběh měl první duel skupiny B, který proti sobě svedl dva giganty, Španěly a Chorvaty. Parta kolem Luky Modriče bude chtít na vstup do turnaje rychle zapomenout, neboť se proti jednomu z největších favoritů Eura na nic nezmohla. Do poločasu prohrávala 0:3, a když už měla šanci vstřelit branku z penalty, nejprve Petkoviče vychytal gólman Simón, aby se pak při dorážce sami připravili o gól předčasným vběhnutím do šestnáctky. Navzdory jasnému průběhu mají i tak Španělé nejspíše problém. Minimálně Morata totiž musel předčasně ze hřiště kvůli zranění.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Euro 2024: Maďarům gól Vargy k bodům nestačil. Švýcaři si vybudovali dostatečný náskok už v první půli

Podobně jako v úvodním duelu evropského šampionátu Německa se Skotskem, i v druhém zápase skupiny A mezi Maďarskem a Švýcarskem nemuseli fotbaloví fanoušci čekat na první gól dlouho. Postarali se o něj Švýcaři, konkrétně zásluhou Duaha. A v prvním poločase nezůstalo jen u něj, ještě do poločasu zvýšil na 2:0 Aebischer. Právě díky skvěle odehranému prvnímu poločasu nakonec Švýcaři dokráčeli k výhře, přestože po přestávce snižoval Varga. V závěru totiž na konečných 3:1 zvýšil Embolo.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

Zdroj: David Holub

Další zprávy