Maďarsko i Německo se podvolily. Rada EU přijala 14. balík sankcí vůči Rusku

Rada Evropské unie přijala 14. balík sankcí vůči Rusku. Tato opatření mimo jiné zakáží investice na dokončení ruských projektů v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG).  

Sankce se zaměřují na 116 jednotlivců a společností z důvodu jejich jednání vůči Ukrajině. Rovněž EU poskytují více nástrojů k tomu, aby se zabránilo obcházení sankcí.

Členské země EU na úrovni velvyslanců se na těchto opatřeních dohodly již minulý čtvrtek. Belgické předsednictví v Radě EU tehdy na sociální síti X oznámilo, že cílem tohoto balíčku je posílit účinnost stávajících sankcí a předejít jejich obcházení.

Dohodu dříve blokovalo Německo. Z návrhu nakonec vypadlo opatření, podle kterého by dceřiné společnosti firem z EU ve třetích zemích nemohly své zboží reexportovat do Ruska.

Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že EU se snaží zabránit vývozu zboží dvojího užití do Ruska, například čipů do praček, které by Rusko mohlo využít k výrobě zbraní.

Podle bruselských zdrojů týdeníku Politico chtěla blokovat 14. sankční balíček i Budapešť, s odůvodněním, že by to zvýšilo náklady Maďarska na energie.

Maďarsko vyjádřilo značné výhrady k novému návrhu během úvodních rozhovorů mezi velvyslanci. Podle tamních zdrojů maďarský velvyslanec řekl, že jeho země zablokuje jakékoli sankce, které by způsobily nárůst nákladů na energii v Evropě, píše Politico.

"Budeme analyzovat balíček, ale nepodpoříme nic, co by mohlo mít negativní vliv na trh s plynem v EU," citovaly zdroje týdeníku slova maďarského představitele ze setkání diplomatů z května.

Politico připomíná, že Maďarsko už ve více případech vetovalo sankce uvalené na Rusko za válku na Ukrajině, takže další podobné rozhodnutí by nebylo bezprecedentním.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) sankce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy