Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Finální rozhodnutí ve vládní koalici padne po 1. červenci na základě výsledků státního rozpočtu, uvedl Jurečka. Podle něj by jeho návrh přišel ministerstvo financí zhruba na pět miliard korun. Odbory trvají na zvýšení platových tarifů od září o 15 procent. Podle údajů ministerstva práce je ve státním a veřejném sektoru zaměstnáno asi 846.300 lidí.

"Je nezbytné zvýšit platy lidí pracujících ve veřejném sektoru ve stupnici jedna, tedy úředníků v obcích a krajích, zaměstnanců ve školních a nemocničních jídelnách nebo zapisovatelů u soudů," řekl Jurečka. Tato skupina čítá asi 360.000 lidí. Podobně je na tom zhruba 60.000 pracovníků ve státní službě na úřadech či ministerstvech. U dalších stupňů je potřeba dohodnout individuální růst platů, protože tam již došlo k navýšení vyplacených peněz.

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková (SPD) považuje toto zvýšení za nedostatečné. Podle ní by se platy první skupiny měly zvýšit o 15 procent. Pro druhý a třetí stupeň navrhuje zvýšení kolem sedmi procent, čtvrtý stupeň by měl dostat navýšení o 11 procent a pátý stupeň o 13 procent. "Nezvyšovali bychom plošně všem, ale odstupňovali bychom to podle inflace a propadu reálných platů," uvedla.

Člen sněmovního výboru pro sociální politiku Aleš Juchelka (ANO) souhlasí, že zvýšení platů o sedm až deset procent pro první skupinu je minimem. Zvýšení o 15 procent je podle něj "startovací pozicí" odborářů. Připomněl, že reálné mzdy klesaly devět čtvrtletí za sebou.
 
 

Související

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) mzdy / platy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy