PŮVODNÍ ZPRÁVA | McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

Podle dat Českého statistického úřadu v květnu inflace meziročně klesla o téměř deset procent – z 11,1 % v květnu 2023 se dostala na 2,6 %. Jde o dlouhodobý trend a momentálně je nejnižší od března 2023, kdy začala strmě stoupat.

Týká se to i řetězců rychlého občerstvení. Například McDonald’s musel o několik jednotek procent zdražit, ale začal nabízet různá zlevněná menu. S inflací a rostoucími cenami potravin se tak popral po svém.

McDonald’s za poslední roky podražila každá část dodavatelského řetězce. Situace se ale začíná zlepšovat. Například hovězí maso (konkrétně zadní bez kosti) je nyní běžně dostupné za 265 korun za kilo, zatímco v listopadu 2022 se cena šplhala až na 290 korun.

Cena konzumních brambor naopak ještě v lednu poměrně nepříjemně vyskočila na 26,6 korun za kilogram. Jde ale o sezónní zboží, které se vyplácí kupovat spíše na podzim. Loni v listopadu totiž stály 19,6 korun za kilogram.

Kilová cihla eidamu v lednu stála průměrně 184 korun. Přesně o rok dříve ale byl tento produkt výrazně dražší a stál 225 korun. Dále cibule pokračuje v trendu zlevňování a začátkem roku stála 26,6 korun za kilogram, zatímco o půl roku dříve ještě o 12 korun více.

Podle marketingového ředitele McDonald’s pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martina Troupy se řetězci rychlého občerstvení dařilo držet ceny pod kontrolou. „V období mezi loňským červnem a letošním květnem došlo k průměrnému zvýšení cen v restauracích o 3,4 %. Ve stejném období byla přitom podle dat Českého statistického úřadu inflace v HORECA 7,8 %,“ vyčíslil (HORECA = segment hotelnictví a jiných gastronomických provozů, pozn. red.).

Provozovatelé se podle něj snaží omezit promítání rostoucích nákladů do jejich cen. „I přes vzrůstající náklady je tak provozovatelé restaurací zcela nepromítají do cen. Naše průzkumy navíc dlouhodobě ukazují, že navzdory nutnému zdražení jsme pro českou populaci stále více atraktivní právě z pohledu cenové dostupnosti,“ popsal.

Uznal, že je inflace neoddělitelnou součástí života. „Dotýká se zákazníků v nejrůznějších oblastech – náklady na bydlení, pohonné hmoty nebo nákup potravin. I proto máme v nabídce řadu výhodných menu, ze kterých si vyberou i lidé citliví na cenové výkyvy,“ vylíčil.

Zákazníci sítě McDonald’s mají možnost využít také aplikaci. „Další nabídky na zákazníky čekají v naší aplikaci, ve které jsou nejen při pravidelném používání k dispozici personalizované výhodné nabídky na základě předchozích nákupů,“ doplnil Troup.

Češi do McDonald’s loni chodili ještě častěji než o rok dříve. „V roce 2023 jsme obsloužili 50,5 milionu zákazníků, což je meziročně o 3,5 milionu lidí více. Zvýšený zájem lidí o naše produkty se pozitivně projevuje v růstu tržního podílu nejen v oblasti quick service restaurant, ale také v rámci celého restauračního odvětví,“ vysvětlil ředitel.

Rostoucí ceny musel známý podnik s rychlým občerstvením řešit ve všech částech dodavatelského řetězce. „S nárůstem cen jsme se potýkali u většiny vstupů. Loni šlo především o maso, brambory a kávu,“ poznamenal Troup.

EuroZprávy.cz oslovily i řetězce KFC, Burger King a Starbucks, tyto ale do uzávěrky své odpovědi nezaslaly.

Související

Více souvisejících

mcdonald's

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy