Česko poslalo na Ukrajinu vojenskou a humanitární pomoc za 3,7 miliardy korun

Česká republika poslala na Ukrajinu vojenskou a humanitární pomoc v hodnotě přes 3,7 miliardy korun. Na dnešním jednání výboru pro obranu to řekl pověřený náměstek pro řízení sekce obranné politiky Petr Čech. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hovořila dříve o tom, že do konce května činila hodnota vojenského materiálu přes 3,5 miliardy korun. Opozice na zasedání kritizovala, že se výbor od ministerstva nedozvěděl podrobnosti o darovaném materiálu.

Čech poslancům řekl, že Česko poskytuje významnou pomoc s ohledem na svou velikost. Na Ukrajinu poslala ČR dělostřeleckou munici, ruční zbraně, zdravotnický materiál či prostředky protivzdušné obrany, řekl. Většina materiálu ze skladů ministerstva byla sovětského původu, díky čemuž s ním Ukrajinci umí zacházet.

"Částky říkat ani potvrzovat nebudu," zdůraznil premiér Petr Fiala (ODS) při odpoledních sněmovních interpelacích na dotaz Karly Maříkové (SPD) na konkrétní druhy a hodnotu pomoci Ukrajině. Zbrojní materiál opět nechtěl podrobněji charakterizoval, uvedl jen, že jde o škálu od lehčí munice po těžkou vojenskou techniku. Na zdravotní a humanitární pomoc na Ukrajině dalo ministerstvo vnitra podle ministerského předsedy 130 milionů korun.

Opoziční členové výboru kritizovali, že od ministerstva obdrželi tabulku s dary, ve které víc než tři miliardy tvoří položka "nespecifikovaný materiál". Šéf výboru a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že poslanci by se měli dozvědět vedle podrobností o hodnotě darů například i data jejich odeslání a převzetí, ale i další podrobnosti, které by je zajímaly. Poslanec SPD Radovan Vích žádal i upřesnění, z jakých skladů na Ukrajinu které materiály putovaly.

Ministerstvo nyní podrobnosti nezveřejňuje, protože jde o citlivé vojenské informace podléhající vysokému stupni utajení, uvedl Čech. Protivník by je mohl využít a dodané zbraně ničit. "Nemám nyní od ministryně mandát detailnější informace poskytnout," řekl náměstek. Zástupci ANO zmiňovali, že jako členové výboru mají na konkrétní informace nárok a v uzavřeném režimu se mohou dozvídat i utajované skutečnosti.

Branný výbor dnes vyřadil z programu body, ve kterých měla Černochová informovat o nákupech bojových vozidel pěchoty a tanků Leopard. Ministryně se z jednání omluvila. Výbor by se měl k darům na Ukrajinu i nákupům za její přítomnosti vrátit v úterý.

Související

Více souvisejících

Ukrajina

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy