Doživotí za metanolovou směs platí. Míchač byl lhostejný k životům lidí, řekl soud

Ústavní soud odmítl stížnost míchače metanolem kontaminované směsi Tomáše Křepely, jenž si odpykává doživotní trest vězení. Stejným způsobem loni soud naložil se stížnosti komplice Rudolfa Fiana, také on dostal doživotí. Na usnesení, které se týká Křepely, dnes upozornila Česká televize, výsledek neveřejného rozhodování potvrdila ČTK mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Křepela poukazoval například na údajné přerušování jeho výpovědi při hlavním líčení, dále na porušení práva na zákonného soudce nebo na domnělé pochybení při odběru vzorků kontaminovaného alkoholu. Podle ústavních soudců jde však o námitky, se kterými se v minulosti justice vypořádala.

"Proto Ústavní soud posoudil ústavní stížnost jako zjevně neopodstatněnou," stojí v usnesení, které má ČTK k dispozici.

Slovák Fian ve stížnosti popřel, že by se trestného činu obecného ohrožení dopustil úmyslně, poukazoval na údajně nesprávnou právní kvalifikaci a exemplární trest. Podle ústavních soudců ale justice uložila zákonný trest a jasně odůvodnila, proč nestačí například 20 až 30 let vězení.

Křepela a Fian se dopustili obecného ohrožení. Pravomocný rozsudek zmiňuje nejméně 117 lidí otrávených směsí, kterou vyrobili, z nichž nejméně 38 zemřelo.

Také Nejvyšší soud konstatoval splnění všech podmínek pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí. Obžalovaní prý prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili "společenské hodnoty, a to nenahraditelným a (nejen) v České republice dosud nevídaným způsobem".

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk. Vyšetřovatelé postupně obvinili asi 70 lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Křepela a Fian si vyslechli nejpřísnější tresty.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali.

Související

Více souvisejících

kauza: metylalkohol Ústavní soud ČR Brno

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy