KOMENTÁŘ | Epidemie COVID-19: Životní test naší kultury i charakteru

KOMENTÁŘ - Když jsme na podzim slavili 30 let svobody, netušili jsme, že nás brzy čeká zkouška i té druhé strany svobody, tedy test naší odpovědnosti. Symbolem odpovědnosti se v současné době staly roušky. Pomocí nich signalizujeme ostatním, že nám záleží i na jejich zdraví, a oni nám to oplácejí tím, že nosí roušky též.

Možná i vy patříte k těm, kdo pomáhá seniorům v sousedství a kdo byl obdarován dobrovolníkem ze sousedství, který roušky šije. Já to štěstí mám, a to bydlím na sídlišti. Spousty dobrovolníků pomáhají ve zdravotnictví, v sociálních službách, poradenství, dobrovolnictvím také zazářili skauti i vietnamská komunita.

S napětím sledujeme, jak se se zákeřným virem vyrovnávají ostatní země. V Číně, kde to vše začalo, komunistický režim dlouho otálel a dokonce trestal ty, kdo na explodující epidemii včas upozorňovali, až poté Čína autoritativně nákazu účinně zredukovala. Totalitním režimem to ale není. Epidemii poměrně úspěšně zvládají i další asijské země, lepší či horší demokracie, jako je Japonsko, Jižní Korea a Singapur. Všechno jsou to země více méně kolektivistické a hlavně, orientované na budoucnost.

Na rozdíl od nich jsou pro nás zvláště odstrašující evropské země s kulturou, která spíše než budoucnost akcentuje přítomnost, jako je Itálie či Španělsko. A ani země tradičně lpící na individualistické svobodě, jako jsou USA a Anglie, nevynikají strategií, jak si s nákazou úspěšně poradit.

Denně například porovnávám, jak si vede Česko, kde se počet nově nemocných stabilizuje, a jak Kalifornie, kde pokračuje strmý růst nových případů.

Jací jsme my? Nejsme vesměs tradičně kulturně disponováni moc kolektivisticky, ani k trpělivé vidině vzdálenější budoucnosti, dokonce ani k respektování pravidel – což jsou všechno dobré dispozice ke skupinové sebeobraně. Zato jsme velice realističtí – věříme více vědě než pověrám. A jsme dobře trénovaní v přežívání pohrom. Pomáhat jeden druhému v takovéto situaci je přeci i pragmatické – taková prostě jsou pravidla recipročního altruismu.

A možná ani tak nejde o to, jaké tradiční kulturní vzorce společnost má, ale o to, zda společnost není rigidní a dokáže se podle situace adaptivně změnit. A jaký charakter má kritická masa jejích obyvatel. My se v kritických situacích dokážeme semknout i k nanejvýš morálnímu chování, pokud má šanci na úspěch.

Slušnost je nutnou podmínkou demokracie a slušnost občanů spíše než poslušnost mas je nutným předpokladem toho, aby i demokratická společnost dokázala odolat pandemii. Tím lépe, pokud kromě boje s virem mimoděk i pomáháme životnímu prostředí.

Předešlé generace měly svou sametovou revoluci a rok 1968, kritická období, která se vyznačovala slušností a tvořivostí podstatné části obyvatelstva. Vypadá to, že tohle by mohla být hvězdná hodina současné generace.

Autorkou je PhDr. Martina Klicperová, CSc. (Psychologický ústav Akademie věd ČR).

Související

Demokracie, ilustrační foto Komentář

Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém přenosu

KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou politickou lekci uspořádal i americký prezident Trump a jeho skalní příznivci. Pokusili se násilím opravit výsledky voleb - zkusili provést státní převrat. Násilné dobytí a zneuctění amerického svatostánku prožívali skuteční američtí patrioti tak citlivě jako my, když se u nás málem zvracelo na korunovační klenoty.

Více souvisejících

Martina Klicperová-Baker (psycholožka) demokracie komentář Česká republika život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy